* ESC - закрити вікно пошуку
виставки
Найважливіші книжкові виставки весни та літа 2021 року
05.03.2021Незважаючи на те, що у світі розпочался вакцинація від Covid-19, пандемія продовжує суттєво впливати на всі аспекти нашого життя, зокрема, на книжкові фестивалі та виставки. Задля безпеки відвідувачів та учасників деякі міжнародні книжкові події були вимушені перейти в онлайн. Частина заходів, серед яких Вільнюська і Лейпцизька виставки, у 2021 році не відбудуться взагалі (перенесені на наступний рік). А дати багатьох фестивалів, зокрема Варшавського, Сеульського, Пекінського, Калькутського, досі невідомі. Однак, на щастя видавців та книголюбів, організатори обіцяють, що низка книжкових подій цього року таки відбудеться. Ми вирішили зібрати найважливіші виставки весни та літа, а також поцікавилися нововведеннями у їхніх програмах.
Міжнародна книжкова виставка у Квебеку
Канада
7 — 11 квітня
Це одна з найстаріших і найбільш канадських книжкових виставок, яку щороку відвідує понад 1200 авторів. Для залучення молоді у перші три дні заходу відбуваються спеціальні події за віковими групами: зустрічі з письменниками, майстер-класи, лекції тощо, — також для шкільних груп надають автобуси. У межах заходу проходить найбільший і найдавніший у Канаді фестиваль коміксів (le Festival de la BD).
у 2021 році виставка проходитиме в онлайн-форматі. Деякі заходи триватимуть до 30 квітня. На сайті фестивалю діятиме веб-вітрина, на якій можна буде ознайомитися з книжковими новинками. Також продавці книжок у співпраці з Асоціацією бібліотекарів Квебеку поділяться своїми літературними вподобаннями. Крім того, під час офіційної онлайн-церемонії буде вручено Премію міста Квебек за літературну творчість та інші нагороди. Серед гостей виставки: Кен Фоллетт, Патрік Сенекал, Ерік-Емманюель Шмітт, Наомі Фонтен, Марк Леві, Маргарет Етвуд.
Євразійська міжнародна книжкова виставка
Казахстан
21 — 25 квітня
Євразійська міжнародна книжкова виставка «Eurasian Book Fair» в Астані — найбільший культурно-просвітницький захід в євразійському просторі, який об’єднує на одній платформі видавничі, книготоргівельні, науково-освітні та поліграфічні компанії країн Європи і Азії. Організовує виставку видавництво «Фоліант».
Серед основних завдань виставки: демонстрація досягнень у галузі літератури та книговидання країн євразійського простору, зміцнення міжнародних культурних зв’язків та вивчення досвіду світової книговидавничої індустрії.
Брюссельський книжковий фестиваль
Бельгія
6 — 16 травня
Протягом п’яти днів у Брюсселі книжкова виставка запрошує познайомитися з найважливішими видавництвами, молодими письменниками й відомими авторами. Щорічно фестиваль відвідують понад 70 тисяч людей, а участь у ньому беруть півтори тисячі видавців. На майже 20 тисячах квадратних метрів виставкової площі відбувається понад 300 зустрічей і дискусій, участь у яких бере майже 500 учасників.
З 2016 року особливу увагу організатори приділяють групам населення, які в силу обставин читають мало або взагалі не мають змоги читати: емігрантам, неписьменним, людям похилого віку, незрячим, людям, які потрапили в складні життєві ситуації тощо. Виставка прагне зруйнувати віртуальні, психологічні, економічні й соціальні бар’єри між книжкою й аудиторією, менш підготовленою до читання.
Також подія підтримує сталий розвиток і з 2007 року впроваджує ініціативи, націлені на зменшення свого екологічного сліду. Усі видавці, виробники та партнери, які беруть участь у виставці, мають дотримуватися принципу екологічної відповідальності. У 2021 році через пандемію Covid-19 фестиваль змінив локацію — події проходитимуть на різних майданчиках міста, а не на традиційній колишній промисловій площі Tour & Taxis.
Латвійська книжкова виставка
Латвія
7 — 9 травня
Протягом трьох днів у Міжнародному виставковому центрі Чіпсала у Ризі відбуватиметься найважливіша книжкова подія Латвії. У її рамках проходитимуть презентації книжок, авторські читання, зустрічі з письменниками, семінари щодо функціонування видавничої галузі, а також низка подій дитячої програми «Весела читальня».
Під час виставки діятиме «Пункт обміну книжками». Відвідувачі матимуть змогу принести книжи, які вони перечитали, щоб обміняти їх на ще не прочитані.
