* ESC - закрити вікно пошуку
втрати-2025
Пішов з життя класик української графіки, художник Василь Чебаник
14.03.2025
У віці 91 року відійшов у засвіти український художник-графік, автор абеткової графіки «Рутенія», лауреат Шевченківської премії Василь Чебаник. Про це повідомляється на фейсбук-сторінці Національної академії мистецтв України.
«Пішов з життя майстер каліграфії, член-кореспондент відділення образотворчого мистецтва Національної академії мистецтв України, професор Василь Чебаник. Колектив НАМ України глибоко сумує з приводу смерті Василя Яковича та висловлює щире співчуття рідним і близьким», — йдеться у повідомленні.
Василь Чебаник народився 5 серпня 1933 року у селі Клішківці Чернівецької області.
У 1963 році закінчив Київський художній інститут. У 1962 році почав викладати в інституті на кафедрі графічних мистецтв. З 2000-2004 — професор кафедри графічних мистецтв та кафедри дизайну Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури.
Займався книжковою графікою, мистецтвом шрифту, створював художнє оформлення й ілюстрації до книжок, серед яких:
- «Камінний господар» і «Досвітні вогні» Лесі Українки (1965);
- серія листівок-портретів «Класики української літератури» (1966);
- «П’єси» О. Корнійчука (1969);
- серія видань «Перлини світової лірики»;
- «Собор паризької Богоматері» В. Гюґо (1976);
- «Нічні роздуми старого майстра» М. Бажан (1976);
- «Голосіївська осінь» М. Рильський (1985);
- «Так ніхто не кохав» В. Сосюри (1987);
- «Дорога болю» В. Стус (1990);
- «Десь на дні мого серця» П. Тичина (1991).
У 2019 році Василь Якович став лавреатом Національної премії імені Тараса Шевченка за відроджену абетку «Рутенія. Графіка української мови», суть якої полягала в поверненні графіки літер до справжньої, допетровської кирилиці.
«Український шрифт повинен стати візуальним зображенням української мови, її чарівної мелодії», ‑– казав Василь Якович.
Художник працював над проєктом понад 20 років — його основою є ідея створення державного шрифту, який базувався б на історичних українських почерках і виконував роль національного державного атрибуту та засобу самоідентифікації нації.
Шрифти Чебаника використовують Національна академія мистецтв України, Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури, Київський державний інститут декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука, Національний університет «Києво-Могилянська академія».
Як повідомлялось, у віці 87 років відійшов у засвіти український прозаїк, педагог, журналіст та кандидат філологічних наук Олександр Глушко.
Чільне фото: сайт Бібліотеки імені Лесі Українки
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості