антистрес

Допомогти собі, малюючи: як розмальовки-антистрес зменшують тривогу

27.03.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У період підвищеної тривоги та стресу, яким досить легко піддатися під час карантину, важливо турбуватися про свій емоційний стан. Коли людина замкнута у чотирьох стінах, знайти справу, яка би додавала сил і заспокоювала, досить складно. Змінити діяльність та сконцентруватися можуть допомогти розмальовки-антистрес.

Механізм заспокоєння

«Коли ми концентруємося на одній активності, то мозок витрачає менше енергії й перебуває у режимі «відпочинку». Так він відключається від багатозадачності та стишується. Корисним інструментом для цього можуть бути розмальовки-антистрес», –  розповідає психологиня і співзасновниця центру психологічного консультування Юлія Стадницька. У процесі розмальовування людина концентрується на процесі: який колір підібрати, як краще поставити мазок чи заштрихувати зображення.

Якщо людина турбується про себе, знає, що їй подобається робити і що приносить задоволення, то вона може накопичити свій ресурс наперед. Адже у критичних і тривожних ситуаціях виділяються гормони кортизол і адреналін, які блокують повноцінну роботу мозку. Тоді важко згадати про речі, які приносять задоволення.

 

Розмальовування як неформальна медитація робить поведінку людини збалансованішою та адаптивною. У стресових ситуаціях вона бачить більше варіантів подолання труднощів, робить менше метушливих дій і глибше розуміє проблему.

 

Якщо є можливість і бажання малювати протягом цілого дня — будь ласка, малювання не має обмежень у часі. Тут важлива мета. Запитайте себе: для чого я це роблю? Якщо ви малюєте, щоб допомогти собі й організувати думки — це одна мета. Зовсім інша — отримати задоволення від малювання. Коли ви присутні у процесі малювання, заштриховуванні, підкресленні, виділенні контурів, підборі кольорів, а не у своїх думках, — це і є терапевтичний ефект розмальовки. Але зверніть увагу, чи приносить вам це задоволення. Адже здатність мозку робити постійно одну і ту ж дію також обмежена.

Власний досвід

Як облаштувати простір для розмальовування, про свої ритуали та результати таких медитацій розповіли наші герої, які ще до карантину купили для себе розмальовки-антистрес.

Христина Трубич, Information Developer:

«Таке заняття для мене — це своєрідний психологічний ритуал. Тож я малюю, коли потребую цього і маю на це час. Ідеально, якщо я вдома сама, тоді вмикаю спокійну музику і починаю розмальовувати. Часом у голові багато думок, я дозволяю їм там побути, а потім вони помалу зникають. Тоді я починаю отримувати насолоду від процесу. Мені подобається, як мазки пензлика лягають на папір, як можна змішувати кольори й відчувати себе творцем чогось красивого.

 

Пам’ятаю, як змішуючи лише два кольори — білий і червоний, я розфарбувала дві рибки так, щоб кольори не зливались. Самостійно я створила різні відтінки — від блідо-рожевого до насиченого червоного, і сама здивувалась, якою гарною вийшла картина. Спочатку я малювала олівцями. Але я дуже люблю насичені кольори, тому незабаром перейшла на фарби. Так я могла вже більше експериментувати з кольорами. Люди, яким пощастило знайти своє хобі, мають схожі почуття, це насолода від процесу тут і зараз”.

Аліна Марчак, лікарка-інтерн:

«Я почала малювати минулої зими, тоді чоловік подарував мені мою першу картину. Мені дуже сподобалось: малюю я жахливо, а розмальовую добре.

 

Другу — я купила собі сама. Коли закінчувала університет, то сильно стресувала. А зараз малюю третю. Вони мені допомагають відволіктись, заспокоюють. Це має певний терапевтичний ефект і зменшує мою тривожність. Наприклад, вчора, я начиталась новин і перед початком робочого тижня почала сильно переживати. Я помалювала — мені стало легше. Зазвичай я роблю це, коли син лягає спати, адже тільки тоді маю вільний час. Поки малюю, то на тлі може лунати подкаст чи легенький серіал. Розмальовую фарбами, бо вони мають іншу енергетику, принаймні так здається. А мої картини на стінах тішать око».

 

Читайте також: Абетка психічного здоров’я: навчися розпізнавати приховане

 

Ліза Панченко, комунікаційна менеджерка «Вперше»:

«Ці розмальовки я купила ще тоді, коли вони вперше з‘явились у продажі. Тоді в Instagram здавалось, що вже всі їх мають. Моя бабуся, коли побачила цю книжку, повну розмальовок, сміялась, що мені її вистачить на все життя. Згадала я про неї, коли на початку карантину допомагала молодшому брату розмалювати його малюнок. У мене вже давно було бажання помалювати, але моїх вмінь вистачає поки на щось з контурами.

 

Я розмальовую, увімкнувши музику або фільм. Але розслабляюся більше, коли під музику. Це працює як медитація: заспокоює, а зосередження на процесі позбавляє зайвих думок. Дуже прикольно вимикати перфекціоніста та експериментувати, приміром, виходити фарбами за контури. Це заняття може швидко набриднути, але ми з сусідкою по квартирі провели за цим кілька днів».

Формати, теми, складність

Абстрактні малюнки, зображення тварин, терапевтичні розмальовки для дітей — любителям котів та фантастичних звірів нині можна вибрати розмальовку-антистрес на будь-який смак із доставкою додому. Є для початківців, для дорослих, і для дітей. Більшість із них зручно розмальовувати кольоровими олівцями. Є і такі, що розмальовують фарбами. Одні зображення стають справжніми картинами, а для інших недостатньо лише заповнити малюнок по контуру. 

Для дорослих і дітей

  • «Арт малювалка» від видавництва «Арт» займе дітей молодшого шкільного віку на тривалий час.
  • Книга «Затишна домівка» від видавництва «Жорж» сподобається майбутнім дизайнерам інтер’єру.

  • А поєднувати кольорову гаму трендових луків можна у підбірці «#girls#fashion#flowers».

Різнотематичні

  • Видавництво «Жорж» має розмальовку, в якій можна побачити як математика та геометричні фігури можуть творити красу — «Золотий перетин» Стіва Річардса.

  • Якщо хочете  спробувати, бо ще не знаєте, чи сподобається, то видавництво «Богдан» пропонує розмальовки на будь-який гаманець. Наприклад, «Квітковий світ» чи «Райський сад» будуть цікаві і дорослим, і підліткам.

  • Листівка, яку можна розмалювати, може бути оригінальним подарунком. Видавництво «КМ-Букс» має набір листівок «Мальовнича Україна».

Розмалюй за номерами

  • Видавництво «Жорж» має розмальовку «Кольоровий квест. Архітектура», де треба розмалювати мікроелементи однієї картини за номерами, тоді перед вами відкриються 30 найвизначніших місць планети.

  • А коли усі дрібні фрагменти зображень розмальовки «Кольоровий квест» будуть замальовані, ви побачите картинку, яка за ними приховувалась. 

Читайте також: Радикальна історія розмальовок для дорослих 1960-х років

 

Матеріал вийшов у співпраці з партнерами.