бренди

Як українські бренди переосмислюють укрліт у своїх колекціях

30.05.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Українська сучасна поезія давно вже почала ставати мейнстримною. Від тіктоків на вірші найпопулярніших представників жанру, нових накладів і перевидань мейнстримних збірок до поетичних читань, що регулярно відбуваються  в Києві та обласних центрах. Розтиражованість певних віршів логічно стала комерціалізуватися, а українські бренди почали активно використовувати їх у власних дизайнах. Така ж доля спіткала і найвідоміші прозові твори класиків та сучасних авторів. Після початку нової фази російсько-української війни цікавість до української культури значно зросла, тож не дивно, що натрапити на українські контексти в колекціях українських брендів можна, майже не докладаючи зусиль. Читомо зібрало добірку з речей, на які варто звернути увагу. 

Шкарпетки

«Земля». 3 шкарпетки, що відсилають до знаменитої  однойменної стрічки Олександра Довженка. Як зазначають у Dodo Socks, ця «непара» має на меті вшанувати один із найвидатніших творів світового кіномистецтва. Кожну шкарпетку прикрашає цитата з фільму з одного боку та символічний орнамент з іншого.

 

 

Ця пара створена у співпраці з державним кіноархівом «Довженко-Центр».

 

Вартість: 180 ₴

 

Skovoroda. Шкарпетки із найвідомішою цитатою українського філософа. У Dodo Socks кажуть, що пара створена задля збереження величної й неоціненної культурної спадщини Григорія Савича. 50 гривень з кожної пари віддають на відновлення Національного літературно-меморіального музею Г.С. Сковороди. у Сковородинівці на Харківщині, пошкодженого російською ракетною атакою.

 

Вартість: 200 ₴

«Щоб не плакать, я сміялась». Шкарпетки від dich з однією з найвідоміших цитат Лесі Українки. «Навіщо обирати прості шкарпетки, коли можна одягти щось дійсно оріджинал. Шкарпетки з рефреном до сучасного життя, прикрашені поетичними строками мисткині», — вважають виробники.

 

Вартість: 125 ₴

Хустки, прикраси та інші аксесуари

Хустка Patagonia. Вона створена до 130-ліття українського авангардного поета-футуриста Михайля Семенка, який був репресований совєцькою владою в 1937 році. Основою дизайну хустки від Dodo Socks стали рядки з вірша «Патагонія» та фокус на спокої природи перед останньою горобиною ніччю, про яку пише поет.

Окрім неї, бренд пропонує ще й хустку з рядками з гімну ЗСУ, написаного на основі Маршу українських націоналістів.

 

Вартість: 500 ₴

Сережки «Поезія». Срібні прикраси зі шрифтовою композицією на основі графіки Георгія Нарбута від бренду koval.jewelry. «Шрифтовий прийом, об’єднання розріджених літер з рамкою мені одразу запали у душу, під час створення сережок лишалось тільки зберегти його, вписавши в технологічні обмеження», — каже авторка Наталія Коваль.

 

Вартість: 1750 ₴

Колекція прикрас «МОЇ». Ювелірний бренд Guzema Fine Jewelry створив цілу серію прикрас, натхненну українською мовою (кольє, брошки й сережки мають нанесену букву «ї», бо  вона є лише в українській абетці). Їх презентують видатні мистецькі й культурні діячі, серед яких зокрема і літературознавиця Віра Агеєва та поетка Любов Якимчук.

 

Вартість: 430-740 ₴

«І сила знову розцвіла». Бренд свічок lotused та івент-агенція KØLĒKĆIA випустили свічку з промовистою назвою «і сила знову розцвіла» з рядками з вірша Павла Тичини «Я утверждаюсь»: «Я єсть народ, якого Правди сила ніким звойована ще не була. Яка біда мене, яка чума косила — а сила знову розцвіла. Щоб жить — ні в кого права не питаюсь. Щоб жити — я всі кайдани розірву. Я стверджуюсь, я утверждаюсь, бо я живу».

