* ESC - закрити вікно пошуку
гуманітарна катастрофа
Кількість злочинів проти культурної спадщини знову зросла, але це далеко не остаточні цифри
02.07.2022З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну окупанти скоїли 407 воєнних злочинів проти культурної спадщини України. Про це під час брифінгу повідомила заступниця міністра культури та інформаційної політики України Катерина Чуєва.
«407 об’єктів — це як пам’ятки культурної спадщини, так і будівлі закладів культури, зокрема музичні школи, освітні організації, установи, які можуть розміщуватися в пам’ятках культури або в сучасних будівлях», — зазначила вона.
Злочини зафіксували на території 13 областей України та Києва: 97 — у Харківській області, 93 — в Донецькій, 76 — у Київській, 38 — у Чернігівській, 32 — в Луганській, 28 — у Сумській, 16 — у Запорізькій, 6 — у Житомирській, по 5 — у Києві, Херсонській та Миколаївській областях, 3 — в Дніпропетровській області, 2 — в Одесі, 1 — у Львівській області.
Найбільше постраждали релігійні споруди різних конфесій. З початку повномасштабного вторгнення росіяни знищили або пошкодили 145 релігійних споруд, з яких 51 перебувають на обліку як історичні, архітектурні пам’ятки, а також пам’ятки містобудування.
Руйнації та пошкоджень внаслідок обстрілів окупантів зазнали 125 об’єктів культурної спадщини, з них 21 пам’ятка національного значення, 97 — місцевого значення, 7 — нововиявлені об’єкти культурної спадщини.
Також зруйнували чи пошкодили 101 об’єкт цінної історичної забудови.
За даними МКІП, руйнувань зазнали й 45 меморіальних пам’яток на честь визначних особистостей, 31 будівля комплексів музеїв-заповідників, 87 будинків культури, театрів та бібліотек. Близько 10 об’єктів знищені повністю.
Крім того, зазнають руйнувань об’єкти археології, які страждають через переміщення військ, створення захисних споруд, під час обстрілів.
Чуєва зауважила, що це неповна картина збитків, оскільки більшу частину руйнувань неможливо зафіксувати фізично, особливо в таких містах, які були зруйновані повністю, як Волноваха, Попасна, Маріуполь, де історична забудова руйнувалася цілими кварталами. Крім того, підрахунок збитків ускладнюється тим, що значна частина зруйнованих чи пошкоджених об’єктів розташована в зоні бойових дій.
«Коли ми говоримо про підрахунки, про аудит збитків у контексті розмов із міжнародними партнерами, зі Світовим банком, з іншими інституціями, ми говоримо про те, що даємо дуже попередні цифри. Включаємо в потенційні збитки знищене на тих територіях, де, як ми розуміємо, були сильні руйнування, але безпосередньо доступу зараз для обстеження цих територій немає», — додала вона.
Нагадаємо, раніше зафіксували 388 епізодів воєнних злочинів росіян проти культурної спадщини та 21 зруйновану пам’ятку національного значення. Мінкульт фіксує злочини росіян проти культурної спадщини за посиланням.
Джерело: Укрінформ
Чільне фото: PAP / EPA / SERGEI ILNITSKY
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості