дитліт

Дитячі та підліткові книжки 2021 року, які Читомо радить прочитати

16.12.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Настає час підбивати підсумки року в дитячій і підлітковій літературі. Редакція Читомо обрала топ вітчизняних видань-2021, які ми радимо для читання вдома, сторітаймів у школах і дитсадках, а також для поповнення громадських книгозбірень. 

Сніговий птах

Інна Масляк. — Харків: Ранок, 2020. – 24 с.

Вважається, що птахи – віщуни. Сніговий птах Інни Масляк не віщує весни: прикрашений червоною стрічкою, він передчуває свято. У книжці-картинці є й алюзія на міфічне творення світу, і надзвичайна віра у свої власні сили. Навіть більше — є надія. «Я зможу! Бо я живий!» — каже птах, який готується злетіти. І його віра в мрію – непохитна. 

 

Ця книжка — прекрасний симбіоз візуального і вербального наративів. Таке гармонійне поєднання на 100% гарантує перечитування книжки вголос у колі родини затишними зимовими вечорами. Акварельні ілюстрації Інни Масляк наскільки ніжні, що вам однозначно захочеться до них доторкнутися. 

 

(Хоча на виданні зазначено 2020 рік, насправді книжка вийшла друком на початку 2021 року, тому ми з радістю додаємо її в цей огляд)

Купити книжку.

Ніта-ховайтесь-фейки-світу 

Катя Сіль / Ілюстрації: Віталій Кириченко. – Київ: BookChef, 2021. – 64 c. 

Бажаєте, щоб ваша дитина вміла грамотно користуватися інтернетом?  Хочете самі краще знатися на медіаграмотності? Тоді ця книжка однозначно для вас. Разом із суперупевненою школяркою Натою, яка так часто каже «Ні», що стала Нітою, читачі розіб’ють для себе «міфи» того, що в інтернеті є все і з ним ми – могучі. Читаючи книжку, вони впевняться, що власного інтелекту в інтернеті шукати годі. І що бути інтелектуалом — круто.

 

Книжка зацікавлює подачею: вона по-сучасному вступає в діалог із читачами. Будьте готові до експериментів, бо «Ніту» можна читати за ролями. Чудове видання для домашніх, шкільних, бібліотечних і навіть театральних сторітаймів. 

Купити книжку.

Дарую братика за підписку. Твій інстащоденник

Саша Кочубей. — Львів: Видавництво Старого Лева, 2021. –  240 с.

Блогери-інфлюєнсери, якщо ви любите творити свої соцсторінки, то час подружитися з дівчинкою Зо! Вона знає шлях до того, щоб ваші пости набирали лайків, а ваша сторінка – нових підписників. 

 

Насправді ця книжка про те, як непросто бути дитиною, яка формує власний голос. Дотепна й легка, з якісним гумором, вона не раз усміхне читачів і навіть «зробить їм день». Книжка також додасть корисного в читання. Адже в ній є поради про блогерську стратегію, оформлення профілю та інші деталі інста-світу. (Зізнаємося, ми й самі інколи користуємося порадами Кочубей, адже її інста-профіль напрочуд цікавий). 

Купити книжку.

Котигорошка. Заплутані казки 

Ілюстрації: Наталя Чорна. – Харків: Ранок, 2021. – 112 с.

Жили-були, читали-читали… і обридло. Це про читачів, які з року в рік у школі читають ті самі українські народні казки. Хоча це наша неповторна спадщина, щоб залишатися актуальною для культури, вона потребує щораз нового переосмислення та реактуалізації. (Зрештою, в цьому й полягає специфіка усної народної творчості: кожен, хто розповідав стару казку, свідомо чи ненавмисне щось змінював, плутав, додавав або губив якісь фрагменти). 

 

«Котигорошка. Заплутані казки» — це книжка-переосмислення традиційних українських казок. Вісім сучасних авторок на ваших очах обертаються на «Діснеїв» — вони розповідають відомі казки по-новому, адаптуючи їх до сучасних реалій. Короткі й динамічні тексти, різновиди плутаної казки, відоме-не-відоме в сюжеті, казки, що обернулися на фентезі, трилери, тревелоги та навіть антиутопії –  те, що безсумнівно «вплутає» юних читачів у читання. 

Купити книжку.

Леся. Мандрівний клубочок 

Наталка Малетич / Ілюстрації: Марія Фоя.  – Київ: Портал, 2021. –  152 с.

Леся Українка – це так сучасно! Вона як ніколи на стилі та в трендах. Читати книжку про неї – робити значний крок, досягати advanced level у розумінні власної культури. 

 

Наталя Малетич створила живу, вібруючу «портретистику». У книжці ви познайомитеся з багатогранною Лесею Українкою та зрозумієте, що ця особистість — така ж потенційна «ікона» світової культури, як, скажімо, Фріда Кало чи Мадонна. Післясмак книжки – «хочеться ще», естетика ілюстрацій та подача тексту – це вир емоцій. І ще – передчуття: команда Netflix негайно має запросити українських фахівців знімати серіал про Лесю Українку. Залишається лише дочекатися, еге ж? 

 

Варто зазначити, що це єдине видання для дітей, що вийшло друком у рік 200-літнього ювілею Лесі Українки.

Купити книжку.

Майка Паливода обирає професію

Мія Марченко / Ілюстрації: Олександра Болотова. — Харків: Читаріум, 2021. — 144 с.

У 8-9 років часом випадає переживати через проблеми у стосунках з друзями-подружками, уперше проявити сміливість і не змінити думку під тиском інших, запитати бабу з дідом або батьків про їхні вибори в житті, боятися помилитися!

 

 У 8-9 років часом необхідно чути й дорослі голоси у дитячій книжці, ненав’язливі, але такі, що їх вирізняєш з-поміж дитячих конфліктів.

 

Часом у дитячих книжках бачиш багатошаровість, коли один «поверх» дитячий, а другий — залишається для дорослих, які будуть читати книжку з дітьми. І це дає змогу і дитячій уяві дострибнути до того «другого поверху» і відчути, що життя має багато «вимірів».

 

А Майка Паливода крім того, що обирає професію, ще й простягає руку читачу, щоб застрибнути разом вже трохи в дорослість. І, посеред веселих ілюстрацій Олександри Болотової, Мії Марченко зі своєю героїнею вдається проговорити досить важливі теми.

Купити книжку.

Хто творить Різдво 

Ілюстрації: Інна Масляк. – Чернівці: Чорні вівці, 2021. – 96 с.

Казкових різдвяних історій ми знаємо багато саме завдяки індустрії свята: фільмам, виставам, книжкам, перформансам, а от підготовчу частину цього всього дійства зазвичай ховають за лаштунками. У цьому виданні, чим воно й цікаве, на сцену запрошуються всі, хто творить Різдво: пече, організовує, фільмує, надсилає, знімає, співає, прикрашає, спонукає, надихає, шукає і знаходить те, що загубилося. 

 

Знайти тих, хто ховає почуття за практичністю організаторів свята, – і є місія цієї книжки: побачити й показати, що саме вони у це все вкладають, і що навіть найпрактичніші речі потребують тепла душі — і тоді буденні справи розквітають святом.

Купити книжку.

Чи легко жити циклопам?

Олександр Шатохін. — Київ: Видавничий дім Маміно, 2020. — 40 с.    

 «У світі стільки всього цікавезного: завжди знайдеш чого повчитися», — вважає допитливий циклоп.

 

У світі стільки людей, не схожих на тебе! Тож якщо в дитинстві трапляються такі книжки, то згодом можна нарешті перестати лякатися чогось в інших, що відрізняє тебе від них. І навпаки. 

 

Олександр Шатохін створив історію, яка розповість найменшим дітям про те, що світ не має бути зробленим за шаблоном з однієї голови. І дивовижні сучасні ілюстрації скажуть більше, ніж усі слова будь-якою мовою. 

 

До речі мовами ми теж відрізняємося. І навчитися читати мовою Брайля, щоб відчути, як вона працює, – це вивчите ще одну мову нашого світу. Відчути ще один вимір багатовимірності, надихнутися різноманітністю й силою людей, які знайшли в собі сміливість не ховатися від світу, а за допомогою своєї іншості змінювати його на краще. 

 

Тому вчимося підтримувати свого «циклопа» у світі інших циклопів разом із цією книжкою.

Купити книжку.

Апокаліпсис: 40 правил виживання 

Юрій Нікітінський / Ілюстрації: Еліна Цильке. — Київ: Артбукс, 2021. — 100 с.

Якщо навкруги дим, пил, запах горілого й узагалі щось незрозуміле, знадобиться інструкція, як діяти у такій ситуації. А трапитися щось подібне може от  навіть зараз! Найкраще від прибульців, вірусів, вибухів, зомбі чи апокаліпсису допомагає гумор, а ще краще — гумор на грані фолу. І в ілюстраціях теж! Діти таке цінують, поважають і шукають у всіх книжках. 

 

А якщо це все зібрати в одній – як це зробили Юрій Нікітінський та Еліна Цильке, то книжка й сама вплине на читачів не гірше за апокаліпсис. Дорослим доведеться сховатися в укриття й перечекати, поки дітям набридне ділитися порадами й показувати картинки про те, як відрізнити хорошого прибульця від поганого. Усе просто – погані прибульці апокаліпсис не влаштують!

 

Влаштовуйтеся зручніше, бо якщо пів міста зруйнує метеорит, найкраще таке неподобство перечекати читаючи!

Купити книжку.

Звуки миру

Світлана Тараторіна / Ілюстрації: Сергій Чудакоров. — Київ : Видавництво «Видавництво», 2021. — 36 с.

Чи можна витанцювати біль усією країною? Чи можна лікувати посттравматичний синдром музикою, коли при будь-яких гучних звуках в людини зриває дах від страху? Комікс «Звуки миру» Світлани Тараторіної та Сергія Чудакорова, створений  у межах проєкту «Використання коміксів як інструменту креативних комунікацій у сфері громадської безпеки та зміцнення механізмів захисту прав людини», розповідає історії героїв з Мар‘їнки, Красногорівки, Слов’янська. 

 

Коли життя руйнується війною, коли в інших регіонах, де, на щастя, не чутно «Градів», натрапляєш на злість, що ти є, і самим своїм існуванням заважаєш іншим тішитися ілюзією, «що війни немає», залишається створити музичний фестиваль. Там, де гучні звуки асоціюються з «Градами», саме на тій території, про яку більшість знає, як про «лінію зіткнення», саме там, де твоя земля. І вона заслуговує на свої легенди й історії, пов’язані не лише з війною.

Завантажити книжку.

Про що мріють листочки 

Оксана Драчковська, Христина Лукащук – Київ: Yakaboo Publishing, 2021. — 40 с.   

Не тільки блогери у фейсбуці обертають свої дописи на книжки для вже зібраної читацької аудиторії. Арт-проєкт ілюстраторки Оксани Драчковської, який 2021 року увійшов до списку фіналістів Болонської виставки ілюстраторів, теж покрокував із соцмережі в офлайн до своїх фанатів й обернувся на інтерактивну книжку для малят. 

 

Завдяки історії Христини Лукащук у героїв з ботанічного світу виявилися зовсім людські проблеми. Навіть найменший читач побачить: то не насінина клена, а пан з вусами, який когось наздоганяє, а то не листочок явора, а танцівниця в складному па-де-де. І ось уже пані із зачіскою знову обертається на дубове, а радісна дівчина — на ґінкґове жовто-золоте листя!

 

Така вишукана у своїй простоті інтерактивність бажаніша для дитячої уяви за будь-яку цифрову. Але якщо проґавити час і не награтися в обертання листочків на персонажів та не вигадувати історії про них, то в житті, мождиво, доведеться задовольнятися лише продуктами чужої, а не власної, фантазії. 

Купити книжку.

Ел і Ева

Надя Біла. — Львів: Видавництво Старого Лева, 2021. — 496 с.

Герої роману Наді Білої — зведені брат і сестра, які не з власної волі опиняються в одній квартирі, в одній школі, поруч із тими самими людьми. Таких різних людей, як ці хлопець і дівчина, ще треба пошукати. Він виріс у США й очима чужинця дивиться на Миколаїв, де мусить закінчувати шкільне навчання (спостереження Ела за побутом, звичками й шкільним життям — болючі, як для українського читача, але які ж проникливі!). Вона знає в цьому місті, здається, всіх, але коли стається біда, стає чужинкою навіть для найближчих. Він, тихий, лагідний і невпевнений у собі, раптом обертається на зірку класу. Вона, «крута» і модниця (пихата Ева аж дратує на початку роману), виявляється вразливою і сповненою ніжності, і, зрештою, ламається під тиском обставин. Власне, ламаються обоє, і Ел, і Ева, і це нарешті їх зближує. 

 

Надя Біла написала сильний роман із глибокими головними героями, чиї характери розкрила поступово й об’ємно. Її тонкі описи переживань і реалій дуже відгукуються, бо ж вони, відчувається, глибоко прожиті й самою авторкою. Письменниця без страху порушила в романі надзвичайно серйозні проблеми, які, втім, не залишають тягаря на серці, бо знаходять вирішення у фіналі (як і має бути у книжці для старших підлітків). Це дуже серйозний, продуманий і талановитий текст, який може пригнічувати (на початку), сердити, захоплювати, але байдужим не залишить нікого. 

