карантин

Як у світі підтримують книговидання під час епідемії

31.03.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Днями Європейська та Міжнародна федерація книгопродавців, що представляє асоціації книготорговців Європи й всього світу, звернулася до урядів усіх країн із закликом пам’ятати про важливість книжок у нашому суспільстві й закликала надавати підтримку й фінансову допомогу книготорговельній галузі. Здавалося б очевидним, що під час війни і кризи на книговиданні та культурі загалом економити не можна. Проте саме цей сектор опинився у нас під найбільшим ударом: український уряд вирішив урізати фінансування культурних інституцій, зокрема, Українського інституту книги та Українського культурного фонду.

Спільно з Інститутом книги Читомо вирішило з’ясувати, як діють в умовах епідемії уряди інших країн.

 

Законопроєкт про внесення змін до державного бюджету, який 30 березня винесли на голосування у Верховній Раді, передбачав скорочення фінансування Українського інституту книги на 100 млн грн та Українського культурного фонду – на 250 грн млн. Цього разу для ухвалення документу забракло всього 3 голоси. Проєкт закону був відправлений у бюджетний комітет на доопрацювання. Чи зміняться, а якщо зміняться – то в який бік – ці цифри після повторного опрацювання, побачимо на наступному засіданні парламенту. Проте настрої проактивних депутатів свідчать, що навряд чи варто чекати змін на користь культурних інституцій.

 

Про те, що уряд хоче урізати фінансування культури стало відомо ще 25 березня. Із заявою про плани Міністерства фінансів позбавити фінансування, зокрема, Український інститут книги та Український культурний фонд, виступив Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради. Новина спричинила бурхливу реакцію не тільки серед представників культури, а й громадськості загалом.

 

Відкритий лист культурних інституцій до уряду з проханням зберегти фінансування їхніх проєктів підписали кілька тисяч представників культурної сфери і підтримали тисячі громадян. У першому в Україні онлайнмітингу «Ні — знищенню культури!», який влаштували у форматі Zoom-конференції, взяли участь небайдужі громадяни не тільки з різних українських областей, а й з-за кордону.

 

Зі зверненням у зв’язку зі спробою Кабміну вилучити із держбюджету кошти на підтримку культури та книговидання виступила й Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів.

 

У результаті розголосу, представники усіх депутатських фракцій і груп Верховної Ради розкритикували запропоновані Кабінетом Міністрів зміни до бюджету. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль пообіцяв, що видатки на культуру будуть збережені. Проте, як показав вчорашній документ, уряд налаштований таки скоротити фінансування культурних інституцій.

 

А яка ж ситуація із культурою під час епідемії у світі? Приклади західних країн демонструють, що навіть в умовах кризи, їхні уряди знаходять кошти на підтримку культурних інституцій, звільняють їх від сплати податків, відтерміновують виплати позик тощо.

 

 

Читайте також: Лейпциг вдома і перечитування «Чуми»: як коронавірус впливає на книжкову сферу

 

США

Економічний пакет допомоги на $2 трлн, який 26 березня затвердив американський сенат, включає економічну допомогу в розмірі $300 млн на підтримку неприбуткових культурних організацій, музеїв, бібліотек, громадського мовлення, державних і місцевих мистецьких та гуманітарних установ, а також значні додаткові можливості для економічної допомоги акторам, музикантам, художникам, некомерційним організаціям та малому бізнесі, в тому числі тим, які працюють у креативній економіці.

 

Тисячі музеїв, центрів перформативного мистецтва, танцювальних колективів, театрів, програм із письма, історичних місць, бібліотек, мистецьких шкіл були змушені закритися через епідемію і скасувати вистави, виставки, фестивалі та інші події. Це спричинило втрату тисяч робочих місць, а самі культурні організації зазнають серйозних фінансових ризиків.

 

У відповідь на кризу в культурній індустрії, неприбуткова організація Americans for the Arts одразу почала досліджувати економічний вплив коронавірусу на некомерційну галузь мистецтва. Всього за два тижні понад 8 тис. організацій надали детальні дані про свій вимірюваний вплив. Опитування показало, що 93% організацій були змушені скасувати свої події, загальна втрата відвідуваності яких перевищила 53 млн людей.

 

Орієнтовна пряма втрата доходу для цієї галузі на сьогодні становить $3,6 млрд.

 

Americans for the Arts поділилися з Конгресом деталями результатів опитування, а також низкою конкретних законодавчих вимог задля запобігання краху індустрії мистецтв та культури у США.

 

У свою чергу Асоціація американських видавців закликає представників сфери книговидання всіляко допомагати книготорговцям. Детальні рекомендації для книгарів, як зберегти свій бізнес, розміщені на сайті Асоціації американських книготорговців. Зокрема, їм рекомендують: попросити знижку на оренду, просувати онлайнпродажі, пропонувати безкоштовну доставку, лобіювати в органах місцевого самоврядування виділення грантів та іншої підтримки малого бізнесу та ін.

 

Німеччина

Німецький уряд виділить €50 млрд для самозайнятих осіб та малого бізнесу у сфері культури. Окрім митців, підприємців та організацій, фінансову підтримку зможуть отримати також медіа, зокрема газети. Виділені кошти підуть на підтримку фрилансерів протягом шести місяців, захист орендарів від виселення, стимулювання мистецьких проєктів тощо. Також уряд не позбавлятиме фінансування проєкти, які неможливо реалізувати через коронавірус, а намагатиметься адаптувати їх відповідно до поточних потреб. 

 

«Творча сміливість творчих людей може допомогти подолати кризу. Ми повинні використовувати кожну можливість, щоб створити гарні речі для майбутнього. Ось чому митці не лише незамінні, але й життєво важливі, особливо зараз», — прокоментувала підтримку культурного сектору міністр культури Німеччини Моніка Грютерс.

 

Також окрему програму підтримки культурних підприємств та митців розробив Берлін. Сенат виділить €400 млн для надання грантів фрилансерам та малим підприємствам та для надання їм позик. У разі потреби ця сума буде збільшена до €600 млн.

 

Велика Британія

Британський уряд створює надзвичайний фінансовий пакет, який стосується справ мистецтва, у розмірі £160 млн.

 

Крім цього, кілька днів тому з’явилася ініціатива фандрейзингу для підтримки книготорговців Великої Британії та Ірландії, які зачинилися через коронавірус.

 

Подати заявку на отримання допомоги можуть усі, хто працював у книгарнях: касири, прибиральниці, техпідтримка, будь-хто.

 

Мета: зібрати £50 тис. 

 

Як це відбувається: на кожен внесок видавництво Penguin Random House UK відповідає такою ж сумою внеску. Наприклад, ви задонатили £50, і Пінгвін закинув у фонд ще £50. Таким чином, якщо люди накидають £50 тис., загальна сума допомоги може сягнути £100 тис. Наразі внески зробили 218 осіб, зібрали £46 тис. 64.

 

 

Читайте також: Понад 100 музеїв та бібліотек виклали у вільний доступ розмальовки

 

Франція

Французький уряд виділив €22 млн на підтримку культурної сфери, із них 5 – на видавничу справу, 10 млн – на музику, 5 – на театр, та 2 – на візуальне мистецтво. У разі часткового безробіття через коронавірус працівники у сфері культури отримують відшкодування у розмірі 80% від заробітної плати (за період, не більший 1 тис. 22 годин). Також на фінансову допомогу можуть розраховувати малі та середні підприємства та фрилансери. 

 

Окрім того, уряд не вимагатиме повернення коштів від організаторів літературних заходів, які були скасовані, а термін погашення позик, наданих видавцям, буде продовжено. 

 

На сайті міністерства культури Франції зазначено, що «… уряд робить усе можливе, щоб врятувати культурний сектор».

 

Італія

Італійський уряд створив фонд розміром €130 млн для відшкодування збитків, завданих культурній та туристичній сфері. Працівники зможуть отримати компенсації, а деякі інституції, зокрема кінотеатри, звільнять від сплати податків та страхових внесків. 

 

Італія щодня працює на вироблення нових тактик підтримки креативних індустрій на чолі з Confindustria Cultura Italia (ICC) – парасолькововою організацією, до якої входять зокрема й Асоціація італійських видавців (AIE). Окрім відтермінування повернення кредитів та пільгових виплат працівникам, що втратили роботу, Асоціація з 9 березня через розсилку «Coronavirus Emergency» повідомляє видавничий сектор про всі нові державні й недержавні програми, що можуть допомогти бізнесу вижити.

 

Прогноз на цей видавничий рік – невтішний: видавці видадуть на 18 тис. 600 менше назв, ніж планувалося, тобто 39,3 млн примірників, з них – 2 тис. 500 назв перекладної літератури.

 

Confindustria анонсувала програму Italian Care, що підтримає креативний бізнес, та оголошує створення «Фонду надзвичайних ситуацій» для видавництва книг, аудіопродукції та інших культурних продуктів, подовження фінансової допомоги працівникам, яких скоротили. Також організація наголошує на позначенні продуктів та послуг культурної галузі як «найважливіших» і необхідності забезпечити їхню доступність, щоб споживачі могли придбати їх, принаймні, через доставку.

 

Польща

Відразу після введення обмежень, пов’язаних з пандемією, Міністерство культури та національної спадщини Польщі розпочало розробку заходів для відшкодування збитків, завданих культурній сфері. Зокрема, уряд надасть фінансову підтримку підприємствам та приватним підприємцям, що займаються культурою, на покриття 40% зарплати працівників. 

 

Окрім того, Міністерство запустить грантову програму «Творчість в інтернеті» для розвитку цифрових форм презентацій та додаткову програму фінансових компенсацій, збільшить кількість стипендій для діячів культури та ініціює внесення змін до низки законів, пов’язаних з культурною сферою.

 

 

Читайте також: На гречаній дієті: 6 ідей для тих, хто прагне саморозвитку на карантині

 

Канада

Миттєву реакцію продемонструвала Канада, запропонувавши низку опцій для всього бізнесу. Незабаром обіцяють анонсувати і спеціальні програми для видавців. Проте навіть до епідемії на підтримку видавців, що друкують книжки французькою мовою, провінція Квебек пропонувала постійну підтримку: від грантів до квотування, щоб підтримати розвиток франкофонної літератури, мови та читання. Цей сегмент є найменш захищеним у Канаді, оскільки обслуговує близько 8 млн читачів-франкофонів, більшість із яких є жителями Квебеку.

 

Серед запропонованих програм – відтермінування сплати за кредитами; Квебек оголосив кредит на суму 50 тис. CAD для постраждалих підприємств. Федеральний уряд оголосив «субсидію» у розмірі 10% від заробітної плати на наступні 90 днів за рахунок зменшення податків. І провінційний, і федеральний уряди оголосили програми відстрочення податків.

 

Проте, як і в більшості країн світу, влада не лише підтримує видавців, але й просить їх про допомогу — зокрема в навчальному процесі. Так, Канадська асоціація видавців (ACP), що опікується більш незалежним англомовним сегментом книговидання спільно з компанією Access Copyright започаткували проєкт «Читай уголос» (Read Aloud): видавці надають уривки своїх творів для школярів – для читання канадських творів вголос на безоплатній основі – за умови, що всі записи читання будуть видалені до 30 червня 2020 року. Так видавництва не втрачають шанс на видимість та промоцію читання канадської літератури.

 

Нідерланди

Асоціація голландських книготорговців на своєму сайті закликає орендарів та орендодавців домовлятися та шукати рішення у короткостроковій перспективі, щоб досягти домовленостей на час епідемії. 

 

Документом The Entrepreneur Affected Sectors Allowance COVID-19 (TOGS)  передбачена допомога для підприємств, які постраждали від державних обмежень через COVID-19. Такі підприємці можуть отримати одноразовий платіж у розмірі €4 тис. на оплату своїх постійних витрат. Групи підприємців у непродовольчому секторі, наприклад, роздрібні торговці, також можуть розраховувати на цю допомогу. 

 

Водночас у Норвегії буде встановлений механізм компенсації для культурного сектору на суму €257 млн та €514 млн на спортивні заходи. У Фінляндії фонди та міністерства виділяють мільйони, щоб підтримати культурну сферу. Приблизно €1,5 млн у вигляді стипендій надасть The Arts Promotion Centre Finland упродовж квітня. 

 

Уряд Чилі планує виділити майже $18 млн на підтримку культурних організацій та митців, які зазнали втрат через епідемію.

 

У комуністичному Китаї ж, з якого й поширилася епідемія коронавірусу по всьому світу, ситуація не настільки оптимістична.

 

Китай

Офіційно КНР заявила про підтримку видавництв: Державне управління з питань преси та видавництв (PRA) опублікувало документ під назвою «Повідомлення про підтримку підприємств, що спеціалізуються на розповсюдженні видань задля успішного відновлення в умовах епідемічної профілактики та контролю», в якому зазначають про готовність розробити програми підтримки зокрема книгорозповсюдників.

 

Водночас, за словами китайських видавців, про державну підтримку видавців наразі не йдеться. «Владі зручно знищувати видавців, так працює тоталітарна машина. Підтримку отримують тільки ті, хто працює на пропаганду, тож епідемія стала ефективним інстументом винищити той сегмент, що і так занепадав», – повідомляють інсайдери. 

 

Спільно з місцевою владою, КНР обіцяє визначити зонування, згідно з яким визначать провінції, де видавці найбільше постраждали від наслідків пандемії, та, відповідно до нього, розробити плани підтримки видавців та книгорозповсюдників у трьох напрямках: допомога у скороченні витрат на оренду, податкові пільги, підтримка відновлення роботи офлайнкнигарень, стимулювання відновлення роботи та появи онлайн-книгарень; посилення підтримки медіа-ресурсів на культурну тематику; підтримка новітніх проектів від підприємств, що винайшли нові способи існування на ринку. На жаль, у документі немає згадок про підтримку видавців.

 

Відповідно до національного опитування, в якому взяла участь 1 тис. 21 книгарня, станом на 5 лютого 2020 року, 90.7% опитаних закрилися, а 99% повідомили про прибутки «нижче середнього». Водночас незалежні книгарні залишилися за бортом системи підтримки. У березні ті, хто залишився, організовували онлайнмітинги, зокрема In Defense of Indie Bookstores.

 

 

Читайте також: Coronareading: акції, знижки, онлайнчитання від українських видавців