* ESC - закрити вікно пошуку
гранти
Гранти й донорська підтримка — основні фінансові джерела медіа України
04.08.2024Донорська підтримка є важливим джерелом фінансування українських медіа, серед інших джерел прибутку важливу роль відіграють комерційна складова для національних медіа та гранти для регіональних. Про це свідчить дані дослідження фінансового забезпечення медіа на локальному та національному рівнях, проведене організацією Media Development Foundation.
Ключові кластери джерел фінансового забезпечення національних і регіональних українських медіа у 2023 році: донорська підтримка, комерція, читацька підтримка.
Донорська підтримка займає вагоме місце у бізнес-моделях, приносячи редакціям від 30% до 95% доходу у 2023 році. У 7 з 8 досліджуваних загальнонаціональних медіа вона приносила редакціям від 30% до 95% доходу. Загалом усі опитані редакції працювали з донорами станом на 2023 рік.
Комерційні можливості були обмеженими для більшості редакцій з огляду на зменшення рекламного ринку у 2022 році, водночас частина великих редакцій змогли монетизувати збільшення світової уваги до України й запити на англомовну інформацію. Читацька або благодійна підтримка, попри те, що займала невелику частку у бізнес-моделях (найчастіше близько 5%), була присутньою в усіх національних медіа.
Близько 76% регіональних онлайн-медіа мають від 70% до 100% донорського фінансування у своїх моделях, 12% мають від 75% до 90% доходів від комерції та 4% мають суттєву читацьку підтримку на рівні 20%. У 8% регіональних редакцій бізнес-модель порівну містить компоненти донорської допомоги та комерції.
Частка комерційних доходів для медіа всіх розмірів суттєво знизилася у 2022 році й залишається меншим джерелом доходу у порівнянні з донорською допомогою. У половині розглянутих випадків національного рівня комерційна складова займала від 5% до 35% поруч з донорським фінансуванням та читацькою підтримкою, у двох випадках – була повністю відсутньою або на рівні 5%.
Одна з редакцій, яка входить до найбільших медіахолдингів в Україні, повідомила про частку комерції у розмірі 95% у своїй бізнес-моделі (та 5% читацької підтримки)
У 2023 році лише 12% опитаних регіональних редакцій забезпечували своє фінансування комерцією. Частка комерції у таких медіа складає від 75 до 90% поруч з донорською підтримкою і/або читацькою підтримкою. У 8% регіональних редакцій бізнес-модель містила рівні частки донорської допомоги та комерції.
Станом на кінець 2023 року виділилися кластери медіаорганізацій, які мали стабільний досвід роботи з донорами, а також ті, чий досвід був хаотичним. Вибірка національних медіа продемонструвала більші труднощі з отриманням грантів серед нішевих медіа, зокрема у сфері культури.
Невеликі регіональні медіа також критично збільшили свою залежність від донорської допомоги через повномасштабну війну та наслідки, пов’язані зі зменшенням рекламного ринку. Близько 76% онлайн-медіа мають від 70% до 100% донорського фінансування у своїх моделях.
У 2022 році також відбулася масова хвиля підтримки українських медіаорганізацій читацькими аудиторіями в Україні та поза її межами. Частина медіа розглядали таку підтримку одним з основних джерел доходу у перший рік широкомасштабної російсько-української війни. Частки доходів від читацької підтримки, про які повідомляли національні медіа, варіювалися від 5% до 30% доходів. Найбільші за розміром медіа вказували 5%, менші та середні – до 30%.
Читацька підтримка на рівні регіональних медіа є значною меншою.
Як відомо, у 2022 році в Україні запустили сервіс для підтримки фінансування медіа.
Читайте також: Освіта в Австралії, гранти Німеччини, саморозвиток у Польщі: можливості культури й медіа
Чільне фото: Freepik
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості