* ESC - закрити вікно пошуку
дитяча книжка
Ким я хочу стати? 4 книжки для дітей і підлітків, щоб обрати свій шлях
11.01.2022«Ким хочеш стати, коли виростеш?», – питання, яким полюбляють починати смол-токи з дітьми дорослі і яке самих дітей (а особливо – тінейджерів) інколи страшенно дратує. Нас чи не з пелюшок спонукають обрати справу, якою хотітиметься займатися через десять-двадцять років. Але лише зрідка пояснюють, як це зробити.
За порадами, як дитині чи підлітку вже змалечку обрати свою мрію чи власний шлях і збудувати щасливе майбутнє, ми вирішили звернутися до нових дитячих та підліткових видань. І на основі них сформулювали 5 важливих кроків.
Обрати себе і своє щастя
Будь щасливим бути собою. Твій дієвий порадник. Пенні Александер, Беккі Годард-Гілл ; пер. з англ. Ярослава Лебеденка. – Харків : Ранок, 2021. – 192 с.
12+
У школі нас вчать багатьом речам: як правильно ставити коми у складних реченнях, як знайти на карті Марокко, як розв’язати хімічне рівняння. Але не навчають тому, як стати щасливим – а це чи не найголовніше, адже, як доводять дослідники, щастя – аж на 40% питання вибору, а не випадку, тобто на нього можна впливати. Як взяти свій внутрішній добробут під контроль і покращити його, щоб згодом вибудувати класне, наповнене життя й на інших рівнях (професійному, особистому тощо), підкаже порадник-посібник «Будь щасливим бути собою» – корисна книжка, особливо для підлітків, які переживають буремний етап пошуків свого місця у світі і гормональних гойдалок від радості до відчаю.
У цьому посібнику є дуже багато практичних порад і вправ, що стосуються різних аспектів щасливого буття – від того, як позбутися тривожності і забезпечити собі продуктивний сон, до того, як розмовляти з батьками, щоб вони не лише слухали, а й чули, чи наладити стосунки зі своїми братами-сестрами.
Великий плюс – усі ці поради виснувані з реальних наукових досліджень та експериментів, про які автори розповідають цікавими простими словами. У кожному розділі є трохи мотивації від відомих людей, трохи науки, а найбільше – корисних порад-підказок і технік: для «заземлення», активного слухання, пробудження креативності тощо.
Поради з цього путівника допоможуть відшукати кожному свої унікальні «50 миттєвостей щастя» і налагодити щасливі взаємини із самим собою, найближчим оточенням і світом.
Здійснити найшаленішу мрію
Як дитині потрапити в кіно. Практичний посібник для батьків. Наталія Дорошенко. – Київ : Наш формат, 2021 – 232 с.
14+
Стати астронавтом, полярником чи зіркою кіно – нема нічого неможливого, якщо точно знаєш, чого хочеш, а ще маєш чіткий план, як досягнути мети. Гаразд, інструкцію з міжзоряних польотів для українських дітлахів ще не написали, але дуже чіткий порадних для тих, хто мріє потрапити в кіно, уже є. Його створила Наталія Дорошенко, кастинг-директорка з багаторічним стажем.
За її плечима – більше сотні проєктів, у яких вона працювала з дітьми від 0 до 16 років, а в її сім’ї – три доньки, які теж мають досвід зйомок. Тож, побувавши по обидва боки робочого контракту, вона точно знає і батьківські тривоги, страхи та мрії, і те, що потрібно на майданчику кастинг-директору і режисеру. І цими знаннями вона щедро і структуровано ділиться у своїй книжці.
Формально книжка «Як дитині потрапити в кіно» адресована батькам, адже саме вони приймають рішення і несуть відповідальність за своїх дітей. Але підліткам, які мають власну кіно-мрію, також можна і варто її прочитати: щоб зрозуміти, як краще себе подати, до чого бути готовими, як налаштуватися на роботу, усвідомити, що час – це гроші (а в кіно – дуже великі гроші), тому доведеться бути зібраними й уважними.
Усі важливі моменти, від підготовки портфоліо до зйомок і спілкування з пресою – розписані детально і покроково, навіть із чеклістами. Тож, озброївшись такою інструкцією, ви не пропадете в світі кіно.
Але головне – усвідомите, що кіно – це не сфера, зарезервована виключно для обраних небожителів. Потрапити туди цілком реально, якщо дуже-дуже хочеться і готовий добряче попрацювати.
Якщо ж діти чи підлітки надають перевагу реальному, а не вигаданому світу, обожнюють конструювати щось нове або поліпшувати вже створене, то варто придивитися до професії, яка допоможе…
Збудувати кращий світ
Інженерія. Класна наука. Едді Рейнольдс, Дерен Стоббард / перекл. Ірини Коваль. – Київ : Книголав, 2021. – 80 с.
8+
У світі є стільки проблем, які хотілося б вирішити! Морозиво тане надто швидко, рукавички мокнуть від снігу, від пісочниці одяг брудниться – і це ми ще навіть до тих клопотів, які турбують людей молодшого шкільного віку, не добралися! Гарна новина: якщо заручитися досягненнями науки і техніки і підсилити їх креативом, то більшість із них можна успішно розв’язати. Ще ліпша новина: придумувати рішення для повсякденних і глобальних проблем можна почати ще в дитинстві.
«Інженерія. Класна наука» – книжка, яка знайомить дітей із можливостями сучасних інженерних професій, від будівельних до біомедичних, розповідає про неймовірно захопливий світ інженерії, і надихає на те, щоб навчитися уявляти, розробляти, винаходити, будувати та придумувати круті розв’язання дошкульних проблем.
Що це буде – малюнки в 3D, робот, який може напекти кексиків, чи розумний одяг? Коли цю ідею можна буде впровадити – хоч завтра чи в майбутньому? Ця книжка надихне на те, щоб спробувати генерувати ідеї і майструвати прототипи просто тут і зараз, маючи під рукою лише олівець, папір, ножиці і скотч.
Інженерія – дуже прикольна сфера, яка охоплює чимало різноманітних наук і потребує не лише технічних знань, а й креативності. Але якщо вам хочеться чогось іще цікавішого, спробуйте…
Обрати професію майбутнього
Ловець пластику та інші професії майбутнього. Софія Россі, Карло Канепа / перекл. Ксенислави Крапки. Львів : ВСЛ, 2021. – 80 с.
6+
Називаються фантастично і зараз їх, найімовірніше, ще не існує, але років через 20, коли теперішні першачки прокладатимуть перші сходинки своєї професійної кар’єри, вони будуть надзвичайно затребуваними. Це професії на перетині наук і дисциплін, що піклуватимуться про здоров’я всього живого та добробут планети, а також розвиток нових послуг, яких потребуватиме людство. Маєте ідеї, якими вони можуть бути?
Якщо ні, кілька підказок подарують Софія Россі і Карло Канела. У своїй книзі вони розповідають про ловців пластику – тих, хто очищає планету, зокрема, океани від пластикового сміття найрізноманітнішого розміру, про кравців ДНК, які вирізатимуть «поламані» гени і повертатимуть людям здоров’я, про архітекторів, які зводять будівлі у не просто важкодоступних, а неможливих місцях, хмароловів, котрі піклуватимуться про те, щоб сповільнити глобальне потепління, та багато-багато інших.
Ці професії особливі тим, що не діляться на «технічні» і «гуманітарні» – кожна із них, по суті, вимагає творчого, десь навіть мистецького підходу і водночас має зв’язок із наукою. Це професії людей майбутнього – цебто сучасних дітей. І надихатися ними дітлахи можуть вже зараз, щоб збудувати оте саме щасливе майбутнє, не лише для себе, а й для всього людства.
Матеріал створений у співпраці
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості