PEN Ukraine

ПЕН-клуб висловив занепокоєння щодо вилучення української літератури із ЗНО

01.10.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Українські письменники, журналісти, науковці, перекладачі й видавці висловлюють занепокоєння щодо ініціативи Українського центру оцінювання якості освіти скасувати обов’язкове комплексне зовнішнє незалежне оцінювання з української мови та літератури для більшості спеціальностей. Текст заяви з’явився на офіційному сайті Українського ПЕН.

 

У тексті заяви зазначається, що таке рішення є «черговим кроком до знецінення та маргіналізації української літератури не лише як предмета навчання, але і як цілої сфери гуманітарного знання», а члени ПЕН-клуб переконані, що ЗНО з української мови та літератури має бути обов’язковим для всіх випускників шкіл.

 

«Члени Українського ПЕН виступають категорично проти скасування комплексного ЗНО з української мови та літератури, оскільки це рішення відкине Україну на багато років назад, знизить креативну потужність майбутніх поколінь і зруйнує конкурентоспроможність України у світі», – йдеться в заяві.

 

Також українські культурні діячі висловили побоювання, що більшість випускників, знаючи, що цей освітній предмет не буде потрібен їм під час вступу, не приділятиме вивченню української літератури належної уваги і сприйматиме її суто як перелік умовних назв та імен.

 

«Попри позитивні зміни, які відбулися у шкільній програмі з літератури в останні роки, наші учні часто виходять зі школи з переконанням, що українська література «нецікава», «сільська», «сповнена страждань і плачів». Тим часом як книжки українських авторів перекладають на десятки іноземних мов, вони здобувають престижні міжнародні нагороди і мають поціновувачів по цілому світу», – сказано у тексті заяви.

 

Разом з тим члени ПЕН-клубу звертають увагу й на те, що і в самій українській освітній системі досі можна натрапити на стереотипні уявлення про другорядність української літератури. І замість того, щоб ці стереотипи змінювати і впроваджувати сучасні підходи до викладання літератури, чиновники-освітяни демонструють нерозуміння ролі української літератури в освітньому і виховному процесі й маргіналізують її.

 

«Ми закликаємо Український центр оцінювання якості освіти та Міністерство освіти й науки України відхилити запропоновані зміни у «Проєкті умов прийому до закладів вищої освіти» й зосередити свої зусилля на доопрацюванні переліку завдань для ЗНО з української літератури, щоб поглибити вивчення літератури у школі, зробити його методично та інформативно цікавим, навчити бачити літературу не як набір завчених фактів, а як джерело осмислення важливих питань індивідуального і суспільного буття», – зазначають у ПЕН.

 

Заяву вже підписали майже 60 відомих діячів української культури, серед яких Тамара Гундорова, Віталій Портніков, Катерина Калитко, Микола Рябчук та багато інших. Список підписантів постійно доповнюється.

 

З повним текстом заяви можна ознайомитись на офіційному сайті організації.

 

Нагадаємо, що 14 вересня 2020 року Український центр оцінювання якості освіти запропонував виключити складання обов’язкового комплексного зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури для більшості спеціальностей.

 

Натомість пропонується залишити обов’язковим ЗНО лише з української мови, а комплексний тест з української мови та літератури зробити необхідним тільки для вступу на спеціальності «з підвищеними вимогами до гуманітарних знань».

 

Аналогічна пропозиція зафіксована і в проєкті умов прийому до закладів вищої освіти на 2021 рік, розроблених відповідно до Закону України «Про вищу освіту».

 

Як відомо, 2020 року зовнішнє незалежне оцінювання з української мови та літератури не склали 8,32% усіх учасників. Це близько 23 тисяч осіб.