дитліт

Якщо не полетіти, то прочитати: 6 дитячих книжок про Місяць

21.05.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Коли ми готували підбірку ілюстрованих видань для дітей про космос, то вирішили одразу виокремити книжки про Місяць, оскільки помітили, що часто в дитячій літературі це небесне тіло виокремлюють і присвячують йому особливу увагу. До того ж – ці книжки здебільшого художні. І якщо одні обігрують тему першого польоту людини на Місяць, то інші змальовують його у магічний чи казковий спосібне лише як цікавий об‘єкт, а і як щось непізнане та водночас привабливе.

Ще одна їхня особливість – вони добре пасують для читання перед сном: саме тоді на небосхилі можна спостерігати за Місяцем, і саме він часто асоціюється у дітей з ніччю та снами. Тож пропонуємо вам 6 книжок про Місяць для майбутніх дослідників. Більшість видань, до речі, з авторськими ілюстраціями.

Джеронімо Стілтон, «Перша миша на Місяці»

  • Ілюстрації Еніо Буфі, переклад з італійської Андрія Поритко;
  • Львів: Ірбіс Комікси, 2019. – 48 с.

Відомий комікс про редактора газети «Гризун» Джеронімо Стілтона та його друзів, яким цього разу знову доведеться протидіяти котам-піратам. А починається історія доволі непередбачувано – у цирку (Цирк Дю Мишей, до речі), звідки вони оригінальним способом потраплять до… лабораторії професора Вольта. І там починаються серйозні випробування команди гризунів на готовність полетіти в космос. А все тому, що коти-пірати потрапили в космічний центр мишачого острова 16 липня 1969 року. А як відомо, за 4 дні має відбутися перша висадка на Місяць «Аполлона-11». 

 

Тут багато пригод і небезпек, розслідувань і викриття злих намірів котів-піратів. А також багато важливих фактів про Місяць, про космічний корабель «Аполлон-11» та інші дотичні теми, які доречно вплетені у сюжет коміксу.

 

Це вдале поєднання розважального, візуального контенту з корисною інформацією, яка не втомить малого читача, адже вона представлена як частина захопливої історії.

Купити книжку.

Торбен Кульман, «Армстронґ. Неймовірні пригоди Мишеняти, яке літало на Місяць»

  • Ілюстрації Торбена Кульмана, переклад з німецької Христини Назаркевич;
  • Львів: ВСЛ, 2018. 

Знову миші й знову перша висадка на Місяць 1969 року. Проте це видання зовсім інше і щодо візуальної, і щодо текстової подачі. Загалом у цій серії є книжки про інших відомих дослідників: Чарльза Лінберга та Томаса Едісона. Нам же цікава книжка власне про Армстрнґа.

 

Мале Мишеня надто цікавилося зоряним небом, а улюбленою його справою було вдивляння в телескоп. Але інші миші не поділяли такого захвату, а в Місяці вбачали лише великий круг сиру. Тому Мишеняті доводиться самотужки й без жодної підтримки почати подорож і дослідження. Отже, воно вирушає до Вашингтона у Смітсонівський інститут, де відвідує місцевий музей і знайомиться зі старим сірим Мишем, котрий дає йому цінні поради.

 

Мишеня мріє стати першою мишею, котра висадиться на Місяці, тож починає серйозну підготовку: шиє скафандр, випробовує власноруч зроблену катапульту.

 

Врешті, після ризикованих випробувань, поразок і ретельних розрахунків, Мишеня стартує в ракеті на Місяць. 

 

Ця історія передає багато емоцій і переживань героя, показує сміливість та наполегливість малого Мишеняти. Фактично, адаптована для дітей історія успіху маленького персонажа, що наважився на великий учинок. Також це прекрасне й стильне видання, з авторськими ілюстраціями, які час від часу замінюють текст і продовжують розповідь самостійно.

Купити книжку.

Ростислав Попський, «Мене забули на Місяці»

  • Ілюстрації Ростислава Попського;
  • Київ: А-ба-ба-га-ла-ма-га, 2018. – 32 с.

Головний герой прилетів на Місяць, щоб відремонтувати місяцеходи. Але коли настав час повертатися на Землю, корабель чомусь злетів без нього. Доведеться самотужки облаштовуватися, але постійна туга за Землею не покидала героя навіть попри всі місячні дивовижі.

 

«Небо було порожнє, лише мільйони зірок холодно виблискували наді мною».

 

Згодом герой знаходить стару військову базу із безліччю ракет. Але на цьому дивовижі Місяця не закінчилися. Одного дня герой і Робот знаходять таємничу, хоча насправді звичайнісіньку телефонну будку. Звідки вона взялася й для чого призначена? І чи вдасться героєві повернутися додому?

 

Незвична ілюстрована історія про таємничий Місяць і ностальгію за Землею.

Купити книжку.

Читайте також: Дитинко, це космос: що шукають герої дитячих книжок в позаземному просторі

Оленка Бугренкова, «Як потрапити на Місяць?»

  • Ілюстрації Оленки Бугренкової
  • Київ: А-ба-ба-га-ла-ма-га, 2018. – 24 с.

Історія для дітей про двох друзів: кролика Ронні та жучка Кука. Фактично це розповідь, яка ілюструє мислення дітей, їхню наївну відвагу й цілеспрямованість у тому, що їх дуже зацікавило. Тут також Місяць, за яким герої часто спостерігали й зрештою вирішили дістатися до нього. То складали високу вежу із речей, то дерлися на найвище дерево, а потім навіть майстрували ракету, котрій, на жаль чи на щастя, не судилося злетіти, бо «для запуску треба підпалити ґніт, а для цього потрібні сірники… А моя мама категорично забороняє ними користуватися». Ось один із таких повчальних моментів. Але лейтмотивом тут є інший – настанова на те, що ніколи не варто здаватися.

 

Але спроби полетіти на Місяць не були марними, бо героям таки вдається злетіти на повітряній кулі.

 

Хоча вони швидше заснули в ній, аніж долетіли до мети. Проте герої визнали, що досвітня краса, яка їх вразила (квіткові поля і ліси), – таки була варта всіх зусиль. 

 

Тож висновок напрошується очевидний. Їх навіть кілька: бути наполегливим у своїх стараннях, випробовувати різні варіанти, бачити позитив навіть у невдачах і… завжди можна запланувати ще одну подорож. Дуже гарні, казкові авторські ілюстрації точно приваблять малих і не завжди уважних читачів вдалою кольористикою та точним відображенням текстової історії.

Купити книжку.

Бернар Війо, «Викрадач Місяця»

  • Ілюстрації Пеґґі Ній, переклад із французької Мії Марченко;
  • Київ: Моя книжкова полиця, 2018. – 24 с.

Були часи, коли люди жили без Місяця, ночі були темними, і лише свічка чи ліхтар могли освітити шлях. Але Місяць насправді був – просто схований: його зачепив за дзвіницю замку десь на березі ставка один принц. Чому закоханий принц так учинив – невідомо. Та одного разу Захарій Занзіні, такий собі викрадач скарбів та акробат, його помітив і викрав. Далі історія не менш дивно продовжується. Бо повернувши Місяць, на ранок трапилося затемнення, тож містяни прогнали Захарія, вважаючи його шахраєм. Герой і сам не міг утямити, що таке дивне й незрозуміле діється з Місяцем, навіть найвидатніші вчені не могли це пояснити. 

 

Але дитяча історія повинна закінчитися щасливо. Тож не буде спойлером сказати, що Місяць таки повернувся на небо й «повсякчас стереже дитячі сни».

 

Магічна й не надто динамічна казка, проте вона може заохотити читачів розпитати більше дорослих про Місяць, його фази та затемнення. Або просто читатися як історія про подвійне викрадення, загадку та щасливу розв‘язку, звісно, на добрий сон малюків.

Купити книжку.

Олексій Черепанов, «Риба-місяць і Місяць»

  • Ілюстрації Олексія Черепанова;
  • Харків: Ранок, 2019. – 32 с.

Одна із риб в океані була не такою, як усі. Любила милуватися красою навколо, не клопоталася про щоденне. А вночі уявляла, що плаває не в океані, а серед зірок у небі, підпливала до поверхні води й задивлялася в небо, і здавалося, межа між ними зникала. Також вона чекала й на Місяць. І раптом, однієї ночі, у них почалася розмова. Риба розповіла про свою мрію – політати з Місяцем, побачити його світ, і вони всю ніч літали й розповідали одне одному про океан та про небо. 

 

Наступної ночі інші риби також захотіли приєднатися до незвичних мандрів, водночас дивуючись, як таке можливо взагалі.

 

«Не питайте «як» і не думайте про те, що це неможливо. Просто заплющте очі й відчуйте радість від того, що ви летите!»

 

Ось такий магічний досвід наповнив океан небесною радістю, а Риб навчив вірити в неможливе, головне – щоб серце було відкрите на диво. І якщо молодші читачі сприйматимуть цю історію буквально, як казкову мандрівку риб зоряними світами, то зі старшими можна говорити про те, що наш досвід починається із внутрішньої настанови, світлих намірів та віри; і що не завжди цей досвід повинен матеріалізуватися, а мандрівки можуть відбуватися в нашій уяві. Медитативна оповідь із пастельними спокійними малюнками.

Купити книжку.

Читайте також: Від землі до неба: ілюстровані дитячі книги про космос