* ESC - закрити вікно пошуку
гуманітарна катастрофа
Росія могла вивезти до пів мільярда українських обʼєктів культурної спадщини
21.08.2023Росія, ймовірно, вивезла понад пів мільярда українських обʼєктів культурної спадщини. Про це в етері Громадського радіо заявила юристка Регіонального центру прав людини Дарина Підгорна.
За її словами, наразі неможливо точно визначити, скільки об’єктів історичної та культурної спадщини знищили окупанти. Попередні оцінки вказують на близько 500 знищених об’єктів нерухомої спадщини та понад 100 незаконних розкопок.
«Ми опиняємося в ситуації, коли майже всі українські пам’ятки знищені. Тоді ми говоримо про інший аспект злочину — фізичне руйнування. Воно також є воєнним злочином, злочином проти людяності. І за це має бути покарання», — зазначила Підгорна.
2022 року на сайті Інституту археології російської академії наук була опублікована інформація, що під час однієї експедиції, яка тривала 2 місяці, на території Херсонесу знайшли понад 1 млн артефактів, 200 тисяч з яких перевезли «для вивчення і реставрації» на територію росії.
Підгорна додала, що ЮНЕСКО має офіційну сторінку, присвячену Україні та руйнуванням її культурної спадщини, де перераховані понад 300 об’єктів культурної спадщини, які було зруйновано та до яких приїхала місія ЮНЕСКО для оцінки. «За даними ж Міністерства культури та інформаційної політики України, таких об’єктів вже понад півтори тисячі. Тобто дані не збігаються, обмежені та не відображають повної картини того, що відбувається на території України. У цьому і є найголовніша проблема ЮНЕСКО», — наголосила юристка.
За її словами, національне законодавство щодо захисту культурної спадщини потребує кардинальної реформи, зокрема не вистачає відповідних статей Кримінального кодексу.
«Є велика необхідність створити розмову всередині суспільства про необхідність захисту культурної спадщини, нашої ідентичності та історії. Потрібно документувати будь-яку дію, яку росіяни скоюють проти нашої культурної спадщини. Відстежувати, що відбувається, чому відбувається, хто це скоює тощо. Вся ця інформація повинна переходити до наших правоохоронних органів, які мають мандат на розслідування та притягнення до відповідальності. Україна має наголошувати постійно у міжнародному товаристві про те, що культура, яку знищують росіяни, є не лише українською. Це — частина світової культури та історії. Україна має наполягати на тому, що захист культурної спадщини є одним із пріоритетів державної національної безпеки. Вона має врахувати це у стратегії безпеки», — підсумувала Дарина Підгорна.
Нагадаємо, за даними Міністерства культури, станом на кінець липня росія пошкодила або зруйнувала 1605 об’єктів культурної інфраструктури.
Читайте також: Спершу задокументувати, а потім відбудувати — експерти про відновлення знищених рф бібліотек
Чільне фото — загарбники викидають книжки з бібліотечних фондів Приазовського державного університету: Маріупольська міська рада
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості