друкарні

«Найбільший челендж — малюнки на зрізах»: як змінилися друкарські тенденції видавництв

25.08.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Нещодавно в Україні почали набирати популярність цікаві друкарські рішення, зокрема кольорові зрізи, і не лише в спеціальних подарункових виданнях, а й у регулярних. Читомо розпитало друкарні й видавців, як змінилися смаки українців щодо книжкового оформлення, і що на це повпливало.

На запитання про те, як часто видавці просять зробити кольорові зрізи на книжках та наскільки це впливає на вартість книжки, друкарні не дають одностайної відповіді. У друкарні «Коло» кажуть, що фарбовані зрізи замовляють раз чи два на місяць, хоч вартість цього ефекту порівняно невисока: вона збільшує вартість тиражу від 1 до 5%. В цілому ж видавці все частіше обирають нестандартні дизайнерські рішення, що теж впливає на вартість книжок у підсумку.

 

Друкарня Huss спеціалізується саме на виданнях з доданою вартістю, тому всі книжки у них мають якісь особливості оздоблення, зокрема дизайнерські сорти паперу, різні види ламінації та тиснення, незвичні види переплетення тощо. Значних змін у кількості складних замовлень у друкарні не помітили, адже кажуть, що з початком повномасштабної війни кількість таких замовлень від видавців не змінилася.

У друкарні Unisoft запевняють, що кольорові зрізи останнім часом набрали суттєвої популярності, а запити видавців все складнішають.«Якщо раніше на зрізах було достатньо лише фонового фарбування, то зараз є потреба в друці картинок», — зазначив комерційний директор Unisoft Михайло Хрипак.

 

Щодо складності і якості книжкового оформлення суттєвих змін не відбулося, висока якість і вимогливість видавців до друку — тенденція останніх років. Книги мають бути не дорогі, але обов’язково якісні. В Unisoft кажуть, що видавці рідко обирають дорожчий папір, переважно друкують на якісному папері, але за середньою ринковою ціною, щоб не здорожчувати готові примірники ще більше. Тиснення та вибіркове УФ лакування — це достатньо стандартні форми оздоблення книжок, а інші особливі ефекти видавці обирають рідко, адже це суттєво впливає на вартість книжок.

 

Водночас друкарні погоджуються, що співвідношення книжок у твердій і м’якій обкладинках складає 60% та 40%.

 

В Unisoft ця пропорція становить 90% та 10% відповідно.

 

Самі ж видавці кажуть, що намагаються робити якнайцікавіше книжкове оформлення зі збереженням прийнятної для широкого кола читачів ціни.

 

Іван Шкоропад, художній редактор Видавництва Старого Лева розповідає, що видавництво рідко використовує кольоровий зріз в оформленні книжок, переважно у випадках, коли дизайн та ідея такого оформлення виправдане і підкреслює суть книжки. «Найбільше впливає на якість книжкового оформлення відсутність або проблема з поставками дизайнерських паперів на обкладинку і блок книжки. Також терміни виконання додаткових дизайнерських рішень, таких як об’ємний лак, скруглення кутів, тиснення та інші», — додає він.

Роман Коник, заступник директора з виробництва «Видавництво Старого Лева» наголошує, що виготовлення книжок є складним технологічним процесом, а на вартість впливають найрізноманітніші чинники — від конструктивних особливостей видання та використовуваних матеріалів до технічних можливостей поліграфічних підприємств, де виготовляються книжки. 

 

У видавництві кажуть, що в загальні параметри замовлення на друк не змінились, але нині потрібно заздалегідь планувати додаткові технічні прийоми, рахувати вартість, узгоджувати всі технічні моменти або відмовлятись від них. 

 

«Мʼяких обкладинок ми практично не використовуємо, але в деяких книжках концепт чи формат диктує свої вимоги, тоді робимо псевдоінтегральні обкладинки, що дозволяє зробити щось середнє між твердою і м’якою обкладинкою», — розповідає Іван Шкоропад.

 

За словами Романа Коника, нині темпи здорожчення паперу значно знизилися, що дає можливість вільніше використовувати високоякісний папір. 

 

У видавництві «Лабораторія» розповідають, що кольоровий зріз почали робити на останніх накладах нових книжок там, де це доречно. «Поки таких книжок не так багато, але ми плануємо збільшувати їх кількість, адже бачимо схвальні відгуки читачів. І так, ціна книжки від цього збільшується, але попит, як ми бачимо, не зменшується. Тому ми плануємо це продовжувати робити й надалі. Складність лише у питанні ціни, яка зросла», — зазначає маркетологиня видавництва Ірина Юрченко.

За її словами, замовлення під час широкомасштабної війни зменшилися, бо українські видавці не можуть собі дозволити підвищувати ризики у такий час. Середній наклад першого замовлення на друк зменшився до двох тисяч, а потім за потреби замовляється додрук найбільш популярних назв. Тиснення і зрізи замовляються там, де цього вимагає дизайн та концепція.

 

«Зараз ми стараємось тримати пропорцію 50/50 по друку книжок у твердій палітурці та м’якій обкладинці на перших накладах, але загалом у видавництві більше книжок в м’якій обкладинці коштом раніше надрукованих накладів та додруків. Прийнятна ціна в наш час теж дуже важлива читачам — ми робимо усе залежне від нас, аби вона залишалась такою», — зазначає маркетологиня.

 

Вона каже, що «Лабораторія» вимушена друкувати на більш дешевому папері або віддавати перевагу тому, що є в друкарнях в умовах воєнного стану.

 

У видавництві Artbooks запевняють, що роблять кольорові зрізи вже 5 років, але авдиторія звернула увагу на це лише коли рік тому, коли вийшли перші дорослі видання з таким оформленням. До того видавництво вже встигло випустити 30 дитячих книжок із кольоровими зрізами.

«Ми зрозуміли, що доросла авдиторія жадає красивих книжок, тож стали приділяти більше уваги технологічним наворотам. Зараз наш головний челендж — малюнки на зрізах. Хочемо дивувати читачів, щоб кожна книжка мала для них вау-ефект. Але при цьому намагаємося утримувати ціни, щоб наші книжки лишалися доступними», — розповіла засновниця видавництва Ганна Похлєбаєва.

 

За її словами, перших днів роботи й до сьогодні видавництво дотримується одних і тих самих стандартів. Водночас існує бажання знайти нові фішки, вже згадані малюнки на зрізі тощо. «Загальні тенденції, можливо, і змінилися, але ми друкуємо як і друкували. Український споживач гідний найкращої якості. Хочеться робити ексклюзиви, якісь незвичні речі, щоб нова книжка завжди дарувала радість», — каже Похлєбаєва.

 

Artbooks робить видання тільки у твердій обкладинці, адже цього від видавництва очікують видавці й партнери.

 

Читайте також: Без паперу, замовлень і зі зруйнованою інфраструктурою: чим живуть українські друкарні зараз