Friends with Books

Фестиваль Friends with Books: Берлін, артбуки та коло справжінх друзів

05.11.2018

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Чому корисно мати велику кількість друзів, коли займаєшся видавничою справою, і як взяти участь у ярмарку пропустивши реєстрацію? Співзасновниця видавництва IST Publishing Анастасія Леонова розповідає Читомо про свої враження від участі у щорічному ярмарку незалежних мистецьких видавців Friends with Books у Берліні.

 

Перше, що впадає мені в очі в Берліні – зовнішня реклама культурних подій. Не винятком були постери й на усіх можливих площинах з інформацією про книжковий ярмарок Friends with Books, що відбувся протягом 19 – 21 жовтня цього року. Подія була надзвичайно очікуваною й зачепила різні аудиторії. Хоча сам ярмарок і досить молодий (його заснували у 2014 році незалежні друзі-видавці), це аж ніяк не завадило йому стати одним з найбільш улюблених серед видавництв, зокрема малих, дистрибуторів та художників, що створюють артбуки.

Friends with Books проходить щорічно в Берлінському музеї сучасного мистецтва Hamburger Bahnhof за участю понад 200 незалежних видавців. Тут і культовий Frieze, і улюблені Sternberg Press, і художники Slavs & Tatars зі своїми постерами, видавництво з назвою «ARCHITECTURE FOR THE POOR» і відкриття року для мене – «MA BIBLIOTHÈQUE»: абсолютно естетське видавництво французької художниці Шерон Ківланд, для якої публікація книжок стала прямим продовженням її мистецьких проектів.

 

Читайте також: Франкфурт №70: чи Україна на тій самій сторінці прав, свобод і трендів?

 

Цікаво, що нашим сусідом по стенду був Джон Холтен – ірландський письменник і видавець в Broken Dimanche Press, який 4 роки тому був моїм ментором на курсі «Art Publications» на берлінській платформі NODE. Тобто у часи, коли нашого IST Publishing ще взагалі не існувало, однак передумови для його виникнення вже були. Тепер я вже не у ролі студентки у 2014-у, а видавця у 2018-у, і не з книжками, рекомендованими до прочитання Холтеном, а свого видавництва. Так коло замкнулося, святковий келих – розпито.

На міжнародному ринку IST Publishing новачки, тому заявку на участь у ярмарку ми пропустили. Колись нам сказали: «Вам пощастило, що ви видавництво, у якого багато друзів». І дійсно, саме завдяки нашим друзям з Zoopark Publishing, які погодилися розділити з нами стіл, ми взяли участь у заході. І тут коло замикається знов – для Друзів з книжками! Таким чином ми заскочили в останній вагон поїзда, що рушив, і відпрацювали плату за стіл годинами роботи на стенді, а ціни там варіюються від 60 до 120 євро за всі дні.

До small press і самвидаву в Німеччині зараз підвищена увага. Крім безлічі великих і дрібних ярмарків, майже в кожному незалежній книгарні є полиці чи бокси з їхньою власною продукцією. Це сформувало досить високу культуру попиту, тому реалізатори практично не ризикують,  коли працюють з такими видавцями.

 

Книжковий ярмарок Friends with Books – це неймовірна платформа для знайомств і можливість показати свої книжки навіть без офіційно оформленого видавництва. Але книжок українських видавництв там все ще майже немає. Ми були єдиними представниками, з нашими кількома англомовними книгами Where Curating Is та «До По» Павла Макова, тому для нас було особливо важливе правильне позиціювання та репрезентація своєї роботи. Тож чи варто їхати наступного року та домовлятись про стенд? Звісно! Це варто зробити хоча б для того, щоб почути від вже вище згадуваного Джона Холтена: «Such a beautiful stuff. I want to see more books from Ukraine. Please, just do not stop».

 

Читайте також: Хто є хто у культурі: від митця й філософа до споживача