дерусифікація

Директорка музею Булгакова: КМДА прагне збереження музею

17.07.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Департамент культури Київської міської державної адміністрації виступає за збереження музею Михаїла Булгакова у столиці.  Про це в інтерв’ю «Главкому» розповіла директорка музею Людмила Губіанурі.

Губіанурі зазначила, що музей не має прямого відношення до Мінкульту, натомість підпорядковується Музею історії Києва та департаменту культури Київської адміністрації. «Їх позиція у тому, що музей Булгакова має бути збережений. Бо ми справді дуже непогано працюємо», — повідомила вона.

 

Для себе Булгакова Людмила Губіанурі визначає як «письменника з Києва».

 

«Булгаков – це письменник з Києва.Так, його батьки – росіяни. Звичайно, і сам він росіянин, письменник, який писав російською мовою. … Булгаков був сформований як письменник та особистість саме Києвом, його культурою у широкому розумінні цього поняття. Ось це і є його ідентифікація», — зазначає вона.

 

Губіанурі вважає, що «ми закриємо музей Булгакова, щоб зробити росіянам боляче», а це неправильно, оскільки українці не повинні зважати на існування росії та думку росіян.

 

На думку директорки музею, кожен сам обирає, корисний та потрібний йому Булгаков чи ні. «Але, на мою думку, він цікавий вже тим, що є свідком подій сторічної давнини», — додає вона.

 

Людмила Губіанурі переконана: «Мені здається, що українофоб – це людина, яка покладе життя для досягнення своєї мети, і котра не займається нічим іншим, крім поширення цих своїх поглядів. Ні, Булгаков не був українофобом в такому розумінні й не про ненависть до всього українського пише він у “Білій гвардії” і оповіданнях київського циклу. Булгаков був типовим київським обивателем і консерватором».

 

Вона додає, що Міхаїл Булгаков реагував на українську мову як «типовий обиватель Києва» і «на українофоба він не тягне».

 

За словами очільниці музею, установа зараз заробляє більше, ніж інші меморіальні музеї Києва, попри те, що порівняно із 2021 роком відвідувачів рівно вдвічі менше.

 

«Ми працюємо над переосмисленням постаті Булгакова. Після такої війни все має змінитися, і наші голови мають змінитися, і все решта також. Але я вважаю неправильним нашвидкуруч видати якусь концепцію для того лише, щоб заспокоїти суспільство. Ми ще не проговорили усі болючі теми, до Булгакова залишається ще багато питань з приводу його українських поглядів», — вважає Губіанурі.

 

Вона розповіла, що музейники повністю прибрали з експозиції пласт, пов’язаний з романом «Біла гвардія», але залишили пласт родини Булгакових і назвали виставку «Історія садиби від і до». Восени планують зробити виставку з робочою назвою «Булгаков і Україна».

 

«Я свого часу думала над тим, де проходять межі, власне, моєї відповідальності? Відповідальності директора музею Булгакова? І я вирішила для себе так, що моя відповідальність полягає у тому, аби цей музей не був знищений. Принаймні, він не буде знищений моїми руками і за мого керівництва», — наголосила директорка музею.

 

Нагадаємо, у музеї Булгакова не відмиватимуть облиту фарбою меморіальну табличку, оскільки «історію потрібно вивчати, а не відкидати». 

 

Читайте також: Сьогодні ми займаємось історією Києва — директорка музею Булгакова

 

Чільне фото: Вікіпедія