новинки

Лише гарні прикмети: 13 новинок фантастики 2020 року

06.07.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Кажуть, треба вірити лише у гарні прикмети, тому сьогодні у підбірці новинок фантастики рівно тринадцять книжок. Шість встигли з’явитися за пів року 2020, ще сім мали вийти до Книжкового Арсеналу, проте були відтерміновані. Тож читаємо ті, що є, і чекаємо на ті, що рано чи пізно побачать світ.  

Володимир Кузнєцов «Закоłот. Невимовні культи»

Володимир Кузнєцов «Закоłот. Невимовні культи». — К. : «Видавництво Жупанського», 2020. — 328 с.

Новинки фантастики українською

Людство вийшло у космос і знайшло тих, хто жив довгі роки на інших планетах та поза звичним простором. Першу війну з цими істотами вони програли. Земля – напівзруйнована, колонію на Марсі підпорядкували собі розумні «гриби» мі-го, але завзяті люди знайшли могутнього союзника, за допомогою якого відновили втрачене. Тепер велетенський корабель «Сінано» летить до Юпітера, аби продовжити реконкісту, але на його борту заколотники, які готові усе знищити…

 

У своєму романі в новелах Володимир Кузнєцов сміливо оперує лавкрафтіанськім міфом, поєднуючи його з сучасними науковими теоріями функціонування простору й часу. В його тексті технології та окультні практики стають єдиним працездатним цілим, а яскраві та напружені пригоди можуть зробити честь будь-якій комп’ютерній грі на кшталт Doom, Dead Space чи Blood Rayne.

 

Колись Артур Кларк сказав, що будь-яка достатньо розвинута технологія мало відрізняється від магії, тому для одного читача «Закоłот» буде жорсткою науковою фантастикою, для іншого – космогорором із науковими термінами, але зійдуться обоє на тому, що космос – не надто привітне місце, де ніхто не почує твій крик.

Купити книжку.

Кен Лю «Паперовий звіринець»

Кен Лю «Паперовий звіринець» / Переклад: Євген Ширинос. — К. : Bookchef, 2020. — 528 с.

Новинки фантастики українською

Кен Лю вважається одним з найцікавіших письменників, що працюють з формою оповідання. Народився він у Китаї, і разом з родиною переїхав до США, коли йому було 11 років. Проте він намагається не втрачати китайську ідентичність, тому чимало історій ґрунтуються на китайських традиціях, фольклорі, значеннях китайських ієрогліфів. У деякі оповідання ненав’язливо вплетені важливі факти з історії Китаю, які значно розширюють художній простір.

 

Збірка «Паперовий звіринець» складається з 15 текстів. Чільне оповідання відзначене трьома преміями з фантастики і, певною мірою, є автобіографічним: герой так само переїжджає з Китаю до США, і єдиною розрадою для нього стають живі паперові орігамі, які складає його мати. Інший відомий твір має назву «Вдалого полювання». Він був екранізований у мінісеріал «Любов, смерть і роботи». Це розповідь про те, як давня природна магія поступається магії сталі та пари, що змінила навіть китайських перевертнів.

Купити книжку.

Павло Дерев’янко «Тенета війни»

Павло Дерев’янко «Тенета війни». — Вінниця : Дім Химер, 2020. — 448 с.

Новинки фантастики українською

«Тенета війни» – друга частина трилогії «Litopys Siroho Ordenu», дія якої відбувається в альтернативному всесвіті, де Українська Держава часів Богдана Хмельницького встояла, а на її обороні стоять лицарі-характерники. Веселі та небезпечні пригоди дружньої ватаги залишилися у минулому, але через сім років їх знову затягує у тенета війни, з якої кожен з ни виходить трохи інакшим.

 

Книжка Павла Дерев’янка – чудовий приклад того, як автори фентезі можуть відпрацювати болісні для суспільства теми, подаючи їх через пригоди яскравих персонажів. Це й ПТСР, й пошуки зради та зрадників, подвійні стандарти і, мабуть, найболючіше для багатьох, хто воював: коли тебе замість героя змальовують утіленим дияволом. Легкими шляхами своїх героїв автор не веде.

Купити книжку.

Олег Сенцов «Другу також варто придбати»

Олег Сенцов «Другу також варто придбати» / Переклад: Сергій Осока. — Львів : Видавництво Старого Лева, 2020. — 592 с.

Новинки фантастики українською

Оригінальний текст книжки «Другу також варто придбати» написаний Олегом Сенцовим від руки і вміщений у кількох зошитах. Хоча книжка оповідає про Америку, в ній легко вгадуються наші співвітчизники. За іронічними подіями Сенцов намагається відрефлексувати кримські події та зрозуміти природу впевненого «принесення щастя» іншому народові.

 

В один день над Америкою з’явилися прибульці, які заявили, що принесли на Землю рай. Проте найкращий устрій, який вони готові підтримати, – це повернення до «природного стану», без техніки й електрики, без всього, до чого всі вже звикли. Джим Гаррісон (аж занадто звичайний мешканець Землі), який разом із дружиною та котом змушений пристосовуватися до нових реалій, несподівано виявляє в собі внутрішні резерви, про які ніколи не здогадувався.

Купити книжку.

Дорж Бату «Моцарт 2.0»

Дорж Бату «Моцарт 2.0». — Львів : Видавництво Старого Лева, 2020. — 464 с.

Новинки фантастики українською

У фантастиці є доволі розповсюджений прийом, коли людина з нашого часу потрапляє до минулого і там має якось вижити та проявити себе. Потрапляння людини з минулого у наш час не користується аж такою популярністю, тому сміливий експеримент Доржа Бату одразу привертає увагу. В центрі подій – Моцарт, відомий композитор, якому пощастило отримати другий шанс у Нью-Йорку ХХІ століття.

 

Автор зізнається, що перечитав безліч інформації про Вольфганга Амадея, а також намагався показати не бронзовий бюст, а живу людину, яка відчуває, цікавиться, робить помилки та дивується тому, як шалено змінився світ. 

 

І зміни світу відчутні й у самій книжці, бо текст супроводжуються qr-кодами, завдяки яким читач одночасно може слухати музику Моцарта та прогулятися разом з ним Нью-Йорком.

Купити книжку.

Роберт М. Веґнер «Оповістки з Меекханського прикордоння. Книга 2. Схід-Захід»

Роберт М. Веґнер «Оповістки з Меекханського прикордоння. Книга 2. Схід-Захід» / Переклад: Сергій Легеза. — К. : Рідна мова, 2020. — 520 с.

Новинки фантастики українською

Друга книга з Меекханського циклу, як і перша, є своєрідним романом у оповіданнях. Тепер мова піде про східні степові та західні приморські кордони Меекханської імперії. Як і у першій книжці, автор сміливо поєднує жанри, розширюючи фентезійний простір детективними, міфологічними та психологічними мотивами.

 

У книжці діють нові герої – злодій Альтсін, який намагається вижити на вулицях міста-держави Понкее-Лаа, та найманка Кайлін, що має приховувати свою схильність до магії. Разом з ними читачі більше дізнаються про минуле та сучасність світу, а в кінці зустрічаються з героями попереднього тому. Проте історія лише набирає обертів…

Купити книжку.

Ярина Каторож «Батьківщина»

Має вийти в «КМ Букс».

Новинки фантастики українською

У заключній частині трилогії «Палімпсест» відбувається те, що й мало відбутися: Патрія повстає, і Анна поступово відроджує давно державу із небуття. Вирує війна, яку важливо виграти майже без застосування магії, адже свобода, що не завойована, цінується значно менше. Здається, що у цій частині можна було б описати блискавичну військову кампанію, проте Ярина Каторож йде інших шляхом: вона показує, наскільки важко стожарові Анні дається налагодження життя у відвойованих землях, які проблеми вона має розв’язати і які рішення ухвалювати. Разом з тим читачі більше дізнаються про життя Величних Белати, а також зрозуміють, чому імперія, що поневолила Патрію, була саме такою.

 

На щастя, трилогія завершена, усі сюжетні лінії отримали фінали, а молода письменниця з честю впоралася із важким завданням.

Наталія Матолінець «Керамічні серця»

Має вийти у «Vivat».

Новинки фантастики українською

Ця історія відбувається у країні, дуже схожої на Францію XVII століття, але це – альтернативний світ, де існує магія, а її носії – чаротворці – стали привілейованими особами. Молода Канре – служка у домі багатіїв, і в цьому світі таке соціальне положення зачиняє практично всі двері. Багато хто змирився б з долею, проте не ця дівчина. Її протилежність – чаротворець Жаррак, спадкоємець одного з могутніх родів, який практично може все, але… Але його життя теж розписане до найменших дрібниць на роки уперед. Звісно, ці герої мають зустрітися і допомогти одне одному, адже на країну насувається війна та епідемія.

 

Наталія каже, що з епідемією вийшло випадково, бо робота над книжкою була завершена ще минулого року. Тим цікавіше буде прочитати цей роман, що не відноситься до жодного з її вже опублікованих циклів.

Дарія Піскозуб «Машина»

Має вийти у «Vivat».

