інститут книги

Експерти оцінили обсяг українського книжкового ринку у €80-100 млн

02.10.2019

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Експерти стверджують, що сукупний валовий дохід українських видавництв у 2018 році склав €80–100 млн. Про це свідчать дані, які оприлюднив Український інститут книги у брошурі Report on the State of Publishing in Ukraine. 2018-2019, електронний варіант якої з’явився на офіційному сайті Інституту.

 

Як розповіла в ексклюзивному коментарі Читомо керівниця аналітичного відділу Інституту книги Ірина Батуревич, під час створення брошури обсяги книжкового ринку визначалися за експертними оцінками. Серед опитаних — найактивніші та найбільші гравці ринку, зокрема й ті, що проводили власні дослідження і погодилися поділитися цифрами з УІК.

 

«Проте цю цифру ми обіцяємо конкретизувати уже цього місяця, базуючись не на експертних оцінках, а на власному дослідженні», —  додала вона.

 

 

За інформацією установи, ціна на художні видання у 2018 році в середньому по ринку становила €3–4, на нон-фікшн видання — €4–5, дитячі видання мали надзвичайно широкий діапазон цін (від €0.5 до €25), проте середня ринкова ціна дорівнювала €2. Найпопулярніша категорія серед читачів – €4.5.

 

Бестселером на українському ринку, за даними продажів великих видавців станом 2018-ий, можна вважати видання, продане накладом понад 10 тис. примірників за 2 місяці.

 

Також Український інститут книги оприлюднив інформацію щодо суб’єктів видавничої діяльності. Минулого року в Україні їх було зареєстровано 739 тис. 7 одиниць, кількість видавців склала близько 2 тис. гравців, проте активних видавців на ринку, за експертними оцінками, було 300.

 

Лідером за кількістю виданих назв, як і минулих років, став «Клуб сімейного дозвілля». Видавництво прозвітувало держорганам про 876 назв книжок (для порівняння, 2017 була 1 тис. 52 назви). На другому місці залишилося видавництво «Ранок» із 702 назвами (2017 року їх було 602). Якщо враховувати лише комерційний сегмент, наступними йдуть видавництва «КМ-Букс», «Фоліо» та «Віват».

 

 

За накладами лідерами 2018-го стали: «Ранок», «Клуб сімейного дозвілля», «Віват», «КМ-Букс» та «Фоліо». Дуже близько до першої п’ятірки тримається «Видавництво Старого Лева». Перші два змогли позмагатися і випередити навіть видавців навчальної літератури («Генеза», «Основа», «Інтелект України», «Підручники та посібники»).

 

Хоч і не увійшли до першої десятки, проте демонструють активність на ринку дитяче видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», «Наш формат», що спеціалізується на нон-фікшн сегменті та «Рідна мова», що видає художню та комікс-літературу – судячи з накладів, ці видавництва також користуються великою популярністю серед читачів і подекуди можуть конкурувати з гігантами ринку.

 

«Малі та середні видавництва активно працюють над створенням власних ніш, дехто вдається до створення «мікрохолдингів», поєднуючи видавництво, власну книгарню та івент-простори, відтак працюючи над створенням спільнот. Політика більшості видавництв стала помітно вирізнятися стратегією посилення бренду видавництва та активнішою роботою із аудиторією», –  відзначають в УІК.

 

 

2018 рік відзначився рекордною кількістю книжок, виданих за роки незалежності українською мовою – 16 тис. 857 назв, із так само рекордним накладом – понад 38 млн примірників, що склав майже 81% від загальних тиражів – понад 47 млн примірників. Проте позитивна динаміка пояснюється в основному зростанням держзамовлення. Книжок російською ж торік вийшло значно менше – лише 3 тис. 253 назви.

 

За лідерство у книговиданні традиційно змагалися Київ (43% накладів) та Харківська область (42% накладів). За ними з великим відривом йдуть Тернопільська та Львівська області (близько 4% накладів).

 

Частка комерційних видань (trade publishing) у 2018 році склала 37% (близько 17 млн примірників), частка навчальної та методичної літератури — близько 30 млн примірників.

 

 

«Це високий показник, оскільки ніколи раніше наклади навчальної літератури не перевищували 55%, зокрема у рекордному за накладами 2013 році частка підручників та посібників становила 53%», – наголосили в установі.

 

Також у брошурі вказано, що, за результатами 2018 року,  на одного мешканця України припадало 1,5 книги (за всіма видами видань).

 

Завантажити видання Report on the State of Publishing in Ukraine. 2018-2019 можна за посиланням.

 

Раніше ми повідомляли, що очільник новоствореного Міністерства культури, молоді та спорту Володимир Бородянський позитивно охарактеризував діяльність Українського інституту книги.

 

Читайте також про підсумки відбору книжок, які до кінця року планують закупити для публічних бібліотек.