державна мова

Митці, науковці та громадські діячі закликають владу не втручатися в закон про мову

02.03.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Українські митці, науковці та громадські діячі виступили із заявою щодо законодавчих ініціатив народних депутатів від «Слуги народу», які можуть перешкодити впровадженню в Україні надання послуг державною мовою. Відповідна заява оприлюднена на сторінці громадської спільноти «Мова об’єднує» у фейсбуці.

 

У публікації наголошується, що українська мова є одним із ключових чинників національної безпеки та єдності нашої держави, а закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної» став визначною віхою українського державотворення і передбачає цілісну систему підтримки, розвитку й захисту української мови.

 

«Ми глибоко обурені законодавчими ініціативами депутатів фракції «Слуга народу», спрямованими на руйнування механізмів захисту мовних прав українців і закликаємо владу відмовитися від цих ініціатив», – йдеться у заяві.

 

Як підкреслюють підписанти звернення, однією з важливих складових цього закону є гарантії надання інформації та послуг українською мовою, що набули чинності у січні цього року. Право кожного на обслуговування українською мовою захищене у тому числі й нормами про штрафи для тих суб’єктів господарювання, які зухвало й неодноразово порушують мовні права споживачів.

 

При цьому, як додали у заяві, закон не обмежує дублювання інформації чи індивідуальне обслуговування клієнта на його прохання будь-якою мовою.

 

«Попри розгорнуту Кремлем і його п’ятою колоною кампанію з дискредитації закону про мову, перехід сфери послуг на українську відбувається по всій країні і має, як свідчать соціологи, підтримку абсолютної більшості українських громадян. За цих обставин внесення депутатами фракції «Слуга народу» законопроєктів 4638 і 4638-2 є відвертою провокацією, що загрожує національній єдності й правам мільйонів людей», – йдеться у заяві.

 

Зазначається, що обидва ці проєкти «передбачають нищення цілісної системи захисту мовних прав українців, яка вже діє».

 

«По суті, норми закону про мову пропонується перетворити на декларацію, яку можна безкарно порушувати. Такі дії неприпустимі, адже ознакою будь-якого дієвого закону є неухильність його виконання і відповідальність за порушення. Ми закликаємо Верховну Раду України, парламентські комітети, фракції та групи у жодному вигляді не підтримувати ці законопроекти чи їх включення до порядку денного. Ці та інші проєкти, спрямовані проти української мови мають бути відкликані і зняті з розгляду», – зауважують підписанти.

 

Як наголошується у заяві, український парламент не може використовуватися для реалізації антиукраїнських сценаріїв.

 

«Не варто випробовувати громадянське суспільство на міцність. Українці не раз засвідчили здатність відстоювати свої права і в разі потреби зроблять це знову. Але вся відповідальність за наслідки неминучих протестів у разі спроб ревізії закону про мову ляже на нинішню владу», резюмується у дописі.

 

Підписантами заяви, зокрема, стали письменники Дмитро Павличко, Ігор Калинець, Юрій Винничук, Василь Шкляр, Михайло Слабошпицький, акторка театру і кіно Ірма Вітовська, журналіст Вахтанг Кіпіані, актор і режисер Ахтем Сеітаблаєв.

 

З повним списком підписантів можна ознайомитися за посиланням.

 

Нагадаємо, Верховна Рада України ухвалила закон про українську мову у квітні 2019 року. 16 січня 2021-го набули чинності окремі норми закону, згідно з якими представники сфери обслуговування мають надавати послуги державною мовою.