Маріанна Кіяновська

Лауреатами Шевченківської премії з літератури стали двоє письменників

27.02.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

 У номінації «Література» Національної премії України імені Тараса Шевченка-2020 двоє лавреатів. Про це повідомляє комітет премії, передає Суспільне.

 

Переможцями стали: Маріанна Кіяновська з книгою поезій «Бабин Яр. Голосами» і Тарас Прохасько зі збіркою есеїв «Так, але…».

 

Вірші Маріанни Кіяновської — це своєрідні монологи жертв трагедії в Бабиному Яру або її свідків, глибоко психологічні та складні змістовно. До сприйняття цих творів потрібно бути готовими — емоційно та інформаційно. У книзі використані, зокрема, ескізи Ади Рибачук і Володимира Мельниченка для проекту пам’ятника жертвам Бабиного Яру.

 

Збірка есеїв «Так, але…» Тараса Прохасько стала книгою року-2019 BBC (номінація «Есеїстика»). Це історії, які з перших сторінок формують цілісну тему – як важливо відчувати і чути, це оповіді про родину та спогади. Письменник з любов’ю і трепетом описує Карпати і Західну Україну.

 

 

У номінації «Публіцистика, журналістика» лауреаткою стала воєнна кореспондентка Євгенія Подобна з книгою «Дівчата зрізають коси». Це спогади 25 жінок, які брали участь в російсько-українській війні у складі Збройних сил України та добровольчих підрозділів у 2014-2018 роках. Йдеться про бойові операції різних років на Луганщині та Донеччині, про звільнення українських міст та сіл від окупантів, спогади про побратимів, місцевих мешканців, воєнний побут, а також роздуми про становище жінки в українському війську в різні періоди війни. Розповіді доповнені фотографіями із зони бойових дій.

 

 

Відомий український етно-хаос гурт «ДахаБраха» (Марко Галаневич, Ніна Гаренецька, Олена Цибульська, Ірина Коваленко) з альбомом «Шлях» (2016) здобув перемогу в номінації «Музичне мистецтво». Самі автори зазначили, що альбом створювався в дуже складний час для України. “Ми хочемо присвятити його тим, хто віддав своє життя за нашу свободу, тим, хто продовжує стояти на її сторожі і тим, хто йде непростим шляхом вільної людини, не втрачаючи надії», – йдеться в анотації.

 

У номінації «Візуальні мистецтва» переміг мистецький проєкт «Карусель» Олександра Глядєлова. Автор поєднує світлини, зроблені в різний час і за різних обставин – у дитячих інтернатах, місцях позбавлення волі, в’язничних лікарнях, включно з кадрами воєнної української реальності, в єдине полотно (коло). Візуальна послідовність перетворюється на цілісне нерозривне полотно колективної біографії. Художник виявляє основи людського в складності історичності як головної умови існування людини серед інших представників біологічного світу.

 

Опера-реквієм «Йов» («Iyov», створена в 2015 році) Влада Троїцького, Романа Григоріва та Іллі Разумейка — лауреатка в номінації «Театральне мистецтво». «Йов” поєднує риси античної грецької драми, барокової опери, ораторії, реквієму та риси постмодерного театру. Музика опери поєднує мінімалізм і авангард, неокласицизм і рок.

 

Голова комітету з Національної премії імені Тараса Шевченка Юрій Макаров пояснив, що цього року не вручатимуть премію в номінації «Кіномистецтво», оскільки, на думку членів комітету, представлені номінанти — фільм «Какофонія Донбасу Ігоря Мінаєва та документальний фільм «Будинок “Слово”» Тараса Томенка — не відповідають за масштабом суті премії.

 

 

Стосовно двох лауреатів у номінації «Література» він зазначив, що такий прецедент уже був минулого року.

 

 

«Ми намагаємося зробити премію такою, яка б визначала перспективні тренди. Всі цьогорічні лауреати — енергетичні та сучасні, новаторські, відповідають баченню Тараса Шевченка як брендоутворюючого фактора», – сказав Макаров.

 

За його словами, роботи-переможці мають бути цікаві насамперед молодим українцям. «Це своєрідний компас, як має розвиватися культура», – вважає голова комітету.

 

Як повідомлялось, у фіналі премії було троє претендентів.

 

Нагадаємо, що Шевченківський комітет очолив головний редактор телебачення Суспільного мовника Юрій Макаров та оновився склад комітету.

 

2019 року Шевченківську премію в номінації «Література, публіцистика, журналістика» отримали Богдан Горинь та Оксана Забужко.

 

Фото: архіви Маріанни Кіяновської, сайт Видавництва Старого Лева