Міжнародна книжкова виставка в Абу-Дабі
Об’єднані Арабські Емірати
23 — 29 травня
Книжкова виставка в Абу-Дабі є найбільш динамічною книжковою подією на Близькому Сході і в Північній Африці. Захід відбувається у кількох залах Міжнародного виставкового центру та займає 73 тисячі квадратних метрів.
У виставці щороку беруть участь видавці з понад 60 країн світу, які представляють більше ніж 500 тисяч книжок на 35 мовах. Зустрічі, дискусії, воркшопи, семінари та інші заходи на виставці проходять в межах професійної, навчальної, культурної та спеціальної програм.
На виставці діє eZone — простір для розробників та постачальник електронного контенту для презентації своїх продуктів та обговорення останніх тенденцій в галузі цифрового книговидання. Також у межах заходу відбувається виставка робіт досвідчених та молодих ілюстраторів й проводять майстер-класи для ілюстраторів-початківців.
Вперше на цьогорічній виставці відбудеться низка спеціальних заходів, присв’ячених Року толерантності. Однією з головних подій стане концерт «Толерантність у дії» — школи, університети, хори та театральні колективи Абу-Дабі зберуться разом, щоб виконати короткі твори на тему толерантності.
Також на книжковій виставці в Абу-Дабі вперше фукціонуватиме Comic Corner, який цьогоріч буде присвячений серії коміксів про Аквамена видавництва DC Comics.
Серед гостей виставки — Абдулла Аль Джума, Алі Спаркс, Кертіс Джоблінг, Пол Блезард та інші.
Виставка U.S. Book Show
Сполучені Штати Америки
25 — 27 травня
У 2021 році у Сполучених Штатах Америки вперше відбудеться книжкова виставка U.S. Book Show, організована медіахолдингом Publishers Weekly. Цільова аудиторія – продавці книг, бібліотекарі, видавці та літературні агенти з усіх країн світу. Програма виставки буде обмежене п’ятьма годинами на день, щоб полегшити подальші роботи в мережі та вечірки, а також для зручності усіх учасників з різних часових поясів у США та світі.
Ярмарок проводитиметься завдяки новій цифровій платформі, яка сприятиме онлайн-експонентам, презентаціям і мережевим контактам. На додаток до авторських подій Book Buzz та Galleys to-Grab, спрямованих на бібліотекарів та продавців книг, у виставці буде представлена велика професійна програма, в якій буде обговорюватися стан галузі під час пандемії.
Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал»
Україна
26 — 30 травня
За 10 років існування «Книжковий Арсенал» відвідали понад пів тисячі письменників, поетів, філософів, дизайнерів, ілюстраторів та експертів видавничої справи з понад пів сотні країн світу. У 2019 фестиваль був визнаний найкращим літературним фестивалем року на International Publishing Industry Excellence Awards. Того ж року його відвідали 57 тисяч людей, серед них понад 90 іноземних гостей із 30 країн, 150 українських видавництв представили понад 1000 своїх книжкових новинок, а ще відбулося майже 500 подій.
Через карантинні обмеження, фестиваль цього року пройде у змішаному форматі. Частина заходів відбудеться у просторі Мистецького Арсеналу. Так, виставка та подієва частина матимуть менше учасників. Організатори зосереджуються на тому, щоб розмістити всіх безпечно в просторі Арсеналу. Наприклад, розробляють послотну відвідуваність фестивалю, щоб запобігти скупченням людей.
Водночас в онлайн-форматі пройдуть події із залученням учасників та відвідувачів з різних куточків світу. Для цього буде створений новий сайт «Книжкового Арсеналу» зі зручною навігацією та додатковими можливостями для представлення видавців.
У межах фестивалю відбудеться професійна програма для видавців, агентів, літературних менеджерів із фокусом на міжнародну співпрацю. Фокус-темою «Книжкового Арсеналу» стануть «оптимісти скептики», яку куруватиме літературознавець Ростислав Семків.
Уельський літературний Hay-фестиваль
Велика Британія
26 травня — 6 червня
Уельський літературний Hay-фестиваль проходить щорічно з 1988 року у містечку Хей-он-Уай в Уельсі, яке відоме великою кількістю книгарень (понад 20). З роками фестиваль став знаковим явищем у культурі Великої Британії, здобувши авторитет також на міжнародному рівні.
Цьогоріч фестиваль пройде в онлайн-форматі. У заході візьмуть участь понад 200 відомих письменників, політиків, істориків, поетів та новаторів, які представлять найкращі нові художні та нон-фікшн книжки. Повна програма з’явиться наприкінці квітня, однак вже зараз відомо, що частина фестивальних подій буде присвячена ключовим ювілеям та моментам 2021 року, серед яких: рік після вбивства Джорджа Флойда 25 травня; 300 років відтоді, як Велика Британія призначила свого першого прем’єр-міністра; очікувана конференція Організації Об’єднаних Націй щодо зміни клімату COP26 у Глазго (1 – 12 листопада); 200 років після смерті поета Джона Кітса.
