закон про мову

Російська мова домінує в оголошеннях про працевлаштування

07.05.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Російська мова домінує в оголошеннях про працевлаштування на найпопулярніших вебсайтах для пошуку роботи. Про це йдеться у звіті уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя щодо дотримання мовного закону. 

В офісі омбудсмена перевірили такі вебсайти, як: 

 

  • Work.ua: 53 – російською; 41 – українською; 6 – англійською;
  • Rabota.ua: 61 – російською; 35 – українською; 4 – англійською;
  • Grc.ua: 59 – російською; 34 – українською; 7 – англійською.

 

На всіх трьох українськомовних версіях сайтів більшість оголошень, які бралися за вибірку, подані російською мовою без дублювання державною. 

 

Загалом з них найбільше оголошень російською мовою у Києві (112), Харкові (19), Одесі (11), Миколаєві (8). 

 

У деяких оголошеннях роботодавці встановлювали вимоги до володіння мовами, але здебільшого це стосувалося англійської. Так, зі 100 оголошень цю вимогу висунули у 25 вакансіях на сайті grc.ua, 13 на сайті rabota.ua та 12 на work.ua. 

 

Детальну статистику за містами можна поглянути у звіті за посиланням. 

 

Також зустрічаються оголошення з вимогою одночасного володіння українською та російською мовами. Вимоги щодо володіння лише російською мовою є у 2 оголошеннях на сайті grc.ua. Також у поодиноких випадках наявні вимоги щодо володіння іншими мовами (польська, іспанська, італійська, арабська, хінді).

 

Оголошення з вимогою володіння російською мовою найбільш популярні на вакансії менеджера з продажу, чи охоронника. В одному з таких оголошень роботодавець вказав, що потрібно спілкуватися з клієнтами російською мовою. 

 

У звіті зазначається, що досліджування здійснювали за оголошеннями по усій Україні, а для вибірки використали 100 останніх оголошень на кожному із зазначених сайтів.

 

Крім того, зазначається, що у 2021 році на адресу уповноваженого надійшло 10 звернень громадян стосовно порушення їх прав у сфері трудових відносин. 

 

«Незначна кількість звернень, що надійшла у попередньому році, може бути пов’язана з небажанням громадян провокувати конфліктні ситуації з працедавцем, що можуть призвести до створення з боку останнього некомфортних умов праці, небажаних змін в оцінці результатів роботи підлеглого, системі заохочень та преміювання», йдеться у звіті. 

 

Нагадаємо, що відповідно до законодавства України ніхто не може бути примушений використовувати під час перебування на роботі та виконання обов’язків за трудовим договором іншу мову, ніж державна. Винятками є обслуговування споживачів та інших клієнтів, які є іноземцями чи особами без громадянства. 

 

Також наявність оголошень про роботу лише іншою мовою, ніж державна, є порушенням Закону і проявом непрямої дискримінації громадян, які володіють або послуговуються виключно українською мовою. 

 

Як відомо, у 2021 році українці 1902 рази поскаржилися на порушення права на обслуговування, отримання інформації про послуги та товари державною мовою.

 

Крім того, 2021 року в Україні порушили закон про функціонування української мови як державної в одній книгарні в Дніпрі та трьох в Одесі.