ШІ

У Мінцифри обіцяють проєкт із навчання ШІ української мови і діалектів

02.04.2025

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

До грудня 2025 року планується створити першу національну велику мовну модель (LLM), орієнтовану на українськомовний контекст. Про це повідомили на сайті Міністерства цифрової трансформації.

Розробкою займається WINWIN AI Center of Excellence при Мінцифрі у партнерстві з представниками бізнесу та AI-спільнотою. Модель буде побудована на базі open-source рішення, і її створення не вимагатиме фінансування з державного бюджету.

.

Як зазначив віцепрем’єр-міністр Михайло Федоров, мовна модель надасть технологічну основу для впровадження чатботів, цифрових асистентів, сервісів у держсекторі та бізнесі. Вона сприятиме ефективнішій роботі державних органів, військових підрозділів та приватних компаній. Аналогічні національні рішення вже впроваджуються у багатьох країнах, що активно інвестують у розвиток ШІ.

.

Вже зараз в Україні працюють окремі продукти на базі ШІ:

  • Чатбот Наталка, який допомагає партнерам Дії — за словами Мінцифри, він опрацював понад 2000 запитів, зменшивши навантаження на менеджерів на 30%;

  • AI-асистент у Дії, який допомагає знаходити потрібні послуги;

  • Інструмент для цифрової експертизи нормативно-правових актів;

  • AI-інструмент для аналізу відповідності українського законодавства до європейських вимог;

  • Інструменти для індивідуального навчання в «Мрії»;

  • HR-асистент Мінцифри, що генерує описи вакансій;

  • Рішення на Дія.Освіта — для підбору навчального контенту, пояснення матеріалів, тестів тощо.

За даними Мінцифри, майбутня LLM буде навчена на українських даних, з урахуванням мовних особливостей, діалектів, культурного та історичного контексту. Це дозволить забезпечити точнішу обробку запитів порівняно з глобальними англомовними моделями.

.

Крім того, використання національної моделі обійдеться користувачам у 2,5–3 рази дешевше, ніж іноземні аналоги. Вона стане каталізатором для створення нових українських AI-продуктів, залучення інвестицій та зростання ВВП. Важливо й те, що дані оброблятимуться в межах країни, що підвищить безпеку.

.

Нагадаємо, видавництво HarperCollins дозволить навчати моделі ШІ на своїх книжках.

 

Читайте також: Авторське право та ШІ: хто власник і як захистити творчість

Фото: Мінцифри