Усі заходи фестивалю безкштовні, але водночас відвідувачі мають змогу зробити пожертву.
Salon du Livre у Парижі
Франція
28 — 31 травня
Найбільша французька книжкова виставка традиційно відбувається у величезному виставковому центрі Porte de Versailles і приймає понад 150 тисяч відвідувачів з усього світу. Програма салону наразі невідома, однак організатори обіцяють оприлюднити її найближчим часом.
Міжнародна книжкова виставка і літературний фестиваль «Світ книги» у Празі
Чехія
10 — 13 червня
Почесною гостею фестивалю у Празі цього року стане Франція. Усі події літературної програми проходитимуть під девізом «Мій дім — це мова». Як зазначається, у центрі уваги фестивалю буде творчість найвідоміших чеських авторів, які писали чи пишуть декількома мовами. Серед них — Франц Кафка, Мілан Кундера, Ярослав Рудіш. Токож учасники фестивалю спробують з’ясувати, яким є взаємозв’язок автора з мовою: це співпраця чи поєдинок; письменник — «істота політична чи істота мови». Крім того, у рамках фестивалю аналізуватиметься історія Чехії в контексті мовного питання.
Також «Світ книги» у Празі запропонує програми для дітей та юних читачів, шанувальників фантастики та фентезі та професійних відвідувачів. Усі події фестивалю проходитимуть на території Празького виставкового центру Холешовіце. Детальну програму організатори обіціяють оприлюднити згодом.
Виставка дитячої книги в Болоньї
Італія
14 — 17 червня
Найбільша у світі виставка дитячої книги вперше пройшов у центрі регіону Емілія-Романья ще у 1963 році. Виставка у Болоньї відома не лише як низка масштабних тематичних заходів, а й як місце продажу та купівлі авторських прав видавництвами та авторами з усього світу.
У рамках цьогорічного фестивалю впеше діятиме ініціатива BolognaBookPlus. Окрім великої міжнародної конференції, присвяченої змінам та викликам у книговидавничій галузі, навчальному курсу з авторських прав, перекладацькому семінару та конференції з питань самовидання, BolognaBookPlus запропонує виставкові можливості та спонсорство. Також в межах виставки дієтиме BCBF Skill Box — нова цифрова платформа для обміну знаннями. Крім того, фестиваль у Болоньї запропонує нову редакцію Global Rights Exchange — майданчику для торгівлі авторськими правами BCBF з багатьма новими функціями.
У 2021 році відбулася також еволюція премії виставки Bologna Ragazzi, яка тепер вручатиметься трансмедійним видавничим проєктам. Традиційно в Болоньї проходитиме Виставка ілюстраторів, на якій покажуть роботи 77 художників з усього світу. Крім того, журі вперше вирішило звернути увагу на 227 фіналістів, роботи яких зараз представлені на сторінках веб-сайту заходу. Зауважимо, цьогоріч у фінал виставки потрапила українська ілюстраторка Оксана Драчковська.
Також в рамках виставки діятиме простір для коміксів та графічних романів Comics Corner, започаткований у 2020 році. Почесним гостем 2021 року буде Шарджа (Об’єднані Арабські Емірати).
Лондонська книжкова виставка
Велика Британія
29 червня — 1 липня
Лондонська виставка — друга за розміром у світі після Франкфуртської. Вона проходить у старовинному виставковому та конференц-центрі Олімпія, загальна площа якого понад 40 000 квадратних метрів. Щороку виставка залучає понад 600 правовласників з різних країн світу до переговорів щодо авторських прав, а також продажу та поширення контенту через друковані, аудіо-, теле- та цифрові канали.
Наразі команда заходу вивчає рекомендації уряду, щоб остаточно вирішити, у якому форматі проходитимуть події у 2021-му. Так, організатори планують всі сценарії, а остаточне рішення обіцяють повідомити до кінця березня.
Единбурзький міжнародний книжковий фестиваль
Велика Британія
14 — 30 серпня
Единбурзький міжнародний книжковий фестиваль проводиться щорічно, починаючи з 1983 року, у другій половині серпня. Постійним місцем проведення заходу були сади Шарлотт-сквер, але у 2021-му фестиваль переходить на нові локації — Единбурзький коледж мистецтв Единбурзького університету.
Повна інформація про програму дійства буде опублікована в червні. Однак організатори вже зараз обіцяють низку семінарів, розмов з авторами та читань, які пройдуть в онлайн-форматі. Також, якщо дозволять обставини, деякі події відбудуться наживо, але з дотриманням соціальної дистанції.
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості