Вікторія Амеліна

Голова Єврокомісії фон дер Ляєн присвятила частину промови пам’яті Вікторії Амеліної

14.09.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн під час щорічної промови «Про становище Європейського Союзу» пригадала вбиту російським ракетним обстрілом українську письменницю Вікторію Амеліну.

Голова Єврокомісії розповіла, що Амеліна документувала російські воєнні злочини, а згодом сама стала його жертвою.

 

«Її звали Вікторія Амеліна. Вона була однією з чудових молодих письменниць свого покоління та невтомною борчинею за справедливість», — сказала Урсула фон дер Ляєн.

 

Вона розповіла історію про те, що після початку повномасштабного вторгнення Амеліна вирушила до Праги, щоб відвезти свого сина у безпеку. Вона розплакалася, коли чеський прикордонник поставив їй штамп у паспорті. На запитання сина, чому вона плаче, Амеліна відповіла: «Тому що ми вдома». На заперечення сина про те, що її дім в Україні, Амеліна сказала: «Це Європа».

 

«Того дня українська мати відчула, що Європа — її дім. Бо “дім там, де ми довіряємо одне одному”. І народ України міг довіряти своїм європейцям», — додала голова Європарламенту.

 

Вона також розповіла, що в день убивства Амеліна супроводжувала трьох гостей з Колумбії, серед них був її колега-письменник Ектор Абад. Вони були учасниками кампанії Aguanta, Ucrania (Опирайся, Україно), створеної, щоб розповісти латиноамериканцям про російсько-українську війну. Колумбійський письменник Ектор Абад Фасіолінсе, який був разом з Амеліною під час обстрілу, показав її фото присутнім на засіданні.

 

«Ектор ніколи не міг уявити, що сам стане мішенню. Після цього він сказав, що не знає, навіщо живе, а вона померла. Але тепер він розповідає світу про Вікторію. Щоб зберегти її пам’ять і закінчити цю війну. І для мене велика честь, що Ектор сьогодні з нами. І я хочу, щоб ви знали, що ми збережемо пам’ять про Вікторію та всіх інших жертв. Агуанта, Україна. Слава Україні!» — підсумувала фон дер Ляєн.

 

Водночас Софія Челяк, програмна директорка LvivBookForum, близька подруга Амеліної, зазначає:

 

 

Вікторія Амеліна — письменниця, членкиня Українського ПЕНу. У 2014 році Вікторія Амеліна дебютувала у літературі з романом «Синдром листопаду, або Homo Compatiens», що вийшов у видавництві «Discursus». У 2017 році вийшов її роман «Дім для Дома», що увійшов до коротких списків премій ЛітАкцент року та премії Міста Літератури ЮНЕСКО, літературної премії Європейського Союзу.

 

Вікторія Амеліна загинула 1 липня внаслідок поранення, отриманого під час ракетного обстрілу росією Краматорська.

 

Читайте також: Вікторія Амеліна: Після трагедії не потрібно слів, усі слова скочуються у вирву

 

Чільне фото: REUTERS/Yves Herman