Book Forum

«Листи з-за ґрат» та «Перепис населення» – 10 найгучніших подій Book Forum

24.09.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Book Forum підбиває підсумки цьогорічного фестивалю. Незвично, звісно, було дивитися на знайомі обличчя й не могти потиснути одне одному руку, всидіти на одному стільці, замість перебіжок між форумівськими локаціями, розглядати книжки в одній вітрині, а не на людних й розмаїтих стендах. Хоча, звичайно, були й свої плюси. Наприклад, завдяки відеозаписам, можна хоч до наступного Форуму переглядати улюблені онлайнподії. Що ми, власне, і пропонуємо зробити.

1. Листи з-за ґрат. Письменницький правозахисний марафон

69 600 переглядів

В окупованому Криму та Росії за ґратами з політичних мотивів, за даними кампанії #PrisonersVoice, утримують 101 громадянина України. Щонайменше 234 українці перебувають у полоні на окупованих територіях Донецької та Луганської областей.

 

Уже втретє у межах BookForum Український ПЕН організував правозахисний письменницький марафон на підтримку українських заручників Кремля. Два роки тому серед тих, кому була присвячена ця подія, був письменник і режисер Олег Сенцов, минулого року – письменник і журналіст Станіслав Асєєв.

 

Цьогоріч учасниками марафону стали відомі українські письменники і журналісти: Андрій Курков, Гаська Шиян, Олена Стяжкіна, Ольга Герасим’юк, Віталій Портников, Римма Зюбіна, Емінє Джеппар, Ігор Козловський, Роман Вінтонів. Вони читали листи до рідних, виступи у суді та фрагменти щоденників українців, що через свої переконання опинилися в тюрмах і підвалах на окупованих територіях України.

2. Церемонія відкриття 27 BookForum

23 000 переглядів

Офіційна церемонія відкриття 27 Львівського міжнародного BookForum відбулася 16 Вересня. Вів захід журналіст та ведучий програми «Свобода Слова» Вадим Карп’як.

 

Привітання з нагоди відкриття 27 фестивалю оголосили Сергій Жадан, Андрій Курков, Андрій Павлишин, Наталія Федущак та Сергій Плохій.

 

Під час церемонії було оголошено першого переможця українсько-єврейської літературної премії «Зустріч». Ним став Василь Махно.

 

Закінчилося все «фулбрайтівським тандемом» Сергія Жадана та Фіми Чупахіна.

3. Усе, що ви маєте знати про перепис в Україні

10 500 переглядів

Актуальною стала дискусія про перепис населення, що став фокусною темою фестивалю. В події взяли участь: Хайме Надаль, голова Представництва Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні, Елла Лібанова, докторка економічних наук, професорка, академікиня НАН України, директорка Інституту демографії та соціальних досліджень імені Михайла Птухи, Наталія Власенко, радниця Голови Державної Служби статистики України.

 

Під час події спікери поянювали, чому проводити перепис населення важливо не тільки для держави, а й для кожного громадянина, розповідали, які існують міжнародні практики проведення переписів населення під час збройних конфліктів та який вплив на них матиме пандемія COVID-19.

4. Щоденники ув’язнення: розмова з Олегом Сенцовим

6 500 переглядів

Разом із співзасновницею та головною редакторкою «Видавництва Старого Лева» Мар’яною Савкою Олег Сенцов презентував двотомник: збірку оповідань «Чотири з половиною кроки» та тюремний щоденник «Хроніку одного голодування», що вийшли у ВСЛ цього року.

5. Ніч поезії та музики

6 100 переглядів

Традиційна форумівська атракція, що завжди збирає на фестивалі велику аудиторію – «Ніч поезії та музики non-stop» – була популярною й цього року.

 

Вірші читали Юрко Іздрик, Маріанна Кіяновська, Ірина Цілик, Остап Сливинський, Гелен Айворі, Таня Габерланд та Дебора Вукушич.

 

Учасниками музичної частини стали: Valüt Kurs, Анастасія (Стасік) Шевченко, Ofliyan гурт, The Unsleeping гурт, Кейс Джарретт та Ragapop.

6. Ціна слова. Про місію журналіста в боротьбі за правду

5 700 переглядів

ГО «Львівський медіафорум» спільно з Премією Георгія Гонгадзе в межах інформаційного проєкту «Ціна слова» організували дискусію про місію журналіста у боротьбі за правду, про виклики та перешкоди, які стоять у них на шляху.

Дискусія була присвячена 20-тій річниці зникнення журналіста Георгія Гонгадзе; виходу книжки про британського журналіста, який першим розповів у західних медіа про Голодомор в Україні та згодом був вбитий при загадкових обставинах – «Ґарет Джонс. Людина котра забагато знала» у видавництві «Човен»; обговоренню актуальних загроз свободі слова та вільній журналістиці не лише в Україн, а й у світі.

 

У заході взяли участь: Вахтанг Кіпіані, Ігор Балинський, Мирослава Гонгадзе та Зураб Аласанія.

7. Перспективи розвитку книжкової сфери: візія МКІП України та УІК

5 300 переглядів

В межах професійної програми команда Українського інституту книги розповіла про актуальний стан ринку, акції та програми промоції читання, поповнення бібліотечних фондів та про Україну на міжнародній літературній арені. А також про грантові програми та плани на майбутнє.

 

Участь у заході взяли міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко, директорка УІК Олександра Коваль, начальник відділу підтримки книговидання Юрій Марченко, начальниця аналітичного відділу Ірина Батуревич, начальниця міжнародного відділу Дарина Степанюк, провідна фахівчиня сектору перекладної літератури Андріана Небожук та керівниця відділу промоції читання Анастасія Євдокимова.

8. Церемонія нагородження переможців премії BookForum Best Book Award

5 200 переглядів

Яскравою подією стало також нагородження цьогорічних лауреатів BookForum Best Book Award.

 

Гран-прі конкурсу отримала «Українська абетка. Малюнки Георгія Нарбута» (Видавець Олександр Савчук) – за перше повне видання видатної пам’ятки української графіки у досконалому мистецькому оформленні та поліграфічному виконанні.

 

Також переможців визначили у 17 номінаціях, вручили 9 спеціальних і 9 персональних відзнак.

9. Спільний знаменник. Освіта, що може об’єднати країну

3 600 переглядів

Під час події обговорювали такі проблемні питання: Освіта як запорука національної безпеки; Освіта як інструмент віднайдення чи набуття ідентичності; Освіта як протидія пропаганді; Виклики, що долає освіта сьогодні.

 

Участь у дискусії взяли: Алім Алієв, Лілія Гриневич, Зоя Литвин та Дмитро Кулеба.

10. Проєкт «Читання для задоволення»

3 300 переглядів

Про те, чому батькам важливо формувати культуру читання у сім’ї пояснювали: дитяча письменниця, засновниця і керівниця проєкту BaraBooka Тетяна Стус, керівниця відділу промоції читання Українського інституту книги Анастасія Євдокимова, заступниця директора Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко і керівниця ГО «Смарт Освіта» Галина Титиш.

 

Більше яскравих подій – на офіційному Youtube-каналі Book Forum.

 

Читайте також про 10 професійних подій, які пройшли в межах 27 Book Forum.