RSF

RSF заявляє про найгірший стан свободи преси у світі за останні роки

03.05.2025

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У 2025 році Україна опустилася на одну позицію в Індексі свободи преси, складеному організацією «Репортери без кордонів» (RSF), і тепер посідає 62-ге місце. Про це йдеться у звіті RSF, оприлюдненому напередодні Міжнародного дня свободи преси.

За оцінкою організації, головним фактором погіршення позицій стала фінансова нестабільність українських медіа. Близько 90 % редакцій досі працюють завдяки зовнішній допомозі, переважно з боку США. Її припинення, за словами RSF, ставить під загрозу незалежне висвітлення воєнних злочинів росії та випадків корупції в Україні.

.

У звіті зазначають, що загалом свобода преси у світі перебуває на рекордно низькому рівні. Погіршення зафіксовано у 112 із 180 країн, зокрема в Сполучених Штатах. США втратили дві позиції та нині займають 57-ме місце. Їхній рівень свободи преси класифікується як «проблематичний».

.

Серед причин RSF називає дії президента Дональда Трампа, зокрема спроби вплинути на роботу Федеральної комісії зі зв’язку, погрози заборонити доступ Associated Press до Білого дому та прагнення закрити Агентство глобальних медіа. Такі кроки, на думку правозахисників, створюють потенційну кризу для американської журналістики

.

RSF також зазначає, що понад 60 % журналістів у ключових штатах США (Аризона, Флорида, Невада та Пенсильванія) мають труднощі із заробітком, а 75 % вважають, що економічна життєздатність місцевих медіа перебуває під загрозою. Із 2005 року третина американських газет припинила існування. Водночас деякі медіа адаптуються завдяки онлайн-моделям та підтримці від читачів.

.

Репортери без кордонів (RSF) — міжнародна недержавна організація захисту прав людини, яка оберігає свободу слова в усьому світі. Організація проводить боротьбу з цензурою та виступає за звільнення журналістів, котрі перебувають в ув’язненні, пов’язаному з їхньою професійною діяльністю.

 

Індекс свободи преси публікується з 2002 року. Під час його формування враховуються такі чинники: незалежність ЗМІ від власника і політичного впливу, рівень самоцензури, законодавча база, яка регулює діяльність ЗМІ, плюралізм думок у ЗМІ, рівень насильства проти журналістів.

 

Як повідомлялося, у 2022 році Україна посіла 106 місце в рейтингу. У 2023 році Україна посідала 79-те місце, а у 2024-му піднялася на 61-ше.

 

Читайте також: Як реагує Міжнародний ПЕН на порушення свободи слова та куди звертатися загроженим митцям

 

Чільне фото: RSF