Календар подій

«Примарна поезія»: у Києві відбудеться перфоманс про поезію та пам’ятники

10–12 листопада три київських пам’ятники стануть місцем для мистецького перформансу «Примарна поезія» від іспанського художника Пабло Вальбуени.

Закриті захисними спорудами Володимир Великий, Григорій Сковорода та Богдан Хмельницький стануть «полотном» для світлового шоу та віршів українських поетів. Цей проєкт — наступний етап виставки, що працювала в тимчасовому культурному просторі «Модуль тимчасовості» (МОТ).

 

Першу концепцію Пабло Вальбуена презентував у межах виставки МОТ, де показав відеосимуляцію на основі панорамного знімання ірпінського «кладовища автомобілів». Спалахи світла рухалися в ритмі голосу поетеси Люби Якимчук, яка зачитує свій вірш «Ворона, колеса» в супроводі контрабасиста Марка Токара. Два інших концепти використовували зображення харківської школи № 134 та однієї з пошкоджених житлових будівель Києва.

 

«Це втручання ритуалізує постраждалі від війни місця, виконуючи функцію тимчасового меморіалу загиблим та переселенцям. Вони також зберігають пам’ять про пошкодження, завдані міським будівлям та архітектурній спадщині», — пояснював Пабло Вальбуена свій задум.

 

Під час своєї подорожі до України на відкриття МОТ Пабло також відвідав деокуповані місця Київщини в пошуках правильної локації для майбутнього перформансу. Ці поїздки підштовхнули повністю змінити концепцію.

 

Тепер основою проєкту стануть історичні монументи, заховані в риштовання від уламків: «„Примарна поезія [Київ]“ повертає пам’ятники, захищені від війни, до життя в публічному просторі Києва. Щоб уникнути руйнування через російську агресію, монументи оточені мішками з піском, дерев’яними панелями та риштованням. Ці конструкції призначені для безпеки пам’ятників і культурних символів, які вони презентують. Але водночас вони ховають їх від очей публіки, ніби величезні домовини».

 

Цей проєкт тимчасово «оживляє» закриті пам’ятники: вони підсвічуватимуться спеціальними приладами з пульсуючим ефектом й озвучуватимуться голосами одинадцяти українських поетів, що записали близько сорока власних віршів. Роботу зі збору поезій курував український поет, перекладач і літературознавець Остап Сливинський.

 

На думку Пабло, голоси поетів мають значення для розуміння сьогодення та проєктування майбутнього. Тому для перформансу митець прагнув залучити саме поетів, які переживають війну та пишуть про неї з її початку у 2014 році. Серед учасників проєкту: Остап Сливинський, Люба Якимчук, Ірина Цілик, Олена Гусейнова, Артур Дронь, Павло Коробчук, Галина Крук, Софія Ленартович, Юліана Лесняк, Катерина Міхаліцина, Марина Пономаренко.

 

Побачити перформанс можна буде 10–12 листопада в Києві з 17:00 до 23:00 на трьох локаціях: пам’ятник Володимирові Великому в парку «Володимирська гірка», пам’ятник Богданові Хмельницькому на Софійській площі та пам’ятник Григорію Сковороді на Контрактовій площі.

 

Подію презентує одна з найбільших європейських криптобірж з українським корінням — WhiteBIT.

Підтримайте проект

Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління
професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.

Підтримайте проект