* ESC - закрити вікно пошуку
Гутенберг
Медведчук має фрагмент Біблії Гутенберга — науковці просять показати хоча б фото
31.05.2020Депутат від «Опозиційної платформи — За життя» і кум Володимира Путіна Віктор Медведчук задекларував рідкісний фрагмент Біблії Гутенберга від 1455 року, який становить наукову й історичну цінність. Про це повідомляє видання Deutsche Welle.
Біблія Гутенберга (також 42-рядкова Біблія) — першодруковане видання Вульгати ін-фоліо, розпочате в Майнці на початку 1450-х Йоганном Гутенбергом. Ця книга служить традиційною точкою відліку історії друкарства у Європі. Хоча це не перша інкунабула, серед інших першодруків її виділяє виняткова якість оформлення і типографський спосіб друку.
На сьогодні у світі відомо лише про 15 фрагментів Біблії Гутенберга, тому науковці сподіваються, що Медведчук оприлюднить зображення та іншу інформацію про свій фрагмент міжнародній науковій спільноті.
Як відомо, частина фрагментів Біблії Гутенберга міститься в бібліотеках, ще частина — у приватних колекціях. Яка саме перебуває у колекції Медведчука — невідомо.
«Ми поки що не можемо говорити про її походження. Але однієї фотографії буде достатньо, аби ми отримали всі відповіді. Кожна знайдена частина цієї книги — «сенсація», яка широко висвітлюється пресою. Але якщо бібліотекар знаходить книжку, яка була надрукована 10 роками пізніше, він робить нотатку у каталозі й повертає книжку на полицю», — розповів Deutsche Welle Ерік Вайт, один із провідних дослідників Гутенберга з Принстонського університету.
Також Deutsche Welle поцікавилися у Медведчука щодо готовності поділитися інформацією про фрагмент Біблії Гутенберга, але так і не отримали відповіді.
За останнє десятиліття було знайдено декілька фрагментів Біблії Гутенберга. Наприклад, 2009 року у муніципальній бібліотеці французького міста Кольмар: кілька сторінок були вкладені у книжку 16 століття, на яку століттями не звертали увагу. Кількома роками пізніше один британський колекціонер випадково знайшов у своїй колекції один розворот – дві сторінки першої друкованої біблії на пергаменті.
Нагадаємо, що в нашій країні досі фрагментів Біблії Гутенбарга не було. За законодавством України, будь-які стародруки 15-18 століть вважаються національним культурним надбанням, яке не можна вивозити за межі країни.
Раніше повідомлялося, що протягом трьох років пошуків посол України в Лівані Ігор Осташ знайшов у православних і греко-католицьких монастирях кілька Біблій, серед яких надруковане в 1708 році Євангеліє, видане коштом Івана Мазепи.
Також цього року в одній з бібліотек на Корсиці віднайшли рідкісне перше видання новаторської книги Ісаака Ньютона про три закони руху, на якій зведений фундамент сучасної фізики.
Джерела: DW, Громадське
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості