* ESC - закрити вікно пошуку
Каламар
Книжками і не тільки: як українським дітям допомагають розвинути екосвідомість
09.07.2024Якщо нинішнє покоління тридцятирічних навички екологічного ставлення до світу формувало переважно у дорослому віці, то у сучасних українських дітлахів є всі шанси зростати екосвідомими змалечку. Цьому сприяють громадські, освітні, видавничі ініціативи. Екологічна тема все частіше потрапляє у фокус уваги видавництв, що спеціалізуються на дитліті. Зокрема, екокниги — один з основних напрямків видавництва «Каламар» — їх у видавничому портфелі уже налічується майже два десятки.
П’ять таких перекладних видань вийшли за підтримки програми Європейського Союзу «Креативна Європа». Вони знайомлять маленьких читачів з основою екологічного підходу і дають практичні поради, як навіть наймолодші можуть своїми діями дбати про збереження планети.
Екосвідомі дії на щодень
«10 ідей для порятунку природи»
д’Анна Джузеппе ; / іл. Кларісси Коррадін; пер. з італ. Наталії Валентир. — Київ: Каламар, 2023. — 40 с. (6+)
Планета щодня страждає від наслідків людської діяльності, яка отруює повітря димом, а море пластиком, і невпинно вичерпує природні ресурси. Про це розповідають і малюкам. Але автори книги вирішили піти трохи далі та розповісти, як завдяки, здавалося б, невеликим і нескладним щоденним зусиллям навіть діти можуть дбати про довкілля.
«Рятувати землю до снаги не тільки дорослим, адже маленькі кроки творять дива і наближають до великої мети», — наполягає авторка цієї книжки. Тож вона виокремила 10 напрямів, кожен із яких стосується певного екологічного аспекту, за якими діти можуть долучитися до збереження планети.
Деякі із них доволі очевидні, як-от зменшення використання пластику (це коли ти, купуючи фрукти у супермаркеті, кладеш їх не в одноразовий пакет, а у власну тканинну торбинку, просиш зробити какао у твою керамічну термочашку і відмовляєшся від соломинок для пиття), сортування сміття (яке потім можна здати на перероблювання) чи пересування пішки або на велосипеді (щоб знизити шкідливі викиди в повітря).
Інші ж вражають неочікуваною простотою: виявляється, щоб допомогти заощадити електроенергію, достатньо просто вимикати світло у приміщеннях, де не перебуваєш, або прилади, якими не користуєшся, з електромережі.
Є й, на перший погляд, неочевидні, моменти, що стосуються, наприклад, бджіл. Їхня кількість дедалі зменшується, а без участі цих комах чимало рослин не зможуть давати плоди. Хороша новина в тому, що до порятунку бджіл можна долучитися в простий і дуже красивий спосіб — висаджуючи медоносні квіти, такі як лаванда, соняшник, нагідки, калачики тощо. І робити це можна навіть у вазонах на балконі чи з друзями у дворі або ж на шкільній ділянці.
Авторка не лише розписує, що саме дитина може зробити у рамках турботи про довкілля, а й пояснює, навіщо це потрібно.
Скажімо, коли обираєш місцеві овочі та фрукти, то знижуєш тривалість «подорожі» продукту (екзотам же доводиться долати величезні відстані), а отже й менше забруднюється повітря, вода, ґрунт. Кожен еконапрямок в книзі підкріплений цікавими фактами.
Це видання не лише в легкій та доступній формі пропонує дітям практичні інструменти турботи про довкілля, але й спонукає помічати інші подібні можливості у своєму щоденному житті й ставитися до екології свідомо та відповідально.
Робити вибір і рятувати Землю
«Рятуй Землю»
Рятуй Землю. Вода / пер. з італ. Наталії Валентир ; іл. Федеріки Фаббіан ; Daco’s Confetti. — Київ : Каламар, 2023. — 24 с. 4+
Рятуй Землю. Переробка / пер. з італ. Наталії Валентир ; іл. Федеріки Фаббіан ; Daco’s Confetti. — Київ : Каламар, 2023. — 24 с.
Рятуй Землю. Папір / пер. з італ. Наталії Валентир ; іл. Федеріки Фаббіан ; Daco’s Confetti. — Київ : Каламар, 2023. — 24 с.
