злочини рф

ПАРЄ визнала «геноцидний намір» рф у знищенні культурної ідентичності України

28.06.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) визнала геноцидний намір росії у знищенні української культурної спадщини та ідентичності. Про це на своїй фейсбук-сторінці повідомила членкиня української делегації у ПАРЄ Євгенія Кравчук.

ПАРЄ прийняла резолюцію «Протидія стиранню культурної ідентичності під час війни та миру». 

 

«За» проголосували 103 особи.

 

Документ містить положення щодо підтримки української культури й збереження української ідентичності.

 

Резолюція засудила систематичну державну політику русифікації, що здійснюється росією з 2014 року на окупованих територіях України, включно із запереченням української культурної ідентичності, мови, літератури та історії. 

 

Євгенія Кравчук наголосила, що за час агресії росія зруйнувала або пошкодила понад тисячу об’єктів культурної спадщини України.

 

Також у резолюції йдеться, що навмисне знищення культурної спадщини й стирання культурної ідентичності в Україні є воєнними злочинами, злочинами проти людяності й свідчать про геноцидний намір знищити українську національну ідентичність.

 

Крім того, ухвалили важливу правку щодо утисків корінних народів росії й визначили, що агресор проводить політику русифікації щодо численних корінних народів країни й поступово стирає їхню культурну ідентичність і позбавляє їх історичної пам’яті.

 

Ухвалена резолюція закликає держави-члени ПАРЄ:

 

  • ратифікувати конвенції Ради Європи про захист культурної спадщини;
  • посилити санкції за свавільні військові руйнування, не виправдані «нагальною військовою необхідністю»;
  • розширити сферу свого правового регулювання, додавши до неї порушення проти культурної спадщини;
  • передбачати повне відшкодування на основі міжнародного права і гарантувати неповторення руйнувань;
  • зміцнювати здатність боротися з незаконним обігом культурних цінностей, а також забезпечити притягнення до відповідальності органів влади й причетних до них державних установ;
  • розвивати підготовку військовослужбовців, поліціянтів, митників і працівників системи правосуддя, щоб сприяти запобіганню, розслідуванню і кримінальному переслідуванню порушень щодо культурної спадщини;
  • підвищувати обізнаність про те, як пропаганда, імперські й неоімперські практики можуть створювати підґрунтя для порушень міжнародного права, зокрема проти культурної спадщини;
  • підвищувати обізнаність про цілеспрямовану індоктринацію й мілітаризацію українських дітей на окупованих територіях з боку росії.

 

Крім того, держави-члени будуть допомагати Україні:

 

  • збирати, фіксувати, документувати й зберігати докази злочинів росії проти матеріальної й нематеріальної культурної спадщини в Україні, зокрема з метою оцінювання збитків та отримання репарацій;
  • оцифровувати об’єкти культурної спадщини й власності;
  • розбудовувати інституційну спроможність для забезпечення найкращого використання фінансування, покращення управління спадщиною та здійснення реконструкції;
  • розробляти проєкти для культурної спадщини, підтримки культурної життєздатності й культурних обмінів, надавати підтримку та ресурси художникам, письменникам, музикантам й іншим професіоналам у сфері культури, а також фінансувати ініціативи, гранти й програми резиденцій.

 

«Це важливий фундамент для того, аби відповідальність для росії за зазіхання на нашу ідентичність настала. Вже розпочинаємо роботу над імплементацією», — зазначила Євгенія Кравчук.

 

Як повідомлялося, комітет культури Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) визнав стирання української культурної ідентичності інструментом війни росії проти України й частиною політики геноциду, спрямованої на знищення української нації.

 

Читайте також: Місяць після влучання по друкарні Харкова. Як це впливає на галузь

 

Чільне фото: фейсбук-сторінка Євгенії Кравчук