Angelus

Оголосили лавреата центральноєвропейської премії Angelus

15.10.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Лавреатом головної літературної нагороди Центральної Європи Angelus став німецькомовний письменник боснійського походження Саша Станісич. Про це повідомили на фейсбук-сторінці нагороди.

Водночас «Доця» української письменниці Тамари Горіха Зерня перемогла в опитуванні читачів.

 

 

Премію Станісич отримав за роман «Звідки» у перекладі Малгожати Гралінської (видавництво «Книжковий клімат»). Він отримає статуетку та грошову винагороду у 150 000 злотих (понад 1 300 000 грн).

 

«Проза Станісича — це історія про пам’ять, пошук ідентичності та мови, щоб виразити себе та історію, у якій ви є одночасно творцем, жертвою та свідком. Питання “де” виникає тут у багатьох контекстах, воно торкається найважливіших тем і проблем, з якими сьогодні стикається Центральна Європа. Німецькомовний письменник боснійського походження показує, наскільки смутні сучасні події всього регіону і які нелегкі виклики ставить нам доля. Роман, що нагороджений, — це, як зазначило журі під час церемоній, “нова європейська проза”, що торкається ядра наших часів», — зазначив член премії Міхал Ногаш.

 

 

Книжка розповідає про письменника-біженця від війни на Балканах у 1990-х роках. Герой пригадує своє дитинство в Югославії, втечу від війни, приїзд до Німеччини, повсякденне життя підлітка-іммігранта та спроби знайти свій шлях у новій реальності. Стасінич порушує питання про те, як місце народження впливає на життя людини і формує його. Головний герой роману повертається в минуле, зустрічається з родичами у віддаленому селі в боснійських горах та відвідує могили своїх предків.

 

Книга отримала Німецьку книжкову премію 2019 року.

 

Саша Станісич  — німецькомовний письменник боснійського походження. Він народився в тодішній Югославії в змішаному сербо-боснійському шлюбі. У 1992 році, після початку війни став біженцем. Наразі живе у Німеччині. Дебютував у 2006 році романом «Як солдат лагодив патефон», який було перекладено понад тридцятьма мовами. Друга книжка «Ніч перед фестивалем» отримала премію Leipziger Buchmesse.

 

Літературна нагорода Центральної Європи Angelus — літературна відзнака, яку вручають щороку, починаючи із 2006-го, за найкращу прозову книжку, опубліковану польською мовою минулого року. Організатором і фундатором відзнаки є місто Вроцлав. Лавреатом може стати письменник, що походить із Центральної Європи (Австрія, Албанія, Білорусь, Болгарія, Боснія і Герцеговина, Естонія, Латвія, Литва, Македонія, Молдова, Німеччина, Польща, Росія, Румунія, Сербія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Україна, Хорватія, Чехія, Чорногорія).

 

Премію вручають за найкращі прозові твори авторам, які у своїх текстах звертаються до найважливіших, найактуальніших тем сучасного світу, дають поштовх до міркувань і глибокого пізнання інших культур.

 

Нагадаємо, 2022 року лавреатом нагороди Angelus став польський письменник Едуард Пасевич з романом Pulverkopf. Станіслав Асєєв і Тамара Горіха Зерня увійшли до короткого списку «Ангелус-2023». Станіслав Асєєв і Тамара Горіха Зерня увійшли до короткого списку «Ангелус-2023».

 

Чільне зображення: angelus.com.pl