Велика Британія

Помер відомий польський ілюстратор Ян Пєньковскі

21.02.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У віці 85 років пішов з життя  ілюстратор і автор понад 140 дитячих книжок Ян Пєньковські. 

 

Найвідомішою його роботою були ілюстрації до серії дитячих книжок «Мег і Мог» Хелен Ніколл, що розповідає про відьму Мег із завжди неправильними заклинаннями, її смугастого кота Мог та сову. У 2003-2004 у Великобританії виходив однойменний мультсеріал. Основою анімації стали ілюстрації Яна Пєньковскі.

 

 

«Ян був одним із великих оповідачів: надзвичайно талановитим творцем, який керувався тим, що його цікавило, і який ставився до дітей як до рівних», — сказала Франческа Доу, директорка видавництва Penguin Random House Children’s Books, в коментарі The Guardian.

 

Ян Пєньковські народився у Варшаві в родині фермера Єжи та науковиці Ванди. Йому було три роки, коли розпочалася Друга світова війна. Сім’я була змушена емігрувати з Польщі, переїжджати до Баварії, Австрії та Італії, перш ніж оселитися  у 1946 році в Герефордширі в Англії.

 

Пєньковскі навчався у школі кардинала Воана в Лондоні, а пізніше вивчав англійську класику в Королівському коледжі в Кембриджі.

 

Після закінчення університету заснував компанію вітальних листівок Gallery Five. Почав ілюструвати дитячі книжки у вільний час, але незабаром виявив, що це стало повноцінною роботою. 

 

У 1968 році Пєньковскі почав працювати з дитячою письменницею Джоан Ейкен. Він отримав щорічну медаль Кейт Грінуей за їх книжку 1971 року «Королівство під морем та інші оповідання», одинадцять «казок зі Східної Європи та Росії» в переказі письменниці. 

 

Пєньковскі найбільш відомий тим, що ілюстрував книжки про Мег і Мог, написані Хелен Ніколл, і своїми 3D книжками, зокрема «Будинок з привидами», «Робот», «Час вечері», «На добраніч» та 17 іншими.

 

 

«Будинок з привидами» (Heinemann, 1979) приніс Пєньковські другу медаль Кейт Грінуей. Книжку  вперше опублікували у 1979 році, наразі  продали 1 083 366 примірників 13 мовами майже в 30 країнах світу.

 

Крім того, Пєньковскі все життя цікавився сценічним дизайном. Йому було доручено розробити проєкт для театру «Театр де Complicité», «Красуня і чудовисько» для Королівського балету та «Сплячої красуні» в паризькому Діснейленді.

 

За внесок як дитячого ілюстратора він був номінований у Великій Британії в 1982 році та у 2008 році на міжнародну премію Ганса Крістіана Андерсена, — найвище визнання, доступне для творців дитячих книг. У 2019 році Пієнковскі був нагороджений премією Booktrust’s Lifetime Achievement Award.

 

Придбати книжки про Мег і Мог в Україні мовою оригіналу можна тут і тут.

 

Як раніше повідомлялося, з життя також пішов відомий німецький ілюстратор, засновник жанру вімельбух Алі Мітґуч. 2021 року у США помер відомий письменник та ілюстратор Ерік Карл.

 

Чільне фото: The Guardian