дитліт

Як смілива Мартуся боролася з лейкемією

16.02.2019

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Наталя Борисенко, Юлія Асадулаєва. Як Мартуся захворіла на лейкемію. — Чернівці: Чорні вівці. 2018. — 31 с.

Як Мартуся захворіла на лейкемію –  історія маленької дівчинки, яка одного дня відчула себе дуже хворою. Згодом вона та її сім’я дізналися про хворобу, що зветься лейкемія, і дівчинка опинилась у зовсім новому, незрозумілому для неї світі – світі важкого, довгого, болючого лікування, самотності й купи запитань, на які нелегко було знайти відповіді. Наталя Борисенко, авторка книжки, дочка якої два з половиною роки лікувалась від лейкемії, намагалась відповісти на ці запитання у формі, доступній маленькій дитині.

У сьогоднішньому уривку ми дізнаємося про те, як Мартуся почала своє непросте лікування, дала відсіч хворобі й повернулася з лікарні до своїх батьків та друзів.

 

Ліки, які приймає Мартуся, називаються цитостатики. Вони бувають різних кольорів: жовтого, рожевого або прозорі. Одного разу лікар назвав жовті ліки Золотими.

 

– Невже вони зі справжнього золота? – запитала здивована Мартуся пана Слона.

 

– Та ні, – лагідно усміхнувся її приятель. – Але цих ліків страшенно бояться ті капосні злі кров’яні клітини. Тому їм навіть доводиться втікати геть. Вони тобі допоможуть, і ми знову будемо гратися, як і раніше!

Сьогодні Мартусі сумно. У неї почало випадати волосся. Так буває, коли людина приймає ліки від лейкемії. Ці ліки лякають і проганяють не тільки злі клітини, але й ті, які відповідають за ріст волосся. Тому воно випадає. Та щойно закінчуєш пити ліки, волосся відростає знов.

– Якщо хочеш, можеш носити перуку принцеси – запропонувала мама.

 

– А буває перука Пеппі Довгапанчохи? Я хочу мати дві руді косички!

 

– Звичайно буває! Ти можеш обрати будь-яку зачіску!

 

У лікарні Мартуся може піти до великої ігрової кімнати. Там сила-силенна всіляких кумедних іграшок. А ще там можна зустріти друзів, які теж лікуються.

Мартуся любить гратися в доньки-матері, лікувати й годувати ляльок, а також малювати й ліпити. Є багато нових речей, яким можна навчитися. У цьому Мартусі допомагають волонтери – люди, яким подобається допомагати діткам.

 

Якщо Мартуся погано себе почуває, то грається у своєму ліжечку.

 

Хочеш погратися з Мартусею?

 

Ілюстрація-гра

Інколи Мартусі потрібно вливати нову здорову кров.

 

– А звідки в лікарні береться стільки крові? – поцікавилася Мартуся.

 

– Її віддають добрі люди – донори, – відповіла медсестра.

 

– А ким вони працюють?

 

– Це люди будь-яких професій: поліцейські, економісти, актори…

 

– Навіть принцеси?

 

– Так, навіть принцеси! – запевнила Мартусю медсестра.

Мартуся вже дуже довго не була в садочку. Одного дня вона отримала листа від друзів. Мартуся страшенно зраділа! Усі дітки намалювали своїх улюблених тварин на конверті. Вони хотіли підбадьорити Мартусю й зробити для неї щось особливе.

 

(Вкладений у “конвертик” лист, відкривається на сторінці) Привіт, Мартусю! Сподіваємося, ти скоро одужаєш! На нашому майданчику встановили нову карусель! На ній дуже весело крутитися! Ми чекаємо на тебе, щоб гратися разом, як раніше. Твої друзі та вихователі!

 

Тепер ти знаєш, про що мріє Мартуся?

 

У лікарні Мартуся грається зі своїми новими друзями – Оленою та Максимом. Олена також дуже любить метеликів, а Максим понад усе полюбляє вантажівки та конструктори.

Навіть клоуни приходять до лікарні! Вони так багато жартують, що Мартуся не може не сміятися! А коли в неї вдосталь сил, вона стрибає й танцює разом із ними!

Одного дня до Мартусі прийшов лікар. Усі відразу помітили, що в неї радісне обличчя.

 

– Я думаю, в лікаря хороші новини, – прошепотів Пан Слон.

 

І справді, Мартусині добрі клітини перемогли злі! Це називається ремісія. Але для певності, що злі клітини більше не повернуться, треба ще довгий час пити ліки. 

Спочатку Мартуся з мамою і татом часто приїздили до лікарні, щоб приймати Золоті та інші ліки. Але згодом ці ліки відмінили. Тепер Мартуся питиме таблетки вдома. Вона приїжджатиме до лікарні, щоб зробити аналіз крові, пункцію або зустрітися з лікарем.

 

Одного дня Мартуся повернулася до дитячого садка. Усі її друзі надзвичайно зраділи. Вони дуже хотіли, щоб добрі клитини Мартусі перемогли! Діти хотіли показати Мартусі нову карусель на подвір’ї. Але до прогулянки ще залишалося цілих дві години. Усі разом вони вмовили вихователів піти покататися на ній просто зараз. Це було дуже весело!

Пішов дощ. Діти швиденько взули гумові чоботи, накинули дощовики й побігли стрибати по калюжах і збирати равликів. Мартуся дуже любить равликів! Коли вони повзають у неї на долоньці, вона радісно усміхається – які ж вони лоскотючі!

 

Читайте також: Почнімо нарешті ставитися до дитячої літератури серйозно!