* ESC - закрити вікно пошуку
chatGPT
ChatGPT проти Шекспіра: люди не відрізняють вірші ШІ від поезії класиків
17.11.2024Люди не розрізняють вірші, створені штучним інтелектом і людиною, і надають перевагу поезії, яку згенерував ChatGPT. Про це свідчить дослідження журналу Scientific Reports.
Дослідники Браян Портер і Едуард Мачері з кафедри історії та філософії науки Університету Піттсбурга (США) вирішили перевірити здатність 1634 учасників експерименту розрізняти вірші, створені штучним інтелектом і людиною.
Для цього професори попросили ChatGPT 3.5 згенерувати по п’ять віршів у стилі десяти англійських поетів. Серед них — Джеффрі Чосер, Вільям Шекспір, Семюел Батлер, Джордж Байрон, Уолт Вітмен, Емілі Дікінсон, Томас Еліот, Аллен Гінзберг, Сільвія Плат і Доротея Ласкі.
Учасників експерименту випадково розподілили між усіма поетами й запропонували їм прочитати десять віршів: п’ять, написані людиною, і п’ять, згенеровані ШІ.
У результаті учасники частіше схилялися до думки, що вірші ШІ написала людина, а твори справжніх поетів вважали найменш схожими на людські.
У другому дослідженні 696 учасників оцінювали вірші за 14 характеристиками, серед яких якість, краса, емоції, ритм і оригінальність. Учасників випадково розподілили на три групи: одним повідомили, що вірші написані людиною, другим, що створені ШІ, а третім — не надали жодної інформації про авторство.
Учасники, які знали про авторство ШІ, оцінили вірші нижче за всіма критеріями. Натомість група без інформації про те, хто написав твори, надала перевагу віршам, згенерованим ChatGPT.
Дослідники пояснюють такі результати тим, що ШІ пише просто і доступно, порівняно з творами класиків. Читачі помилково сприйняли це як ознаку людського авторства.
«Поезія завжди буде потрібна. Якщо ці люди в дослідженні читали вірші штучного інтелекту і їм вони сподобалися більше, ніж поезія, створена людиною, то для мене це чудово. У них був хороший досвід з віршем, і мені байдуже, хто його написав. Місце є для всіх поетів — навіть для поетів-роботів», — зазначила поетеса Доротея Ласкі, чиї роботи також використовували в дослідженні.
Але низка експертів, зокрема й ті, що працюють з ШІ, висловлюють побоювання, що ChatGPT почне формувати стосунки людей з мистецтвом. І це матиме негативний вплив.
«Можливо, це тривожний дзвіночок для суспільства. У нас немає можливості розпізнавати текст, створений штучним інтелектом», — вважає дослідник Портер.
Як повідомлялося, у вересні 2024 року в Україні вперше видали свідоцтва про реєстрацію авторського права на твори, до яких включені зображення, створені за допомогою штучного інтелекту (ШІ).
Читайте також: Рерайт текстів і машинна маячня: що насправді може chatGPT
Чільне зображення: колаж Читомо
Джерело: The Washington Post
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості