Харківська літературна резиденція

Хто і коли гостюватиме цьогоріч у харківському будинку «Слово»

12.01.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Розпочинається новий письменницький сезон у Харківській резиденції «Слово». Про це Читомо повідомила Тетяна Пилипчук, заступниця директора з розвитку харківського ЛітМузею та кураторка резиденції.

До резиденції завітають як українські, так і закордонні митці.

 

У січні до Харкова приїхала письменниця Оксана Забужко, яка відвідує її вперше. Вона відома багатолітньою дружбою з видатним українським мовознавцем XX століття, мислителем, критиком, професором Колумбійського університету в Нью-Йорку Юрієм Шевельовим. На резиденції Оксана Забужко планує пошукову роботу в архівах Харкова і сподівається, що перебування під «патронатом» Шевельова — у меморіальній квартирі, де  він мешкав, — допоможе розшукати матеріали про розстріляних родичів.

 

«Головне, що я планую на резиденції, — це пошук в архівах Холодної Гори за слідами персонажів нового роману, що вони ж, за збігом, і авторчині родичі, по яких зачищено було навіть сімейні фото. Чи допоможе патронат «дєдушки» Шевельова його духовній «внучці» встановити тепер обставини загибелі своїх справжніх, кровних дідів із шевельовського «покоління розстріляних», а чи їхня історія так і приречена назавжди залишитись родинним переказом і витісненою травмою, — ось що має вирішитись у Харкові цього січня», — коментує письменниця. 

 

У лютому приїде критикиня, співзасновниця Коаліції дієвців культури Дарія Бадьйор. Вона працює над книжкою про культурні політики, під час резиденції планує писати розділ про Харків.

 

«Найперше, хочу поговорити з ключовими стейкхолдерами та дієвцями культури в Харкові, щоб спробувати скласти цілісну картинку того, як творились і продовжують творитись культурні політики на рівні міста з 1991 року і до сьогодні», — розповідає вона про свої наміри. 

 

З березня «Слово» запропонує своїм резидентам реконструювати метод праці мистецького об’єднання «Березіль» Леся Курбаса, який полягав у поєднанні різних видів мистецтв.

 

«Через сто років після заснування «Березолю», резиденція відкриває новий сезон запрошенням митців і дослідників, яким ми пропонуємо реалізувати проєкти у творчій колаборації з харківськими митцями й дослідниками. Ми не можемо прогнозувати результат, але це, на нашу думку, продовження історії, яка сталась 100 років тому, в сучасному експериментаторстві задля народження нового», — розповідає про ініціативу в ексклюзивному коментарі Читомо Тетяна Пилипчук, директорка Харківського ЛітМузею.

 

У квітні планується співпраця із Чеським культурним центром: поет Тім Постовіт працюватиме з поетами Харкова. 

 

У червні на резиденцію приїде американська дослідниця українських 1920-х Мейгіл Фаулер працювати над книгою про акторок театру «Березіль». Відбудеться і спільний захід Мейгіл і українського літературного критика Євгенія Стасіневича.

 

Влітку, як і минулоріч, працюватиме резиденція для дитячих письменників. Цього разу резиденцію «Слово» для дитячих письменників заплановано як кроссекторальний проєкт: письменники матимуть зустрічі з митцями з інших галузей (художниками, медіахудожниками, режисерами), щоб спільно попрацювати над створенням коміксу, вистави або комп’ютерної гри на основі їхніх творів. Фокус-тема цьогорічної резиденції — «Як говорити в дитячих книжках на складні теми».

 

У вересні та жовтні єгипетський дослідник Самір Мунді  за  співпраці з місцевими істориками та літературознавцями писатиме в Харкові книгу про українську літературу, зокрема період 1920-х. 

 

Нагадаємо, Харківська літературна резиденція «Слово» — місце для роботи літераторів/ок, мисткинь та митців, дослідників та дослідниць гуманітарного циклу, розташована в будинку на вулиці Культури, де у 30-х роках жили митці «Розстріляного відродження». Її історію читайте тут.

 

Читайте також: Літературна резиденція в Харкові: Хоткевич, будинок «Слово» та гуцульський театр