FEP

Продаж у фізичних книгарнях у ЄС досі не повернувся на допандемічний рівень

31.10.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

47% читачів зі способів купівлі обирають книжкові крамниці. Про це йдеться у звіті про європейський книжковий ринок Федерації європейських видавців (FEP) за 2023 рік.

З-поміж способів купівлі книг фізичні крамниці залишаються найпоширенішим варіантом. Попри те, що відвідування книгарень досі не вийшло на допандемічний рівень (50% читачів), протягом останніх трьох років усе більше людей повертаються до них. У 2023 році 47% книг реалізувалися у книжкових крамницях.

 

 

Онлайн-продажі впали на 1,6% від 2022 року і склали 24,2% від усіх книжкових покупок. Це число досі на 1,2% вище від показника 2021 року. Протягом останніх двох років продовжується тенденція до прямих продажів (включно з реалізацією видань у бібліотеках та книжкових клубах).

 

Найбільше продажі в книгарнях виросли у Великобританії, досягши 5,8% приросту. У Швеції водночас зменшилася популярність відвідування фізичних крамниць та купівлі онлайн (відповідно на 3,8% та 5,6%).

 

 

Електронні книги залишаються другим вибором після паперових, складаючи понад 12% від усього ринку. Найменший сегмент читачів користується аудіоформатом, однак і він дещо збільшився від 2021 року (від 2,5% до 3,5%).

 

 

Дані за країнами варіюються. Так, у Данії  2023 рік популярність електронних видань виросла — її приріст склав 17,9%. Водночас у цій країні відчутно зменшилася популярність фізичних книг — на 5,9%. Попит на електронні книги найбільше зменшився у Фінляндії (-4,4%). У Великобританії зросла кількість користувачів аудіоформатом на понад 25%.

 

 

Презентація дослідження пройшла в день відкриття Франкфуртського книжкового ярмарку 16 жовтня.  Для проведення аналітики FEP, яка репрезентує 29 національних асоціацій книговидавців, взяли показники 600 європейських видавництв. Хоч і не йдеться про дослідження статистики кожного окремого видавця в Європі, ці дані дають змогу скласти уявлення про те, що переживає ринок. 

 

Як повідомлялося, протягом 2022 року у ЄС на тлі збільшення попиту на придбання видань в інтернеті значно знизилися продажі видань у книгарнях.

 

Нагадаємо, Федерація європейських видавців і Європарламент закликали ЄС інвестувати у книговидання.

 

Додаткові джерела: Publisher Perspectives

Чільне фото: expatexplore.com