Календар подій

ist publishing онлайн презентує книжку «Чипси: Українські наївні мозаїки, 1950–1990»

21 грудня о 15:00 відбудеться онлайн-розмова про фотокнижку «Чипси: Українські наївні мозаїки, 1950–1990» фотографа Євгена Нікіфорова та історикині мистецтва Поліни Байцим від видавництва ist publishing.

Фотокнижка «Чипси: Українські наївні мозаїки, 1950–1990» фотографа Євгена Нікіфорова та історикині мистецтва Поліни Байцим документує зникоме явище на периферії мистецтва та суспільного життя. Архів, зібраний протягом 2013–2023 років, представляє мозаїки невідомих авторок і авторів у стані їхнього напіврозпаду — коли ті вже втратили первинне сяйво, руйнуються або йдуть у нижні шари фасадів і міських панорам. 

 

«Фотокнига звертається до фрагментів урбаністичних ландшафтів, що були створені з особливою увагою невідомими авторками і авторами, але чимдалі більше випадають з поля зору, поступово зникаючи. Історикиня мистецтва Поліна Байцим пише про архіви Євгена Нікіфоров як про фотографії, які “постійно метаморфозуються в щось інше”. Особливо зараз, коли руйнація міських середовищ прискорюється, а оптики й критичні апарати, можливості говорити про те, що відбувається з містами та їхніми мешканцями потребують переосмислення. Розмова напередодні виходу книжки окреслить деякі з можливих поглядів на архів Нікіфорова та більше розкриє погляд самого фотографа на приховані й крихкі мозаїки», — розповідає Борис Філоненко, редактор видавництва ist publishing та модератор презентації.

 

Євген Нікіфоров додає: «Особливе місце на полиці знайдених артефактів я виділив під досить непримітні на перший погляд твори. Це твори-експерименти, історію створення яких майже неможливо відтворити».

 

У розмові братимуть участь співавтори видання:

 

  • Євген Нікіфоров, український фотограф монументального мистецтва, що розпочав свою діяльність у 2013 році;
  • Поліна Байцим, кураторка, дослідниця українського радянського мистецтва. Раніше Євген та Полінами були співавторами Art for Architecture. Ukraine. Soviet Modernist Mosaics from 1960 to 1990 (DOM Publishers, 2020);

 

  • до розмови долучиться й Євгенія Моляр, мистецтвознавиця, учасниця самоорганізованої ініціативи ДЕ НЕ ДЕ, кураторка проєкту Soviet Mosaics in Ukraine.

 

Розмову модеруватиме Борис Філоненко, співзасновник та головний редактор ist publishing, куратор, арткритик, дослідник.

 

Трансляція відбудеться на сторінці видавництва ist publishing у фейсбуці.

 

Вихід книжки запланований на січень 2024 року.

 

Подія відбувається в межах проєкту «Tesserae: a book and public program», що здійснюється за фінансування зі Стабілізаційного фонду культури та освіти 2023 Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut.

Підтримайте проект

Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління
професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.

Підтримайте проект