Новинки фантастики українською

Світ зруйнований, залишками людства керує Машина, бог з епохи Сталі. Останні три людські племені живуть за встановленими нею правилами: щоосені воюють між собою за території та збирають дані про минуле, аби Машина змогла олюднитися. Проте у Машини є ворог – Гемма, і бути звинуваченим у «геммітстві» – найтяжче, що може статися. І саме у цьому звинувачена Александра з племені Катакла, що має силу ткацтва – підкорення волі інших. Разом зі своїм братом Себастіаном, вона мусить збагнути, що саме сталося у минулому, і зробити це до того, як її плем’я буде знищене, адже два інших племені оголосили Катаклі війну.

 

Дебютний роман Дарії Піскозуб, випускниці Семінару Творчої Молоді, вже встиг отримати першу премію конкурсу рукописів фентезійного фестивалю «Брама».

Пол Андерсон «Патруль часу»

Має вийти: «Видавництво Жупанського».

Новинки фантастики українською

Пол Андерсон – один з видатних авторів американської фантастики, творчість якого майже не перекладалася українською мовою. Збірка його повістей та оповідань «Патруль часу» писалася з 1955 по 1995 роки і входить в умовний «золотий канон» творів про подорожі у часі. У центрі подій – діяльність організації, яка намагається зберегти перебіг історії і не дати його змінити злочинцям з віддаленого майбутнього. Протистояння з ними закидає Менсона Еверарда у різні історичні епохи, від Персії та Риму до Монгольської Імперії та альтернативного Нью-Йорку 1960-х. І хоча деякі варіанти розвитку історії значно гуманніші, патрульні все одно мають боронити «основний варіант», навіть якщо для цього треба назавжди залишитися у минулому. 

Джон Скальці «Зірковий агент»

Має вийти: «Навчальна книга — Богдан».

Новинки фантастики українською

Джон Скальці поки що мало відомий в Україні, проте якщо порівнювати із класичними фантастами, то на думку одразу спадає Роберт Шеклі. Історії Скальці дуже часто сатиричні, іронічні, де за гумором ховається тонка літературна гра та точні психологічні спостереження.

 

Як і в Шеклі, значну частину доробку Скальці складають оповідання, але до друку готується роман «Зірковий агент». Том Штейн має розробити позитивний імідж для прибульців ієраяк, що мають вигляд желатинової кулі та смердять гнилою рибою. Прибулець оселяється у будинку Тома та зливається з його псом Ральфом, через що агент потрапляє у безліч дивних ситуацій.

Збірка «Антисоціальна мережа»

Має вийти: Дім Химер.

Новинки фантастики українською

Інтернет-фольклор пропонує чимало страшних, дивних та химерних історій, які розпочинаються зі звичайних повідомлень в улюбленій соціальній мережі. Разом з тим, мережа може бути небезпечною для тих, хто не вміє дбати про збереження особистих даних, довіряє кожному акаунту чи намагається використати дарк-нет для своїх потреб. Суїцидальні ігри – це ще не найстрашніше, що може трапитися у мережі. Про це і не тільки розповідають автори 31 оповідання, які склали збірку. Твори були відібрані за результатами анонімного конкурсу, який проводився восени минулого року. Серед учасників як новачки, так і вже відомі автори, що працюють у жанрах фантастики та горору.

Ігор Сілівра «Фактор світу»

Має вийти: «Темпора».

Новинки фантастики українською

Роман, написаний у жанрах стімпанку та атомпанку, є прямим продовженням «Цепеліна до Києва» й «Краю», а також непрямим романів «Архіпелаг» і «Межі людини».

 

Автор ексклюзивно для «Читомо» привідкриває дещо про свій новий твір: «Що буде, якщо, ресурси практично безмежні, місця вистачить на всіх, поневолення інших стає в буквальному розумінні збитковим? Чи настане ера вічного миру та процвітання? Олексі Довбушу здається, що саме так. Два з трьох наймогутніших полюсів світу, Римський та Посполитий Союзи ось-ось підпишуть Континентальний Пакт, могутня Британська Імперія теж не горить бажанням розпочинати новий переділ світу. Кар’єра Олекси стрімко йде вгору, а майбутнє здається світлим і безхмарним. І навіть чутки про літаючі тарілки, що викрадають людей, виявляються усього лише безглуздим жартом.

 

Проте десь знайдеться хтось, хто візьме й розділить все поміж усіма так, щоб ніхто не залишився ображеним. І тоді нікому вже не здасться, що цього замало».

 

Читайте також: Чому товсті фантастичні романи знову в моді