втрати війни

Фотовиставка і вечір поезії — в Україні вшановують пам’ять Максима Кривцова

16.01.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

22 січня, у день народження загиблого поета і військового-добровольця Максима Кривцова, відбудуться заходи зі вшанування його пам’яті: фотовиставка «Далі: Я поверну собі своє життя» та читання його віршів.

Виставка світлин «Далі: Я поверну собі своє життя» складатиметься з 24 фоторобіт Максима Кривцова, доповненими його поезіями. Офіційне відкриття розпочнеться 22 січня о 18:30. Під час події охочі зможуть послухати вірші зі збірки «Вірші з бійниці», які читатимуть друзі Максима.

 

У грудні 2023 року Максим Кривцов планував виставку своїх фоторобіт із війни в різних закладах Києва.  «Хочеться, щоб цей військовий простий побут трішки та накладався на побут міста, створюючи єдину картинку», — писав він. На його запит у Facebook відгукнулося чимало культурних діячів. У розмові між Максимом і кураторською групою Squat 17b виникли різні ідеї — від поєднання виставки з поетичними читаннями до зміни фокуса — від малюнку до тексту, де в поєднанні між собою його роботи й поезії отримали б додаткове прочитання.

 

«22 січня Максим мав святкувати день народження — на нулі чи в колі близьких. Хоч Росія забрала його життя, але друг “Далі” мав те, що неможливо вбити. Рукописи й світлини, відскановані знімки, переписані руками й опубліковані в соцмережах, перечитані уважними очима вірші на сторінках книги. Весь цей доробок промовляє — “Я поверну собі своє життя”», — розповіла Дар’я Криж, співзасновниця культурного проєкту Squat 17b, кураторка виставки.

 

Проєкт, який запрошує відвідати кураторська група, — це сукупне бажання друзів і близьких віддячити, зробити все, щоб Максим зрадів.

 

«Найбільше всі ми хочемо, щоб він відповів. Прокоментував, дав опис портрета, щоб пояснив, як бути з кожною з робіт. Втім, цього не станеться. І ми взяли на себе цю відповідальність. У листуваннях з Максимом є побажання, якою він хотів бачити виставку. І ми намагались слідувати цим побажанням», — розповідає команда організаторів.

 

Деякі портрети залишились неназваними. Деякі мають тільки рік. Якісь з них Максим Кривцов ілюстрував власними поезіями, тож вони так і йтимуть пліч-о-пліч.

 

Усі роботи, а також листівки з ілюстраціями українських художників і художниць можна буде придбати. Виручені з продажу робіт кошти передадуть на збереження пам’яті про Максима Кривцова.

 

Виставку фотографій Максима Кривцова «Далі: Я поверну собі своє життя» можна буде відвідати з 22 січня до 3 лютого 2024 року у Києві за адресою Squat 17b (вул. Терещенківська, 17 Б).

 

 

Окрім того, у день народження Максима Кривцова у Львові відбудеться читання його поезій: поетки Юлія Мусаковська, Ія Ківа, Катерина Міхаліцина, Олена Павлова й Галина Крук (онлайн) зберуться у приміщенні Львівської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Романа Іваничука, щоби почитати вірші Максима Кривцова.

 

Як зазначає Ія Ківа, вірші Максима Кривцова вирішили читати «із шани до його людського й військового чину, але насамперед із любові до його віршів, адже його поетичний голос – важлива частина українського культурного ландшафту й не менш важливе свідоцтво про наш час, час російсько-української війни».

 

Вона додала, що ці читання не є презентацією збірки «Вірші з бійниці», а діалогом і пам’яттю.

 

Також читання можна буде послухати онлайн.

 

 

Максим Кривцов — кулеметник, поет і фотограф. Учасник Революції Гідності у 2013–2014 роках, добоволець ЗСУ. Згодом працював у Центрі реабілітації та реадаптації учасників АТО та ООС і в Veteran Hub. У 2022 році знову добровольцем пішов на фронт.

 

У 2023 році у видавництві «Наш формат» вийшла його перша повноцінна збірка «Вірші з бійниці». Вірші Максима Кривцова також виходили в збірках з іншими поетами: «Книга Love 2.0. Любов і війна», «Там, де вдома: 112 віршів про любов та війну», «Колискова 21 століття Vol. 1: що тебе заколисує?», «Поміж сирен. Нові вірші війни». У 2023 році команда кінообʼєднання Вавилонʼ13 також екранізувала два його тексти: «Він переїхав в Бучу» та «Я вирушив автостопом».

 

Як повідомлялося, видавництво «Наш Формат» оголосило про новий наклад збірки «Вірші з бійниці» Максима Кривцова.

 

Читайте також: Максим Кривцов: Я мав жахливу мрію – ходити по Києву з автоматом

 

Зображення: Марія Кравченко/фейсбук Ії Ківи