Зарубіжна художня література

Юзеф Чапський. На нелюдській землі





Чапський, Юзеф. На нелюдській землі / Юзеф Чапський ; пер. з пол. Олеся Герасима. – Чернівці : Видавництво 21, 2017. – 320 с. ISBN 978-617-614-187-7

 

Юзеф Чапський (1896, Прага – 1993, Мезон-Ляфіт) – видатний польський художник і письменник, довголітній співробітник паризького часопису «Культура», редагованого Є. Ґедройцем. Життя Чапського було сповнене важких випробувань і значних творчих звершень. У спогадах «На нелюдській землі» він описує один із найдраматичніших його періодів, від 1939 до 1945 року, коли  митцеві довелося зазнати совєтського полону й таборів, а відтак брати участь у організації Польської армії генерала Андерса, її евакуації на Близький Схід і битві при Монте-Кассіно. Важливим завданням Чапського в Польській армії був пошук пропалих безвісти більш як 10000 польських офіцерів, як потім з’ясувалося, – розстріляних без суду і слідства совєтами в Катині. Фільм «Катинь» Анджея Вайди значною мірою став творчим переосмисленням розмов режисера з Юзефом Чапським.

 

Навмисне погане ставлення до поляків? Зовсім ні, це було нормальне ставлення до людини, до власних громадян. Це безпрецедентне марнотратство і зневага до людського матеріалу, таке саме, як і марнування тих тонн пшениці, котрі ми бачили на одній зі станцій щоразу, їдучи з Бузулука до Тоцька. Пшениця лежала на платформі у сніг і в дощ, навіть не прикрита, під охороною якогось бойца.

читайте також

Підтримайте проект

Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління
професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.

Підтримайте проект