Премія Андерсена

Королева Данії відмовилася патронувати Премію Андерсена через росіянку у журі

05.01.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Королева Данії Марґрете ІІ відмовилася від патронату над Премією Ганса Крістіана Андерсена через призначення російської ілюстраторки Анастасії Архіпової головою журі відзнаки. Про це повідомляє данське видання DR.

Нагороду вилучили зі списку іноземних проєктів, що відбувалися за патронату королеви на вебсайті Королівського палацу. Згадку про королівський патронат також зник із сайту IBBY.

 

Премія Ганса Крістіана Андерсена, заснована 1956-го, вручається що два роки організацією IBBY International та присуджується письменникам та ілюстраторам за видатний внесок у дитячу літературу.

 

28 жовтня 2022 року, IBBY опублікувала заяву, в якій засудила війну росії проти України, і нагадала про передумови створення організації: «IBBY було засновано після Другої світової війни, коли руйнування в Європі та більшій частині світу дуже вплинули на тисячі дітей та сімей. І все ж Джелла Лепман вірила, що це саме той час, щоб об’єднатися, щоб працювати над миром, розумінням і толерантністю через донесення літератури до дітей. Це було її мотивацією, коли вона заснувала IBBY, і її бачення продовжує бути нашим натхненням», — йдеться на сайті організації. Проте вже 18 листопада IBBY оголосила список журі, яке очолила російська ілюстраторка та членкиня Московського союзу художників Анастасія Архіпова.

 

Низка локальних представництв IBBY, зокрема Швеції, Норвегії, Фінляндії, Литви, Латвії, Естонії, Бельгії, Молдови та України висунули вимогу відставки новопризначеної голови журі Премії Андерсена.

 

Як зазначає DR, данське IBBY розділилося на два табори, і не підписало листа щодо вимоги відставки. Проте під тиском громадськості данці висунули рекомендацію усунути Архіпову, а заразом Дєніса Бєзносова з посади віцепрезидента IBBY International, про що данське IBBY зазначає на своїй офіційній сторінці.

 

 

Анонс на сайті IBBY — 3 січня 2023

Анонс на сайті IBBY — 5 січня 2023 року

 

26 лютого 2022 IBBY у публікації IBBY Statement on the Ukraine Conflict також висловила підтримку Україні та співчуття «друзям і колегам з Москви та Санкт-Петербурга, що змушені переживати трагічну ситуацію, з якою вони зіштовхнулися».

 

Королева Данії Марґрете ІІ – одна з найбільш дотичних до сфери культури монархів. У себе на батьківщині вона відома як художниця, дизайнерка, перекладачка та ілюстраторка творів Дж. Р. Р. Толкіна.

 

Наступне вручення Премії має відбутися 2024 року, номінантів на неї оголосять 6 березня 2023-го на Болонському книжковому ярмарку.

 

Нагадуємо, лауреатами Премії Ганса Крістіана Андерсена 2022 року стали французька письменниця Марі-Од Мюрай та корейська художниця Сюзі Лі.

 

Читайте також, У довгі списки премії Андерсена-2022 потрапили двоє українців

 

Чільне зображення: kongehuset.dk