* ESC - закрити вікно пошуку
поради читання
Електронна книга в «айфоні»: програми та правила безпеки
07.05.2024У 1971 році в одному з університетів Сполучених Штатів Америки передрукували в комп’ютер Декларацію незалежності США. Це і стало першою електронною книгою. За понад 50 років електронні книги стали буденним явищем і навіть частково створюють конкуренцію паперовим. Тож розробники телефонів і застосунків приділяють функції е-читання неабияку увагу.
Зокрема представники Айфона запевняють, що дискомфорт чи відсутність якісного освітлення — не перешкода. Він здатен замінити кишеньковий «рідер», а його екран за правильного підходу до експлуатації — цілком безпечний для очей.
Щоб читання приносило задоволення і не шкодило зору, потрібно дотримуватися кількох правил.
Використання спеціального програмного забезпечення
Телефон iPhone від Apple має попит, адже може виконувати чимало завдань. Серед іншого — якісна робота з текстовими документами, до яких належать й електронні книги. Вони виходять у PDF, TXT, EPUB, DjVu, FB2 та багатьох інших форматах. Щоб завантажувати, відкривати та читати такі файли, потрібно використовувати програмне забезпечення. Очевидне рішення — утиліта «Книги», вбудована в операційну систему IOS. В неї простий інтуїтивний інтерфейс з барвистим графічним оформленням, зручна система пошуку та «Книгарня». Є безплатні та платні видання. Головна перевага програми полягає в можливості завантаження на смартфон книг зі сторонніх ресурсів — через iTunes.
Альтернатив iBooks багато, у деяких — набагато більше функцій та вбудованих фішок.
- Kybook з вбудованим перекладачем дозволяє ділитися цікавими літературними творами через популярні соцмережі;
- Rork — рішення для тих, кому потрібен віртуальний читацький щоденник з «плюшками» у вигляді простежування прогресу, соціальної взаємодії з іншими читачами, трекінгу прочитаного;
- BookMate — аналог приватної бібліотеки в телефоні. Місячна підписка забезпечує доступ до десятків тисяч книг;
- PocketBook — має доступ до хмарних сховищ та каталогів мережевих бібліотек, добре персоналізується, дозволяє систематизувати зберігання аудіо- та звичайних електронних книг.
Безпечна дистанція
Айфон підтримує гнучкі налаштування яскравості, має невеликі габарити, відображає сторінки книг в портретній і в альбомній орієнтації. Широкий арсенал можливостей розслабляє: завдяки високій ергономіці смартфона не доводиться підшукувати зручне положення для читання. Можна навіть влягтися в ліжко та тримати екран майже впритул до очей, щоб було добре видно невеликі літери. Але це не найкраща ідея — за такий експеримент зір точно не скаже «дякую». Читати потрібно сидячи. Безпечна відстань до дисплея — від 30 см, а шрифт варто обрати середній або великий, бо дрібний змушує мружитися.
Вибір місця для читання
Корисне заняття може стати шкідливим зокрема через невідповідне для цього місце. Наприклад, читати не бажано:
– у транспорті. Особливо — в автобусах та автомобілях, адже вони не можуть забезпечити повну відсутність гойдання та вібрацій;
– на ходу. Можна випадково оступитися, зашпортатися, впасти та забитися. Або ж врізатися в іншу людину чи стовп;
– в приміщенні з занадто яскравим освітленням. Багато світла — так само погано, як і замало.
Пильнуйте за часом
Цікаві книги «затягують». Від них не хочеться відриватися ні на хвилину, адже кожна сторінка дарує незабутні емоції. Сидіти цілими днями в телефоні небезпечно: через це може виникнути синдром сухого ока, відчуття втоми та головний біль. Щоб уникнути наслідків, треба читати не більше 2-3 годин на день, обов’язково з перервами — хоча б коротенькими.
Добре працює правило трьох двадцяток. Через кожні двадцять хвилин потрібно відводити очі від екрана секунд на 20 і дивитися вдалину — приблизно на 20 метрів вперед. Не варто недооцінювати ефективність гімнастики для очей.
Читайте також: Книгарня «Є» розповіла, які електронні книжки найбільше читають українці
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості