* ESC - закрити вікно пошуку
подкасти
Якщо читати про книжки набридло: 7 літературних подкастів, які можна слухати просто зараз
23.04.2021Подкасти входять до найтрендовіших та найперспективніших «нових медіа» сьогодення. «Бум» на створення тематичних аудіовізуальних програм стався в США у другій половині 2010-х років: тоді власні аудіоблоги почали вести відомі медійні особи (як-от комік Конан О’Брайан, чи телеведуча Опра Вінфрі), а кількість завантажень епізодів подкасту «Serial» сягнула 80 мільйонів. Наприкінці минулого десятиліття хвиля популярності жанру докотилася до України.
Читомо пропонує вам сім захопливих подкастів на літературні та довколалітературні теми, що стануть чудовим звуковим тлом для виконання хатніх справ чи спортивних практик, а також запропонують безліч гострих тем для роздумів та жвавих дискусій.
Для шанувальників фантастики та попкультури
Не палити, а рятувати – основна мета книжкового подкасту «Станція 451» від The Village Україна. Попри промовисту назву, що відсилає до роману Рея Бредбері «451 градус за Фаренгейтом», головний пожежник станції, а за сумісництвом автор і ведучий Олександр Михед, рятує книжки від спалення й забуття, знаходить нові ракурси погляду на вже звичні речі, спонукає проживати історії та занурюватися у нові світи.
Перший сезон подкасту присвячений видатним діячам – ключовим особистостям сучасної попкультура, серед яких: Мартін МакДона, Нік Піццолатто, Алекс Гарленд, Маржан Сатрапі, Девід Кроненберг та Джей Джей Абрамс. Вони творять цілі всесвіти – подекуди масштабні та фантастичні, а інколи обмежені однією кімнатою, але реальніші за саму реальність. У деяких місцях хочеться затриматися довше, а на деякі сюжети можна дивитись лише крізь сльози. Тож коли ви вирішите зануритись у нові історії, цей подкаст стане для вас незамінним провідником.
Слухати подкаст на:
Для тих, хто шукає у літературі відповіді на складні питання
Якщо у вас хтось колись запитає: «А навіщо людині читати книжки?», то сміливо відсилайте його чи її до подкасту «Взяла і прочитала» на Radio Podil. Авторка програми – культурна менеджерка та юристка Богдана Неборак, говорить про користь літератури, робить акцент на розвитку емоційного інтелекту, вказує на важливість говорити складніше та вдумливіше, приділяти особливу увагу добору слів для вираження власної точки зору, вчитися осмислювати події, що відбуваються навколо, та навіть передчувати певні настрої й зрушення.
Юридична освіта дозволяє ведучій розглянути теми насильства, конформізму, приватності, пропаганди та цензури не лише з побутової, але і з професійної точки зору – з позиції права чи політології. Природу цих понять Богдана влучно та майстерно ілюструє крізь призму літератури. Наприклад, тема насильства розкривається для слухача через книжку Славенки Дракуліч «Вони б і мухи не скривдили. Воєнні злочинці на суді в Гаазі», а пропаганда отримує своє визначення словами Пітера Померанцева у творі «Це не пропаганда. Подорож на війну проти реальності».
Слухати подкаст на:
Для шанувальників нон-фікшну
Навчати чи зацікавлювати, ставити питання чи відповідати на них – у чому ж таки полягає основна функція нонфікшн-літератури? Над цим та іншими цікавими питаннями міркують у подкасті «Лабораторія нонфікшн» від видавництва «Лабораторія». Автор та ведучий Олександр Панасюк знайомить слухачів із представниками різноманітних сфер, серед яких: імунолог Борис Донський, психологиня Валерія Палій, літературний критик Євгеній Стасіневич, історикиня і перекладачка Катерина Диса.
У подкасті обговорюються різні напрямки нон-фікшну, а також книжки, що збуджують процес мислення, змушують вийти із зони комфорту та позбавитися звички споживати інформацію лише у спрощеному, навіть примітивному вигляді. Якщо ви досі думаєте про те, в чому ж таки цінність нонфікшн-літератури, або вже знаєте відповідь і шукаєте чергову порцію поживи для розуму, то не вагайтеся та переходьте за одним з посилань нижче.
Слухати подкаст на:
Для шанувальників світової літератури
«Година насолоди», – скажете ви про будь-який з епізодів авторського подкасту Іванни Шкромиди «Акустика тіней», який присвячений світовій літературі. І це буде правдою, адже лише так можна описати ту магію, що твориться завдяки поєднанню чарівних музичних вставок, цікавих історій та душевних розмов. Тут зустрічаємо Джека Керуака, Деніела Кіза, Франца Кафку, Рея Бредбері, Ернеста Гемінґвея, Альбера Камю, Сильвію Плат та багато інших видатних постатей.
Попри величину «зіркових гостей», подкаст до болю схожий на затишні посиденьки із друзями до світанку, за якими ми так сумуємо у карантинні часи. Як зазначає авторка: «Це не зовсім розповідь про чиєсь життя, а радше спроба уявити, що ви сидите з Кафкою чи то Кізом на одному стільці. Стілець поскрипує, але вам це не заважає слухати про буденні сніданки, довгі переїзди чи прогулянки з однодумцями. І ви настільки захоплюєтеся почутим, що починаєте говорити у відповідь. Тепер між собою розмовляють ваші тіні. А в них – особлива акустика».
Слухати подкаст на:
Читайте також: 10 каналів на Youtube про мову, культуру й літературу
Якщо ви львівський книголюб
Дух студентства палає у кожному епізоді подкасту «Правда і кривда: Літературна п’ятирічка», що функціонує в межах мультимедійного освітнього проєкту «Пусто». У ньому ведучі, літературознавиці Геля та Іра, говорять про свою альма-матер – Львівський університет імені Івана Франка, не бояться чесно і щиро висловлюватись, а інколи навіть й «кривдити» сучасну українську та перекладну літератури, дотепно жартують та знайомлять слухачів зі своєю Меккою – книжковим ринком біля Федорова.
«Протягом десяти випусків (і бонусного нульового) дівчата говорять про останню п’ятирічку в українській літературі: про тексти оригінальні й перекладні, книжки, які стоять у вітринах і повз які байдуже проходимо (і дарма), про проблеми й тенденції, які циркулюють у повітрі впереміш із ковідом», – зазначається на сторінці подкасту. Неоціненною особливістю «Правди і кривди» є своєрідні «списки використаної літератури», за допомогою яких можна уявити себе студентом філологічного факультету та познайомитися не лише з художніми творами, але і з працями видатних літературознавців.
Слухати подкаст на:
Якщо ви хочете дегустувати класику малими порціями
«Щоранку ви отримаєте шанс подорожувати між різними країнами й епохами не виходячи з дому», – обіцяє слухачам Роман Романюк – ведучий проєкту «Ранкова доза», що створений за посередництвом «Української правди» та Українського інституту книги. Чудова ідея – відвідати за ранковою кавою США 30-х років, чи навіть стати космотуристом та пуститися у подорож галактикою. За кожною унікальною пригодою стоїть добра порада, в нашому випадку – відомого українського митця, письменниці, політика, блогера чи спортсменки.
В епізодах подкасту можна почути голоси Святослава Вакарчука, Аліма Алієва, Ірини Геращенко, Марка Лівіна, Оксани Забужко, Злати Огнієвіч, Митрополита Епіфанія, Ольги Кудіненко, Інни Совсун та багатьох інших українських діячів. Маленька ранкова доза краси – це букет із приємної музики, мелодійного голосу автора, щирої рекомендації, а головне – зачитаного уривку з книжки. Недарма Роман у вступі до кожного епізоду застерігає: «Будьте обережні, «Ранкова доза» краси викликає залежність».
Слухати подкаст на:
Для тих, хто хоче вистрибнути з інформаційних потоків у море культури
Про «Kult: Podcast» можна говорити, про нього можна мовчати, але його неможливо не слухати. Ба більше, рука автоматично тягнеться до зошита і ручки, щоби записати почуте – з’являється враження, що до тебе долинають фрагменти бесіди викладачів у перерві між парами в Могилянці. Намагаючись вловити кожне слово, полегшено згадуєш, що до цієї авдиторії, яка існує поза часом та простором, можна повернутися в будь-яку мить. У цій добірці я багато говорила про різні подкасти, описувала у чому полягає їхня унікальність та неповторність, але насамкінець хочеться ще раз дати слово самим творцям.
«Ми говоримо не про актуальне, а про вічне. Ну або те, що трішки більше здатне здолати рабство «цього моменту», ніж звичайний медійний контент. Kult: Podcast йде «вбік» – від інформаційних потоків. Власне, ми вистрибуємо з цих самих «інформаційних потоків». Ми не робимо «потоків», ми робимо море. Вічне море гуманітарної культури. «Вічне» – звісно, це теж ми самоіронічно говоримо. Але принаймні ми говоримо про речі, які житимуть і завтра, і за рік, і за десять років і, може, за сто», – так говорили в інтерв’ю LongDog Media автори та ведучі подкасту – Тетяна Огаркова та Володимир Єрмоленко.
Слухати подкаст на:
Читайте також: Поезія в навушниках: 10 поетів, яких можна почути в аудіо зараз
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості