* ESC - закрити вікно пошуку
Іван Франко
На сайті Нобеля Франка помилково назвали громадянином РФ
29.01.2020
На сайті архіву номінацій на Нобелівську премію країною походження Івана Франка вказано Російську Федерацію. Про це на своїй Facebook-сторінці написав директор Музею Івана Франка у Львові Богдан Тихолоз.
Як слушно зауважує Тихолоз, Франко ніколи не був громадянином ані Російської імперії, ані тим паче Російської Федерації. Адже народився він в Австрійській імперії, (яка існувала у 1804-1867 рр.), а помер у Австро-Угорській державі, (період існування якої – 1867-1918 рр.).
«Упродовж усього свого життя він був мешканцем коронного краю Дунайської імперії – Королівства Галіції та Лодомерії (себто Галичини і Волині). Тож, навіть за суто формальними критеріями, країна (country) Івана Франка – це аж ніяк не Russian Federation (RU) now Ukraine (UA), (як зазначено в базі даних Нобелівського комітету), а радше Austria (AT) now Ukraine (UA)», – пояснює франкознавець.
Відтак Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка виступає з ініціативою офіційного звернення до Нобелівського комітету з вимогою виправити помилку в атрибуції громадянства Івана Франка як номінанта на Нобелівську премію з літератури 1916 року.
Нагадаємо, що на Нобеля Франка номінували у 1915 році. Це зробив віденський гімназійний професор, отець доктор Йосиф Застирець. Він звернувся з листом до Нобелівського комітету, у якому розповів про «найбільшого українського і одночасно слов’янського поета і вченого», «великого провідника свого народу, міжнародного ґенія» – Івана Франка.
Відзначення його багатогранної діяльності Нобелівською премією, на думку професора Застирця, мало б величезне політичне значення для національних змагань «старовинного культурного народу, який бореться за свою свободу».
«Це звернення підтримали окремі представники європейської літературно-наукової еліти – зокрема, Гаральд Ґабрієль Єрне (Harald Gabriel Hjärne) – шведський історик і громадський діяч, професор Уппсальського університету, член Шведської королівської академії. І, на жаль, фактично не підтримала (принаймні виразно й діяльно) тогочасна українська громадськість…», – додав директор музею Франка.
Раніше ми повідомляли, що у Києві вперше експонували 100-літні документи, пов’язані з родиною Івана Франка.
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості