Домінантою є вціліла статуя з Сковородинівки – відкрилась виставка «Світ Сковороди»

04.12.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

З нагоди 300-річчя від дня народження Григорія Сковороди в Українському домі відкрився національний мистецький проєкт «Світ Сковороди». Про це повідомляє кореспондент Читомо.

 

З 4 по 11 грудня виставка доступна для всіх охочих.

 

Презентували проєкт Міністерство культури та інформаційної політики України, Державне агентство України з питань мистецтв та мистецької освіти разом із комунікаційною агенцією Postmen та Національним центром «Український Дім».

 

Експозиція пропонує мандрівку, що знайомить з ідеями Сковороди,  тогочасною історією України та світу, а також осмисленням образу мислителя у різні часи.

 

«Григорій Савич присутній у нашому житті на дальньому тлі – у вигляді купюри, кількох афоризмів, міфологізованого портрета. Нашим завданням було зробити простір, в який хочеться зайти, побути в ньому і спробувати зрозуміти, що для вас Сковорода, розповів куратор виставки, літературознавець Євгеній Стасіневич. Слоган проєкту – «Світло свободи перемагає темряву». Це і блекаутні екскурсії при світлі ліхтариків, і контекст сучасної війни, і те, що проживав Григорій Савич у XVIII століття, коли імперія поглинала українські землі, права і вольності її мешканців.  

Світ Сковороди в експозиції втілений як сад. Маємо стежки-орієнтири. Червона – стежка контексту. Дає змогу зрозуміти, що відбувається у XVIII столітті в Європі та Україні. Інша, сіра, – стежка творчості. Вона веде поміж перегородок, стилізованих дерев. Знайомить з різними контекстами, пов’язаними зі Сковородою. Від його символів до інтерпретацій. Кожен відвідувач має змогу прокласти власний шлях.

Провідниками в цьому саду, чиї цитати розміщені на стендах, є найкращі та найсильніші  дослідники Григорія Сковороди – Дмитро Чижевський. Дмитро Багалій, Миколай  Сумцов, Ігор Ісіченко, Леонід Ушкалов».

Ключовими темами стендів є символи Григорія Савича, його музика, творчість та її джерела, доба бароко, сприйняття, відзначення ювілеїв, місця, де бував Сковорода. Зверху над основним залом експозиції розміщені фігури з творчості Сковороди – бджола, годинник, собака, яблуко. А на стінах розташовані таймлайни з основними подіями XVIII століття на теренах України та Європи.

 

«Ідейно світ Сковороди замкнений між двох площин, – зазначив співорганізатор виставки, керівник комунікаційної агенції Postmen Ярослав Ведмідь. Одна з них дає змогу зануритися в історію України XVIII століття. «Темну добу», коли Мазепа отримав поразку, Гетьманщина занепадає, вольності знищуються, Україна розшматована між імперіями, одна з яких – російська. Вона починає свій наступ на українські території, що закінчується у кінці XVIII століття запровадженням кріпацтва. З іншого боку ми бачимо, як рухається світ. Українські території синхронні з ним до середини століття, але коли сюди приходить росія, шляхи розходяться. У Європі відбуваються революції та повстання, що скасовують рабство, постулюють невід’ємні права людини, що стають серцевиною західної цивілізації.

Тоді Україна була на грані втрати українського духу свободи. І Григорій Сковорода своїм життям показує незгоду, не вписується в цей світ імперій, ієрархій, тиску, рабства. Це той фундамент, який зберігся в Україні, і на якому потім з’являється Котляревський, Шевченко і політична нація як така. Тому ми говоримо про центральну ідею свободи».

 

Домінантою експозиції є вціліла статуя Сковороди зі зруйнованого російськими обстрілами національного музею в селі Сковородинівка.  Біля неї розташовані зони з VR-окулярами. Завдяки 3D-туру відвідувачі можуть віртуально прогулятися Сковородинівкою та побувати в музеї Сковороди – до та після влучання російських ракет.

 

 

Поверхом нижче відвідувачів чекає інтерактивна зона. Тут можна перевірити свої знання про Сковороду, пройшовши тест, обрати, хто для вас Сковорода (варіанти від богослова і філософа до краша і кумира), роздивитися комікси сучасних авторів на байки Сковороди, створити власний комікс за допомогою трафаретів. А також придбати тематичні листівки, піни чи марки, книги про Сковороду, познайомитися з образами Григорія Савича очима ілюстраторів, дізнатися його ймовірні та реальні маршрути.

 

Ще нижче, в укритті, голосами Сергія Жадан та Ади Роговцевої звучить радіодрама «Григорій Сковорода. Листи до Михайла Ковалинського».

«Ми прагнемо, щоб Григорій Сковорода з фонової фігури перетворився на когось конкретного і зрозумілого. На людину, яка вибудовує своє життя в надзвичайно непростих умовах імперського наступу, – поділився Євгеній Стасіневич. – Сприймаю його як маргінала, який своїм постійним тіканням намагається  піти з-під влади офіційних інституцій. Він не йде в монастир та не стає священником, не прагне постійно викладати, залишає капелу та токайську експедицію. Уникає спокус стати частиною певних структур».

 

 

У межах виставки підготували тематичну програму: кураторські екскурсії та екскурсія з ліхтариком, інтелектуальні дискусії про вплив Сковороди на історію, музику, літературу, філософію, музичні виступи тощо. Розклад на сайті.

 

Виставка відкрита з 4 по 11 грудня.

 

Графік роботи: будні 12.00 – 20:00, вихідні 10:00 – 20:00. Вхід вільний.

 

Як повідомлялось, біля Українського дому у Вашингтоні DC відкрили скульптуру Григорія Сковороди до 300-ліття філософа.

 

Нагадаємо, до дня народження Сковороди в Україні запустили потяг за маршрутом філософа.

 

Читайте також: Безтурботний самітник, гоноровий химерник сповідує самовладання – Сковорода

 

Фото: Державне агентство України з питань мистецтв та мистецької освіти, з сторінки Олександра Ткаченка