IBBY

Пішла з життя чеська ілюстраторка та художниця Квета Пацовська

07.02.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У віці 94 років померла графікиня, ілюстраторка і педагогиня Квета Пацовська. Про це повідомила на своїй фейсбук-сторінці Міжнародна рада з дитячої та юнацької книги (IBBY). 

«Натхнення та орієнтир для поколінь дитячих ілюстраторів у всьому світі, Пацовська отримала премію Ганса Крістіана Андерсена в галузі ілюстрації в 1992 році за її незмірний внесок у мистецтво книжкових малюнків. Вона залишила нам чудові ілюстрації, які відомі у всьому світі своїми геометричними формами та яскравими кольорами. Серед них, звичайно ж, наш улюблений “кіт IBBY”. Пам’ять про неї назавжди пов’язана з IBBY. Дякуємо, Квето, за вашу щедрість для IBBY і для всіх дітей світу», — зазначили в IBBY.

Квета Пацовська народилася 28 липня 1928 року в Празі. Закінчила Державну школу графіки, після чого закінчила Університет прикладного мистецтва під керівництвом Еміля Філла. Хоча як сферу діяльності вона обрала монументальний живопис, її творчість поєднувала багато дисциплін.

 

З 1950-х років Пацовська присвятила себе книжковій ілюстрації. Створила та проілюструвала перші книги для своїх синів. Потім з’явилися книжкові замовлення, які спочатку вона сприймала як засіб існування, але з часом почала думати про них всебічніше, як про архітектуру і цілісний об’єкт. Поступово дійшла до книжок-картинок.

Зі своїх ранніх робіт Пацовська створювала тривимірні малюнки, які складала з основних геометричних елементів. Окрім паперу, вона створювала їх за допомогою тонких ліній дротів, а іноді й з’єднаних ниток. Різною мірою вони супроводжували всю її експериментальну роботу.

 

«Білий і чорний не входять до спектру кольорів, але для мене це кольори і означають максимальний контраст. А максимальний контраст — це максимальна краса. Я прагну максимального контрасту. Червоний і зелений. Розміщення кольорів один над одним. Це залежить від співвідношення, пропорції, ритму, розміру, кількості та того, як ми поєднали кольори. Це як музика. Кожен окремий тон прекрасний сам по собі, і в певних групах ми створюємо нові виміри, гармонію, дисгармонію, симфонії, опери та книги для дітей», — казала художниця.

 

 

Як повідомлялося, у 2022 році помер відомий польський ілюстратор Ян Пєньковскі. 2022 року з життя також пішов відомий німецький ілюстратор, засновник жанру вімельбух Алі Мітґуч.

 

Фото: Galerie hl. m. Prahy