IFLA

Міжнародна федерація бібліотекарів оновила маніфест про інклюзивний доступ до інтернету

11.08.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Міжнародна федерація бібліотечних асоціацій та установ (IFLA) опублікувала оновлений Маніфест про інтернет (Internet Manifesto) 2024 року. Про це повідомляється на сайті установи.

Цей документ відображає еволюцію ролі бібліотек й інтернету в цифровому ландшафті за останнє десятиліття. Тема маніфесту — «Побудова кращого цифрового доступу за допомогою бібліотек».

 

«Світ сьогодні зовсім інший. Спосіб доступу до інформації та обміну нею постійно змінюється, однак зв’язок залишається тією брамою, через яку ми можемо перетворити цю інформацію на знання. У той час, коли світ і наше життя стають все більш цифровими, наше зобов’язання перед глобальними спільнотами залишається непохитним», — йдеться на сайті IFLA.

 

IFLA Internet Manifesto 2024 — це третє видання Інтернет-маніфесту Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій та установ (IFLA), у якому викладаються ключові принципи створення інтернету, орієнтованого на людей.

 

Маніфест підкреслює критичну роль бібліотек у наданні доступу до надійної інформації, особливо для маргіналізованих спільнот. 

 

Він спрямований на те, щоб голоси бібліотек залишалися впливовими в міжнародних дискусіях щодо користування інтернетом, і містить рекомендації для різних зацікавлених сторін щодо підтримки більш інклюзивного інформаційного суспільства, заснованого на правах. 

 

Також він розглядає сучасні проблеми, такі як цифровий розрив, регулювання штучного інтелекту й важливість культурних установ для досягнення ширших політичних цілей. 

 

Мета маніфесту — посилити роль бібліотек у створенні поінформованих і залучених спільнот, що сприятиме розвитку грамотності й критичного мислення суспільства.

 

Ось деякі пункти серед представлених у маніфесті:

 

  • бібліотеки забезпечують цифрове включення та доступ до інформації;
  • інтернет має забезпечувати свободу, розширення можливостей, розвиток, доступність і надійність;
  • користування інтернетом вимагає базові й передові навички, які потрібно постійно розвивати;
  • кожен має право на відкритий доступ до інформації;
  • кожен має право на безпеку в інтернеті (захист персональних даних і запобігання кіберзагрозам);
  • кожен має право на участь у цифровому середовищі, незалежно від статусу чи місця розташування;
  • створення умов для вразливих груп;
  • співпраця бібліотек з іншими зацікавленими сторонами для забезпечення інтернетом, орієнтованим на людей.

 

Наступним кроком Міжнародна федерація бібліотечних асоціацій та установ випустить додатки до маніфесту, які слугуватимуть тематичними й політичними настановами для бібліотечних і не бібліотечних зацікавлених сторін. 

 

Додатки супроводжуватимуться серією вебінарів, які будуть способом підтримки можливостей у різних темах і шляхах просування.

 

IFLA закликають поширювати маніфест на сайтах, соціальних мережах і в розсилках, а також просять допомоги у перекладі різними мовами.

 

Детальніше ознайомитися з маніфестом можна за посиланням

 

Як повідомлялося, Міжнародна федерація бібліотечних асоціацій на заклик УБА виключити росію зі складу через війну проти України відповіла, що солідарна з колегами в Україні та приєднується до міжнародної спільноти у терміновому заклику до припинення вогню. Проте наголосила, що відповідно до її статуту, умов для виключення росії наразі немає.

 

Читайте також: Як діджиталізувати бібліотечну систему й не наробити помилок

 

Чільне зображення: лого IFLA