Купити книжку.

Лу-ветеринарка

Аліна Штефан. — Київ: Книголав, 2021. — 144 с.

Героїня цієї повісті — не зовсім звичайна дівчинка. Ця одинадцятирічна підлітка має давнє й чітко сформульоване захоплення: вона любить тварин. І не просто любить, а готова переходити до діяльної стадії своєї любові. Лу доглядає численних тварин, які живуть у неї вдома, веде блог про цікавих мешканців нашої планети, дбала про підопічних гуртка ветеринарів, а тепер разом із другом, теж любителем тварин, намагається влаштуватися волонтеркою у справжню ветеринарну клініку. І хай на її шляху іноді трапляються недоброзичливці, хай іноді вона сама робить помилки, та внутрішній вогник діяльної любові продовжує горіти, і це надзвичайно надихає. 

 

Ще у цій книжці показано важливість підтримки батьків і однодумців, важливість менторства й доброго прикладу дорослих. А крім того, читачі знайдуть тут багато цікавої інформації про різних тварин — так до художньої частини оповіді додається доволі солідна пізнавальна складова. І що важливо, жодна частина цієї суміші не домінує над іншою, вони поєднуються цілком гармонійно. 

Купити книжку.

Мирослава та інші з нашого двору

Ольга Купріян. — Львів: Видавництво Старого Лева, 2021. — 128 с.

Мирослава — десятирічна зірка скромного двору, що лежить між кількома хрущовками на околиці Києва. Тут вона з друзями проводить літо. Дівчинка смілива (стрибає з гойдалки в польоті!), відчайдушна (не боїться викликати духів), вірна (вигороджує друга Микиту), відповідальна (доглядає молодшу сусідку), добра (рятує кошеня), завжди готова шукати пригоди і знаходить їх навіть там, де, здавалося б, не може відбуватися нічого цікавого. 

 

Життя на малесенькому клаптику спального району, на перший погляд, плине спокійно і тихо, а проте в цій буденності непомітно вершаться вкрай важливі речі, що по вінця наповнюють дитяче життя сенсом. Тут і прийняття інакшого, і перші паростки розуміння чужого досвіду, і навіть досвід близької смерті. І що важливо, молодші школярі, читачі цієї повісті, побачать у героях себе, а в їхньому світі — такий близький і впізнаваний український контекст.

Купити книжку.

Ти і Малевич

Оксана Садовенко. – Київ: Час майстрів, 2021. — 54 с.

Одночасно пізнавальна книжка-картинка та воркбук із завданнями, видання слугує першим знайомством із творчістю та особистістю всесвітньо відомого художника українсько-польського походження Казимира Малевича. Адаптовану для дітей молодшого шкільного віку інформацію про митця подано у доволі звичному форматі — це нейтральні розповіді-факти із життя Малевича, пояснення ключових мистецьких термінів та явищ, пов’язаних із ним. 

 

Видання вирізняється двома суттєвими рисами: найперше, звісно ж, ілюстраціями у стилі героя книжки та репродукціями його знакових робіт. Вони подані достатньо дотепно та віртуозно, щоб справити враження на малих читачів та стати зчитуваними культурними кодами надалі. По-друге, на комплімент заслуговує сама ініціатива видавництва — знайомити читачів із видатними українськими митцями минулого. 

Купити книжку.

Сем, без проблем

Оксана Лущевська. — Львів: Видавництво Старого Лева, 2021. — 128 с.

Романи й повісті Оксани Лущевської для середнього шкільного віку дещо нагадують фільми Веса Андерсона: це і трагікомедії, і комедії абсурду, і пронизливий реалізм у комбінації з клоунадою та нісенітницями. На позір проста, але глибока й багатошарова проза надається до вдумливого читання і перечитування. Це — майже завжди — історії про те, що діти (і ширше — люди різного віку) є заручниками обставин, батьків, дітей, соціуму, тіла і всього на світі, тож мають якось давати собі раду. І вони вчаться це робити. 

 

Семен, наприклад, не виправдовує очікувань свого тата, конфліктує з місцевим «чемпіоном» та не може знайти дівчинку, в яку закоханий усім своїм дитячим серцем. І хоча він зовсім не Бонд, а лише Бондик, та все ж якось — дуже життєво, кумедно та щемко водночас — «вирулює» з обставин під аплодисменти й катарсис читачів. Та взагалі жодних проблем!

Купити книжку.

Чарівна книжка про какашки

Анна Булгакова. — Харків: Ранок, 2021. — 36 с.

Зростаючи, малюк природно цікавиться своїм тілом та фізіологічними процесами, які з ним відбуваються. 2-3 річні діти часто зосереджуються на темі дефекації. В одних випадках це звичайний здоровий інтерес до неуникного щоденного досвіду, який потрібно осмислити. В інших випадках, через негативні досвіди, проблеми зі здоров’ям чи суспільні табу, тема може викликати нездорову цікавість чи бути пов’язаною зі стресом. 

 

Психологи та психотерапевти радять використовувати вдома чи в дитсадочку тематичні книжки, які допомагають долати психологічні бар’єри, знімати емоційну напругу, задовольняти природну цікавість та убезпечувати дітей від нездорових реакцій у майбутньому. «Чарівна книжка про какашки» важлива тим, що це вітчизняне опрацювання теми — на відміну від перекладних видань, вона подає максимально близький для маленьких читачів контекст. 

Купити книжку.

Любов, дідусь і помідори

Наталія Ясіновська. — Львів: Видавництво Старого Лева, 2021. — 240 с.

Текст, що оманливо розпочинається як легкий шкільний роман для учнів середніх класів, враз починає більшати вшир і вглиб, набуває життєвої багатовимірності. Тринадцятирічна Олеся живе звичайним життям школярки з його різними нюансами, доки в її дім не вривається хвороба, що загрожує забрати чи не найріднішу людину. Ця відправна точка стає важливим початком саморефлексій, міркувань над життям та оточенням, першого, м’якого, бунту проти авторитетів, і це лише початок, бо ж книжка що далі, то більше нагадує кролячу нору, в яку стрибнула Аліса.

 

Письменниця Наталя Ясіновська змальовує «дивокрай» людських досвідів м’якими, приязними, делікатними мазками, з теплотою, любов’ю та помідорами, звісно ж. Хороша книжка для повільного, вдумливого читання і рефлексування. 

Купити книжку.

Овва як бува! Абетка з історії України

Олеся Мамчич. — Київ: Портал, 2021. — 72 с. 

Абетки — окремий формат дитячої (і дорослої) літератури. Найкращі з них втілено так, щоб вони мали не тільки утилітарну — навчити дітей букв — але й мистецьку, розважальну та культурну цінність. Скажімо, мистецька «Абетка. З колекції Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків» знайомить дітей із творами мистецтва зі згаданого музею. А віршовану історичну абетку Олесі Мамчич присвячено персоналіям, явищам та артефактам української історії. 

 

Напевно, це один із найлегших, найдинамічніших та найвеселіших способів для дітей засвоїти базові історичні  імена та події — кістяк, що в майбутньому нарощуватиме м’язи з деталей та інтерпретацій. Мамчич — знана майстриня ігрової поезії, що віртуозно бавиться образами, символами і звуками, провокуючи дітей до гри та приносячи сміх і задоволення — а разом із ними — і нову важливу інформацію. 

Купити книжку.

Козаки правлять країною

Олексій Сокирко, Ірина Голодюк, Ліна Максимук, Марина Старик, Наталя Соболевська / Ілюстрації: Наталія Кудляк. — Брустурів: Дискурсус, 2021.

У серії «Глина. Українознавчі воркбуки», яка сама по собі чудова й доступна для вільного використання на сайті проєкту, вийшла велика книжка про козаків. 

 

Це, по-перше, енциклопедія знань про найрізноманітніші аспекти життя і діяльності козаків — від політичного устрою, який вони охороняли, до культури, патронами якої ставали. Текст подано невеликими шматочками, доповнено яскравими й інформативними малюнками, а ще — прикрашено різними шрифтами, щоб дітям було легше і цікавіше сприймати інформацію. 

 

По-друге, «Козаки» — це такий собі навчально-творчий проєкт із найрізноманітнішими завданнями (до того ж справді цікавими дітям): домальовками, шукалками, наклейками; пропонується навіть створити паперовий макет Батуринської фортеці. 

 

По-третє, це книжка з майже доповненою реальністю: за QR-кодами на її сторінках можна знайти тогочасні пісні, танці, картини тощо. Славні, ба навіть міфологічні сторінки нашої минувшини тут подано так жваво і привабливо, що діти, до п’ятого класу ще не травмовані шкільними підручниками, ризикують полюбити історію України.

Купити книжку.