конкурс

Конкурс художнього репортажу «Самовидець» оголосив фіналістів

08.03.2019

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Журі конкурсу художнього репортажу імені Майка Йогансена «Самовидець» назвало десяток цьогорічних фіналістів. Про це йдеться у прес-релізі, який отримало Читомо.

 

До короткого списку 7-го конкурсу увійшли:
 

 • Вікторія Бабій
 • Тетяна Гладиш
 • Віра Курико
 • Владислав Лукащук
 • Володимир Молодій
 • Світлана Моренець
 • Ольга Петренко
 • Євгенія Подобна
 • Оксана Расулова
 • Тетяна Хоронжук.

 

Також повідомляється, що цього року було вирішено відзначити окремо ще п’ять репортажів, які не увійшли до десятки фіналістів.

 

Спецвідзнаки від журі отримали:
 

 • За взяття вершин на рівнині: Марина Федоренко «Його гора»
 • За любов до міста: Марія Прокопенко «Дозвілля у Горлівці»
 • За несподіваний ракурс: Олександра Горчинська «Тарас Григорович Шевченко»
 • За найсмачніший репортаж: Ольга Карі «По той бік свята»
 • За сміливе ґонзо: Валентин Терлецький «Найдорожче».

 

Тексти фіналістів, а також тих, хто отримав спецвідзнаки, вийдуть окремою збіркою репортажів у видавництві «Темпора».

 

Імена трьох переможців стануть відомі на церемонії нагородження, що відбудеться 22 березня у київській книгарні «Є».

 

Автори найкращих текстів отримають винагороди: І місце — 10 тис. грн, ІІ місце — 7 тис. грн, ІІІ місце — 5 тис. грн.

 

Усього цього року на конкурс надійшло 97 робіт. Репортажі оцінювало й формувало десятку переможців журі у складі: Єлізавети Гончарової, Олега Криштопи та Марії Титаренко.

 

Член журі, репортажист, переможець першого «Самовидця», журналіст та письменник Олег Криштопа відзначив, що його приємно вразила географія репортажів.

 

«Як завжди, багато Донбасу і Криму. Але є також і Сихів, і Чорногорія, і Боснія. Є і Дрезден, і Нью-Йорк – хоча наші, свої. Що ще приємно – нарешті маємо не журналістику, а справді художній репортаж, цікаву документальну прозу. Автори не бояться стилістичних експериментів. Їхні герої оживають – вони, виявляється, не лише дають інтерв’ю, а й розмовляють та ведуть діалоги», — підкреслив він.

 

У свою чергу членкиня журі, репортажистка, переможниця 4-го «Самовидця», авторка книжки репортажів «Десь поруч війна» Єлізавета Гончарова зізналася, що читати тексти кандидатів було «справжнім задоволенням».

 

«Майже в кожному знаходились вдалі, «смачні» шматочки, цікаві описи, влучні метафори. Але головне — більшість авторів не уникали гострих і значущих викликів, які постають перед сучасними мешканцями і мегаполісів, і невеличких міст», — наголосила вона.

 

Членкиню журі, дослідницю нон-фікшн літератури Марію Титаренко автори репортажів здивували не тільки географією, а й розмаїттям перспектив, із яких було описано життя в містах.

 

«Міста крізь призму дозвілля й роботи, війни й миру, подорожей автостопом і на милицях, археологічних розкопок і псевдоархітектурного «сараїзму», кораблів і велокур’єрів, стріт-фуду й кіно, шахраїв і сексу, парфумів і наркотиків. Міста зі спогадів і снів, пісень і легенд, сповідей і мрій, ізісторичних хронік і судових справ.Надзвичайні хори й соло. Репортажна географія, яка (пере)відкриває справжню Україну», — зазначила Титаренко.

 

За словами кураторки «Самовидця» Марії Семенченко, на конкурс були надіслані дуже різні тексти – на різні теми, з різними підходами і стилями оповіді.

 

«Дуже різні автори із різними життєвими і професійними досвідами, які вони вкладають у тексти. Автори, які дозволяють собі більше, і автори, які дозволяють більше своїм героям. Із кожним роком автори вже більше відчувають і розуміють жанр художнього репортажу, все частіше не лише «ковзають» по поверхні, а «пірнають» у тему. А це означає, що за кілька років ми матимемо нові імена в художній репортажистиці», — переконана вона.

 

Читайте також про торішніх переможців «Самовидця» та актуальні літературні конкурси.