* ESC - закрити вікно пошуку
букер 2024
Букерівська премія-2024 оголосила переможницю
13.11.2024Саманта Гарві стала лавреаткою Букерівської премії з літератури 2024 року за роман «Orbital». Про це повідомили на сайті премії.
Гарві стала першою жінкою, яка отримала Букерівську премію з 2019 року.
Нагородження відбулося в Лондоні. Головою журі цього року був британський письменник і художник Едмунд де Ваал. За його словами, всі судді одноголосно обрали «Orbital» переможцем. Так, це другий найкоротший роман в історії Букерівської премії — він на чотири сторінки довший за «Офшор» Пенелопи Фіцджеральд, який здобув перемогу в 1979 році.
Окрім того, у Великій Британії роман «Orbital» лідирував у продажах серед книг з короткого списку Букера.
«Команда астронавтів на Міжнародній космічній станції збирає метеорологічні дані, проводить наукові експерименти і випробовує можливості людського тіла. Але здебільшого вони спостерігають. Разом вони дивляться на свою мовчазну блакитну планету, облітаючи її шістнадцять разів, пролітаючи над континентами та змінюючи сезони, проминаючи льодовики й пустелі, гірські вершини та океанські простори. Нескінченні дивовижні краєвиди, що постають перед ними за один день», — йдеться в анотації.
«Я хотіла б присвятити цю нагороду всім, хто виступає на захист Землі, а не супроти неї; на захист, а не проти гідності інших людей; за інші форм життя, а не проти них; а також усім, хто виступає за мир, закликає до миру та працює заради миру», — зазначила під час церемонії авторка.
The Guardian опублікували рецензію критикині Александри Гарріс, яка називає книжку «сповненою надії», і водночас іронічно відгукується про дружбу народів: «”Будь ласка, використовуйте власний національний туалет», — читаємо на табличці в космічних вбиральнях, яку радісно ігнорують астронавти, п’ючи перероблену сечу одне одного. Росіяни, японці, американці, британці, італійці — всі вони є символами людської співпраці. Голос наратора з’являється, щоб упередити очевидну критику: “Надія не робить їх наївними”. Це досить переконливо, поки не відірвеш погляд від сторінки».
Літературна критикиня Ганна Улюра розкритикувала номінацію роману, який викликав хвилю обурення серед української спільноти. «У короткому списку цьогорічного Букера є один роман, від якого око смикається. І це при тому, що в довгому списку є стільки згадок про російську культуру, що до короткого око мало б і звикнути. В книжці про Лівію, наприклад. Чи от, скажімо, в книжці про Полінезію буде чувак-протагоніст – фанат Фьодорова, того самого, що воскресіння мерців, того самого, що один із китів руського миру. Але оцейво перебило всі ставки», — написала вона. За словами критикині, книжка розповідає про росіян-«голубів миру у вакуумі» і закликає до замирення і пацифізму.
Окрім Гарві, до короткого списку увійшли:
- «James», Персіваль Еверетт;
- «Creation Lake», Рейчел Кушнер;
- «Held», Енн Майклз;
- «The Safekeep» Яель ван дер Вуден;
- «Stone Yard Devotional» Шарлотти Вуд.
Саманта Гарві — англійська письменниця, авторка п’ятьох романів, серед яких «The Wilderness», «All Is Song», «Dear Thief», «The «Western Wind» та книжки-дослідження інсомнії «The Shapeless Unease». У Великій Британії її книжки видає Jonathan Cape, у США — Grove Atlantic.
Букерівська премія (The Man Booker Prize) — одна з найпрестижніших літературних премій англомовного світу й світу загалом. Перше вручення відбулося 1969 року. На Букерівську премію художньої літератури можуть претендувати твори письменників будь-якої національності, написані англійською мовою та опубліковані у Великій Британії чи Ірландії.
Як відомо, у 2023 році Букерівську премію отримав ірландський письменник Пол Лінч.
Читайте також: Бердичів, Pink Floyd і «Червона калина»: як журі Букера-2024 пов’язані з Україною
Зображення: сайт премії
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості