МКІП

МКІП оприлюднило проєкт Стратегії розвитку читання на 2021 – 2025 роки

19.02.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Міністерство культури та інформаційної політики України 19 лютого оприлюднило проєкт Стратегії розвитку читання на 2021 – 2025 роки . Документ опублікований на офіційному сайті міністерства.

 

Так, МКІП ініціює громадське обговорення проєкту документу «Читання як життєва стратегія», яке триватиме до 19 березня.

 

Як зазначається, мета Стратегії — сформовані навички та потреби в читанні як життєвій стратегії громадян, що сприяють розвитку людського потенціалу України.

Проєкт Стратегії напрацьовано робочою групою при МКІП, до складу якої входили експерти книговидавничої справи, фахівці мережі книгорозповсюдження, експерти бібліотечної сфери та представники громадськості. Координатором робочої групи було визначено Український інститут книги.

 

Стратегія поділена на дві частини – одна зосереджена на розвиткові ринку, друга – на розвиткові читання.

 

«Реалізація Стратегії можлива у двох стратегічних напрямах: через напрям підтримки та розвитку книжкової екосистеми, у результаті реалізації якої читачі мають доступ до якісної різножанрової книги, насамперед українськомовної, у різних форматах відповідно до потреб та через формування навички і потреби в читанні, у результаті реалізації якої люди і спільноти обиратимуть читання як свідому та регулярну практику для дозвілля, навчання та розвитку», – йдеться у документі.

 

Як зазначається, стратегія зосереджена не лише на промоції читання як явищі, адже «підтримка і розвиток читання є неможливими без розвитку книжкової екосистеми України».

 

«Без підтримки та належних умов для розвитку національного ринку будь-які зусилля з популяризації читання слугуватимуть інтересам російського книжкового ринку або ж стануть інвестицією в розвиток піратства», – підкреслюється в проєкті.

 

Також Стратегія передбачає, що промоція читання відбуватиметься не в контексті абстрактної важливості, а в розрізі його інструментального значення. Так, передбачена промоція читання як освітньої практики, інструменту саморозвитку та кар’єрного розвитку, а також як інструменту підтримки ментального здоров’я. Раніше дослідження стверджували, що основним бар’єром нечитання є саме брак мотивації читати книжки.

 

Зауважимо, у цій стратегії читання не протиставляється іншим культурним практикам.

 

«Читання не конкурує з іншими культурними продуктами, оскільки читачі активніше відвідують музеї, театри, кіно, галереї тощо. Тому особливого значення набуває промоція читання через кроссекторальні проєкти», — йдеться в документі.

 

Одним з основних інструментів реалізації стратегії має стати надання грантів, тобто фінансування з боку держави відбуватиметься в більш прозорий спосіб.

 

З повним текстом проєкту документу можна ознайомитися на сайті МКІП.

 

Нагадаємо, у 2020 му році на замовлення Українського інституту книги було проведене соціологічне дослідження «Читання в контексті медіаспоживання та життєконструювання».

 

Крім того, у 2018 році здійснено дослідження Ukrainian Reading and Publishing Data 2018, одним з організаторів якого був культурно-видавничий проєкт «Читомо».

 

Як зазначають в УІК, розроблення Стратегії розвитку читання стало можливим саме завдяки цим дослідженням.