* ESC - закрити вікно пошуку
книжкова країна
На Книжковій країні буде павільйон творчості військових. Що найважливішого?
11.04.2025
З 24 по 27 квітня 2025 року на території київського ВДНГ в межах фестивалю «Книжкова країна» впродовж усіх днів фестивалю працюватиме павільйон творчої репрезентації військових і ветеранів #Фронтмени.
Цьогоріч у програмі павільйону планується три десятки подій, серед яких презентації книжкових новинок, театральні постановки, восьмигодинний марафон мілітарної поезії, публічні дискусії та обговорення.
«Непідробна щирість, різноманіття та чесність творчості захисників і захисниць за задумом команди проєкту має стати потужним інструментом для суспільного діалогу та вагомим внеском у формування живої спільної пам’яті», — зазначають організатори.
Протягом фестивалю #Фронтмени презентуватимуть:
- роман про пригоди пілотів БПЛА «Пташники», написаний пілотом БПЛА, ветераном АТО та учасником російсько-української війни Дмитром Калинчуком;
- дебютну збірку нарисів «Усе на три літери» журналіста та військовослужбовця Дмитра Крапивенка;
- книжку-есе «Ненароджені для війни» українського письменника, перекладача та військовослужбовця Артема Чапая;
- роман «Завтра сьогодні знову» ветерана АТО та військовослужбовця Віталія Запеки;
- книжку «Хто любов та мужність поєднав. ЛҐБТІК+ ветерани в російсько-українській війні» ветеранки, громадської активістки та журналістки Аліни Сарнацької;
- збірку оповідань «Ціль припинила існування» письменника, журналіста, військовослужбовця Сергія Демчука.
У межах програми також відбудеться низка публічних дискусій та обговорень комбатантської літератури, серед яких подія-відкриття за партнерства Читомо: «Ветеранська література: головний вимір сучасного українського письменства».
Учасниками події стануть літературознавець Ростислав Семків, літературна оглядачка й арткритикиня Анастасія Герасимова, книжкова блогерка Валентина Комар. Модеруватиме подію письменник, художник і військовослужбовець Анатолій Дністровий.
Окрім того, відбудуться такі дискусії:
- оглядова лекція «Мальописи воєнного часу – мистецтво графічної оповіді як інструмент документування реальності» від амбасадора українських мальописів, очільника видавництва UA Comix та «333» Богдана Кордоби;
- огляд новинок комбатантської літератури — теми, тренди і перспективи з Ганною Скоріною, Анаід Агаджановою, Іриною Білоцерківською та Мариною Рябченко;
- обговорення «Незламні читачі: книжкові досвіди у війську» з військовослужбовцем та письменником Костянтином Вальде, бойовою медикинею Катериною Галушко та військовослужбовцем і координатором ініціативи «Книга на фронт» Андрієм Овчаруком.
Спільно з платформою памʼяті «Меморіал» #Фронтмени проведуть низку подій, серед яких розмова «Як пам’ять перетворюється на дію?» та «Післямова посмертних видань — що ми насправді шукаємо в посмертних книгах?».
Протягом фестивалю також відбудеться велике поетичне читання мілітарної лірики, яке обʼєднає рекордну кількість поетів-комбатантів у межах спільного марафону, що триватиме аж вісім годин поспіль у суботу 26 квітня у головній залі павільйону.
У театральній програмі відвідувачі матимуть змогу зануритися у світ сучасної комбатантської драматургії завдяки сценічному читанню пʼєси «Племʼя чекання» Аліни Сарнацької від проєкту “Театр ветеранів», малітарі-стендапу «Ненароджений для війни» актора та бійця 3 Окремої штурмової бригади Євгена Авдєєнка та виставі «Мій друг, чорний ельф» за п’єсою Андрія Бондаренка у постановці львівського театру Лесі Українки.
Візуальне наповнення павільйону представлять:
- серія фотокартин «Глибоко зверху» від ветерана та фотографа Григорія Веприка, про невідому планету, що під нашими ногами;
- серія графічних робіт «Моторола 1917» Дениса Недолуженка, виконана на аркушах з радянською агітацією;
- серія малюнків «Вже не з нами, а десь» Євгена Коршунова, на яких художник зобразив своїх знайомих, які самовільно залишили військову службу;
- артволл «Творчість, щоб не й*бнутись» художника Максима Мошковського;
- артволл «Мозаїка памʼяті» від ілюстратора, автора візуальних романів, військовослужбовця Дениса Ламзіна.
Окрім того, у головній залі павільйону фестивалю представлять експозицію «Фронтмени:Оприсутнення» — шість широкоформатних графічних полотен, на яких в стилістиці аутентичного козацького скоропису оприявлять імена понад тисячі культурних діячів і діячок, що захищають Україну в лавах Сил безпеки і оборони.
Упродовж всіх днів фестивалю у павільйоні #Фронтмени працюватиме точка збору ініціативи «Книга на фронт» і тематична вітрина комбатанської літератури від книгарні «Є».
Виставкова та театральна програми реалізується за підтримки Фундації ЗMIN. Партнери павільйону — видавництво «Білка», платформа «Меморіал», Культурні сили, Книгарня Є, медіа про книжки Читомо.
Вхід на всі події фестивалю вільний.
Детальну програму незабаром можна буде переглянути на сайті фестивалю.
Як повідомлялось, фестиваль «Книжкова країна», програма якого включає понад 300 подій, відбудеться з 24 по 27 квітня 2025 року на ВДНГ у Києві.
Читайте також: У пошуках свого жанру і читачів. Осіння «Книжкова країна»
Чільне фото: Ірина Тарановська
Фото: Павільйон #Фронтмени на минулих фестивалях
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості