Календар подій

приктики читання

14.11

Київ

18:00 НаУКМА, вул. Волоська 10

Іван Альмес розповість про читацькі практики XVII–XVIII століть

Наукове товариство Potluck проведе семінар, присвячений історії читання. Запрошений гість з Українського католицького університету — Іван Альмес — представлятиме дослідження «Культурна історія читацьких практик ченців Львівської єпархії XVII–XVIII століття».

Елітарною але водночас доступною для ширшого загалу культурною практикою домодерного соціуму було читання. Воно дозволяло людині ранньомодерного доби ставати частиною інтелектуальних культурних трансформацій, що їх спровокувала Західна Європа через замилування античними наративами. У XVI ст. читання ставало все більше модним серед міських та шляхетських еліт. Культура читання, запам’ятовування, відтворення та повторювання лягла в основу формування навчальних практик, на яких трималася університетська система до кінця XVIII ст. Втім, вправляння читання й надалі залишалося невід’ємною частиною інтелектуальної традиції Церкви. Завдання цієї доповіді — розглянути на прикладі культурної історії ранньомодерного чернецтва Львівської унійної єпархії як практики читання, так і «використання книг» монахами.

 

Книги були не лише сакральними об’єктами і «недоторканими», але використовувались у щоденному житті ченців — їх продавали, дарували, ними обмінювались, віддавали під заставу, інколи викрадали, зрештою дбали про задовільний фізичний стан принаймні богослужбових кодексів. Читацькі практики та «використання книг» були складовими літургійного, навчального і, загалом, повсякденного життя монахів. До кола читання і практик «використання» входили, насамперед, богослужбові книги, частково проповідницька і т. зв. «практично-ужиткова» література (медитації, словники, компендіуми, навчальні видання). Зрештою, книга стала обов’язковим елементом приватної власності щонайменше чернечої еліти, про що фіксували у формі рукописних екслібрисів.

 

Іван Альмес — старший викладач кафедри нової і новітньої історії України (УКУ), к.і.н. (2018, УКУ), магістр історії (2014, Львівський національний університет ім. І. Франка). Сфери зацікавлень: культурна історія, історія книги, історія Церкви на українських землях ранньомодерного часу.

 

Подія на фейсбуці

Підтримайте проект

Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління
професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.

Підтримайте проект