злочини росії

У червні в Україні зафіксували 13 випадків порушення свободи слова

12.07.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У червні експерти Інституту масової інформації зафіксували в Україні 13 випадків порушень свободи слова, відповідальність за 2 з них — на росії. Про це свідчать дані щомісячного моніторингу Інституту масової інформації (ІМІ) «Барометр свободи слова».

Внаслідок російської агресії на фронті у червні загинув журналіст, який захищав Україну:

  • Арсен Федосенко – капітан, фотограф Медіацентру Управління стратегічних комунікацій Збройних сил України. Загинув 10 червня на фронті на Харківщині внаслідок важкого поранення від влучання КАБа.

 

У червні росіяни вдруге викрали у тимчасово окупованій Каховці журналістку Жанну Кисельову. Її викрали 27 червня із власної квартири.

 

Вперше російські військові викрали Жанну Кисельову у вересні 2022 року. Після звільнення вона продовжувала жити в окупованому місті. Жанна Кисельова багато років очолювала району газету «Каховська зоря».

 

Про тимчасове припинення мовлення на час воєнного стану повідомила сумська телекомпанія «СТС». Таке рішення пов’язане з відсутністю реклами, скороченням штату через евакуацію частини працівників та мобілізацію.

 

Також ІМІ зафіксував 11 порушень свободи слова, що не пов’язані з російською війною проти України. Це випадки вбивства, погроз, перешкоджання законній журналістській діяльності, цензура, обмеження доступу до інформації, непрямий та юридичний тиск.

 

В Україні вперше з 2019 року вбили журналіста – після замаху у Києві помер казахський опозиційний до влади своєї країни журналіст Айдос Садиков. Після того, як в нього стріляли, Садиков перебував у лікарні у комі. Дружина журналіста Наталія Садикова звинуватила у смерті чоловіка президента Казахстану Касим-Жомарт Токаєва.Садиков відомий підтримкою протестів у Казахстані в січні 2022 року, коли для їхнього придушення вводили війська ОДКБ.

 

Про погрози заявила воєнна кореспондентка Анна Калюжна, які отримала на свою адресу та на адресу своїх батьків через критику допису телеведучої Яніни Соколової, яка написала, що на фронт «терміново потрібні резерви». За словами Калюжної, погрози пролунали після конфлікту з командиром одного з батальйонів 3 ОШБр Дмитром Кухарчуком.

 

Також ІМІ зафіксував п’ять випадків перешкоджань – у Києві, Одесі, Кривому Розі, Миколаєві та на Полтавщині. Журналістів просили залишити відкрите судове засідання, зокрема журналістку медійного проєкту Watchers Аліну Кондратенко.

 

У Кривому Розі місцева влада заборонила журналістам без жодних пояснень знімати наслідки обстрілу росіянами міста 12 червня. Виконавча директорка онлайн-медіа «Перший Криворізький» Софія Скиба разом з іншими журналістами просили пояснити причину заборони, але не вдалося отримати.

 

Крім того, в Одесі охоронці обмежували роботу кореспондента ТСН Сергія Осадчука на місці ракетного обстрілу. Місцеві журналісти отримали дозвіл на роботу на цьому цивільному об’єкті від військових з дотриманням усіх заходів безпеки.

 

Про цензуру заявила редакція Слідство.Інфо, коли з їхнього матеріалу про фортифікації на Харківщині, який був опублікований 6 червня, просили видалити всі згадки про проблеми з відсутніми чи незавершеними укріпленнями.

 

Як повідомлялося, у червні 2023 року росія скоїла 6 злочинів проти медійників України. За рік та п’ять місяців з початку повномасштабного вторгнення росія скоїла 524 злочини проти журналістів та медіа в Україні.

 

Чільне фото: istockphoto.com