 

Вартість: 730 ₴

«Якби ти знала яка ти гарна коли у собі не маєш страху». Український бренд взуття і сумок Marsala разом з Фондом Олени Пінчук випустили колекцію шкіряних сумок, на яких вишиті рядки з вірша Юрія Іздрика «Якби ти знала яка ти гарна коли у собі не маєш страху». «Ми хочемо підняти дискусію про те, як страхи, стереотипи та чужі очікування заважають жінкам жити життя їхній мрій, здійснювати заплановане та зважитися на перший крок. Ми хочемо, щоб кожна з нас згадала, як вона долала свої страхи і як це змінило її життя», — пояснювала директорка Фонду Олени Пінчук Ольга Руднєва.

 

Вартість: 3700 ₴

Футболки й сорочки

«Розстріляне Відродження». Футболка від бренду Luckyhumanoid, яка зображає обличчя 9 українських митців, знищених совєцькою владою у 30-х роках XX століття.

 

Вартість: 900 ₴

#читатимодно. Колекція футболок з цитатами класиків, призначених для читання в транспорті від Наталії Ісупової. Наразі доступні футболки з цитатами Майка Йогансена з «Подорожі доктора Леонардо…», Intermezzo Михайла Коцюбинського та віршами Саші Лавренчук.

 

Вартість: 849 ₴

 

Серія футболок з цитатами Ліни Костенко, Тараса Шевченка, Івана Багряного, Лесі Українки і Григорія Сковороди. Бренд marmur повністю зосереджений на переосмисленні української культури, зокрема пропонує речі з цитатами найвідоміших українських класиків. Також в асортименті є худі зі словами Івана Франка.

 

Вартість: 580-620 ₴

SLOVO. Вишита сорочка від бренду Etnodim на честь харківського будинку «Слово». Кожен символ на сорочці позначає конкретну постать: козлики — художник-футурист Анатолій Петрицький, який малював їх на своїх щоках; хвильки – письменник Микола Хвильовий; прямі лінії у вигляді смужок берези – Лесь Курбас та актори театру «Березіль»; вишні – письменник-гуморист Остап Вишня; ґроно винограду – Валер‘ян Поліщук, автор альманаху «Ґроно; гілочка ялинки – Михайло Яловий. Пташки/Ворони позначають автомобілі Волги, Чайки, котрі стежили та викрадали митців.

 

Вартість: 5 200 ₴

«ЖАДАН. ЦИТАТИ». Бренд Aviatsiya Halychyny створив серію одягу з цитатами Сергія Жадана. «Він не лише є певною літературною та культурною епохою, він один з небагатьох вкрай чесних митців. Саме тому і його поезія, і проза, і його музика — неприкрашені, щирі та різкі. І в цьому сила слів Жадана — у неприкритій пронизливій правдивості та точності, які не залишають байдужими. Часом свій стан простіше висловити чужими словами, ба навіть через правильний одяг», — зазначають власники бренду. Придбати пропонують кардигани і футболки.

 

Вартість: 900-2600 ₴

«Хто ми є?». Колекція одягу, створена у співпраці бренду byMe, Національного музею Тараса Шевченка та креативниці Dariya. Колекція «покликаний закохувати в українську ідентичність». «Хочемо, аби проєкт допоміг кожному й кожній відповісти собі щиро, ХТО МИ Є сьогодні. Аби це зрозуміти, варто поцікавитися своїм минулим. У ньому — відповіді, цінні й актуальні зараз. Тому обрали познайомитися саме з творчістю Тараса Шевченка — творцем української культури й ідентичності; людиною, життя й творчість якої сповнена любові до України. Так ми прагнемо знайти частину себе в минулому й актуалізувати її в теперішньому», — зазначають творці колекції. У ній є футболки, сорочки, хустки  і рукавички з картинами Тараса Шевченка, а також взуття, сукні і блузи з текстами про українську ідентичність. До колекції входить і осучаснена плахта.

 

Вартість: 740-2290 ₴

Читайте також: Поезія 2022-го: триває, рефлексує, перевидається і навіть епатує