Рятуй Землю. Пластик / пер. з італ. Наталії Валентир ; іл. Федеріки Фаббіан ; Daco’s Confetti. — Київ : Каламар, 2023. — 24 с. (4+)
Можна скільки завгодно розповідати про те, як наші вчинки позитивно впливають на довкілля або шкодять йому, та ефективніше буде показати. Серія інтерактивних видань для дошкільнят «Рятуй Землю» має саме такий задум. До неї увійшли чотири книжки, присвячені темам води, перероблення, паперу та пластику, і кожна оснащена інтерактивними коліщатками. Прокручуючи їх, читачі можуть обрати, як повестися у певній ситуації та поглянути, що з того вийде.
Вибір, який пропонують дітям, стосується повсякденних ситуацій. Скажімо, набрати ванну чи прийняти душ — питання не вподобань, а ощадливості, адже в першому випадку витратиться значно більше води, яка є цінним ресурсом. А скористатися за обідом серветкою з тканини замість паперової означає зберегти папір і зменшити кількість сміття. Тож дітям дають вибір: повідомити дорослим, що вулична колонка зламалася і з неї безперестанку тече вода чи ні; викинути у смітник порожню пластикову пляшку чи зробити з неї нову іграшку. Дивовижно, але в перспективі навіть такий вибір, як почитати листи з екрана чи видрукувати на папері, впливає, скажімо, на життя полярних ведмедів!
Книжечки «Рятуй землю» не лише пізнавальні й ігрові, але також прикладні, бо містять корисні інструкції: як змайструвати з бляшанки годівничку, а з втулки до туалетного паперу кумедного зайчика або організувати власний компостер.
Таким чином вони спонукають дітей до ресайклінгу (ресайклінг — багаторазове використання ресурсів шляхом повного перероблення відходів від стану сировини до стану готового продукту, — ред.) й показують, що це справа не тільки важлива, але й весела та цікава.
Тож читаючи з дітьми ці книжечки, дорослі поступово розвиватимуть у них звичку щодня робити правильний вибір на користь ощадного споживання ресурсів та належної утилізації сміття.
Екопросвітництво за межами літератури
Місія з формування у юного покоління українців екологічної свідомості, яку взяло на себе видавництво «Каламар», виходить за межі суто літератури й книговидання. Так видавництво активно співпрацює, зокрема, із таким соціальним проєктом «УБС — Україна без сміття».
«УБС» заснували першу й наразі єдину в Україні сортувальну станцію, яка працює насамперед як освітня платформа. На неї люди не просто приносять своє сміття, а й самостійно, за підказками консультантів, його розсортовують. Мають можливість дізнатися, які з відходів піддаються перероблюванню, а які ні, побачити, скільки сміття «виробляється» у них вдома й куди воно далі може помандрувати та які корисні речі виготовляють із належним чином відсортованих та перероблених відходів.
Працівники «УБС» проводять екскурсії та лекції для відвідувачів, зокрема для школярів і дошкільнят. Адже переконані, що прищеплені змалку екосвідомі звички залишаються на все життя, а навчивши нинішніх дітей дбайливо ставитися до довкілля, вже за кілька десятків років ми отримаємо екосвідоме суспільство.
У цьому цілі «УБС» та видавництва «Каламар» цілком збігаються. Тож, природно, вони об’єднуються для проведення екопросвітницьких офлайн-заходів як для дітей, так і для професійних аудиторій. Так на «Книжковому Арсеналі» відбулася дискусія про формування в маленьких українцях екологічної етики за участі представників «Каламару», «УБС», зоозахисної організації UAnimals та програми «Креативна Європа». А трохи раніше, на фестивалі «Книжкова країна», «Каламар» та «УБС» організували розважальну зону для дітей, де маленькі відвідувачі могли скласти мозаїку з кришечок від пляшок, навчитися сортувати сміття, взяти участь у майстерці зі створення колажів зі старих газет та журналів, перевірити свої знання про екологію у диджитал-вікторині тощо.
Формування екосвідомих навичок у дітей — важливий процес, і завдяки інтерактивним виданням та різноманітним заходам він стає ще й захопливим і цікавим.
Читайте також: Рецепти літнього читання: 5 українських романів про пригоди
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості